Mennyibe kerül egy gyermek nevelése 3–6 éves koráig? Várható és váratlan kiadások

Cikksorozatunk második részében az óvodáskor várható és váratlan kiadásait tekintjük át.

Cikkükben az óvodáskorra jellemző várható és váratlan kiadásokat vesszük sorra, hogy segítséget nyújtsunk a családi költségvetés megtervezésében. Ebben az életkorban jelentős változások köszöntenek be a szülő és a gyermek életébe, és az anyagiak tekintetében is teljesen más jellegű költségekkel kell számolnunk, mint kisebb korban. Jelen írásunk egy cikksorozat második része, az elsőben a 0–3 éves korig tartó időszak költségeit tekintettük át.

A csecsemőkorhoz képest számos könnyebbség jelenik meg: nincs már szükség pelenkára, tápszerekre, bébiételekre, már nem kell olyan termékeket beszereznünk, amelyeket egy kisbaba érzékenysége, sérülékenysége megkíván.

Gyermekünkből egyre inkább “kis emberke” válik, étkezésének, gondozásának kellékei a felnőtt háztartás eszköztárából is megoldhatóak. Természetesen azért még korántsem olyan, mint mi – és ez megannyi vonatkozásban megmutatkozik, amelyek bizony plusz kiadással járnak.

Fejlődése felgyorsul, és ez nem csupán a növekedésben, de kedvteléseiben, mentális szükségleteiben is jelentkezik. Ezt jó szülőként természetesen támogatni szeretnénk: az óvoda mellett különórákat, ügyességet fejlesztő játékokat, közlekedési eszközöket biztosítunk a számára, izgalmas, értékes programokra visszük.

Az anyagi terheket mérsékli, hogy a legtöbb esetben ilyenkor az édesanya is visszamegy dolgozni. Ezzel párhuzamosan azonban megszűnnek azok az otthoni munkák, amelyeket esetlegesen a GYES mellett végzett, illetve megjelennek a munkába járás kiadásai is.

Várható költségek

Első fejezetünkben áttekintjük, hogy melyek azok a költségek, amelyekkel mindenképp számolnunk kell az óvodáskorban. Vajon mennyibe kerül egy gyerek havonta? Lássuk elsőként ennek az életkornak a legmeghatározóbb helyszínét, az óvodát!

Az óvoda költségei

Az állami óvoda ugyan ingyenes, azonban számos kiadással itt is kalkulálnunk kell. Az egyes intézményekben eltérő, hogy mit kérnek az óvodakezdésre. Kell-e ágynemű is, vagy csak ágyneműhuzat, milyen szokásrendszer van, például a szülők éves beosztásokban visznek-e a csoport számára gyümölcsöt, szednek-e csoportpénzt, és így tovább.

A képen két óvodás kislányt láthatunk játszani.

Az alábbiakban összegyűjtöttük, milyen költségekre számíthatunk, ha állami óvodába jár gyermekünk.

Az alábbiakban áttekintjük az óvodakezdéskor megjelenő, valamint az éves és a havi rendszerességű költségeket. Az egyes kiadási csoportokat külön táblázatban foglalunk össze minden fejezetnél.

Végül összesítjük majd a 3 év kiadásait, így megnézhetjük, hogy átlagosan havonta mekkora költséget jelent majd gyermekünk nevelése az óvodai évek alatt.

Az alábbiakban pedig vázoljuk, melyek az állami óvodák egyszeri, éves és havi költségei.

Egyszeri költségek óvodakezdéskor

Táblázatunkban külön tüntettük fel azokat a kellékeket, amelyeket nem minden óvoda kér. Mindenből egy átlagos minőségű, kedvező árú változatot számoltunk, hogy a minimális kiadásokkal tisztában lehessünk.

Az állami óvoda költségei
Egyszeri költség óvodakezdéskor (Ft)
Óvodai zsák 2.000
2 kistörölköző 1.000
Fogmosópohár 500
Fésű, hajkefe 1.000
Tornazsák 1.500
Ágyneműhuzat, lepedő 6.000
Kis hátizsák a kirándulásokhoz 3.000
Összesen: 15.000
Óvodától függően (Ft)
Kispaplan, párna 7.000
Még egy óvodai zsák 2.000

A fentiek végig kitarthanak az óvoda során, azonban vannak olyan kellékek, amelyekből évente, vagy néhány havonta újat kell venni.

Évente megjelenő költségek óvodáskorban

Az alábbi táblázatban számoltunk az éves óvodai programok, fotózások, születésnapi meghívások általános költségeivel, illetve a ruhákból, cipőkből továbbra is a megfelelő minőségű, ám olcsóbb termékekkel számoltunk. (Természetesen lehet spórolni örökölt vagy otthonról hozott holmikkal).

Éves óvodai kiadások (Ft)
Fogkefe (3 db) 1.500
Fogkrém (2 db) 1.000
Esőkabát (1 db) 2.500
Benti cipő (2 db) 6.000
Tornacipő (2 db) 6.000
Tornazokni (5 db) 1.500
Nyári váltóruha, fehérnemű (1 szett) 4.000
Melegebb váltóruha, fehérnemű (1 szett) 7.000
Évente 2 fotózás 6.000
Évente 2 előadás meghívott művészektől, 2 kirándulás, 2 színház 4.000
Születésnapra kis csokik a csoporttársaknak 4.000
Összesen: 43.500
Óvodától függően
Tornaruha (évente 1) 7.500
Ünneplőruha (évente 1) 7.000
Évente 3-szor gyümölcs a csoportnak 27.000

Havonta megjelenő költségek óvodáskorban

A havonta fizetendő költségek főként az étkezést jelentik, de a legtöbb óvodánál papírzsebkendőt és szalvétát is kérnek. Emellett a szülők csoportpénzt gyűjtenek, amelyekből például a Mikulás-zsákokat finanszírozzák.

Sok óvodában folyékony szappant, WC-papírt, nedves törlőt is kell vinni. Ezeket a kiadásokat havi bontásban részletezzük, és az egész évet vesszük figyelembe, hiszen sok szülő nyáron is óvodába hordja gyermekét.

Rendszeres havi óvodai kiadások (Ft)
papírzsebkendő 300
szalvéta 400
folyékony szappan 400
WC-papír 400
csoportpénz (Mikulás-ajándék, anyák napja) 500
Étkezés 10.000
Összesen: 12.000

Az óvodai évek alatt tehát egy egyszeri 15.000 Ft-os kezdeti kiadással kell számolnunk. Ezen felül a szükséges eszközök és egyéb költségek terén évente 43.500 Ft-tal, illetve havonta 12.000 Ft-os rendszeres kiadással számolhatunk.

A magánóvoda költségei

Az állami óvodákat is nagyon tudják szeretni a kicsik, de valószínűleg minden szülő magánóvodába járatná a gyermekét, ha tehetné. Egy magánóvodában ugyanis sokkal kisebb csoportokban, több figyelmet kapva, több lehetőséggel, szebb környezetben tölthetik a picurok életüknek ezt az élményteli időszakát.

Korábbi cikkünkben körüljártuk, mi mindent nyújt és mennyiért egy-egy magánóvoda, ezért most csupán egy átlagolt költséget számolunk. Természetesen nagy a szórás, és kedvezőbb, de igen borsos is lehet a havi térítési díj. Vidéken találhatunk már magánóvodát akár havi 30.000 Ft-ért is, de ugyanúgy vannak 100.000 Ft-nál is magasabb térítési díjak is. Budapesten elvétve 100.000 Ft alatt is vannak magánóvodák, és persze olyan intézmény is akad, ahol 400.000 Ft-ot is elkérnek.

A magánóvodákban több figyelmet kapnak a kicsik, szebb környezetben vannak, mint az állami intézményekben, ugyanakkor igencsak drága lehet a havi térítési díj.

Egy magánóvoda számos plusz előnyt nyújthat, azonban magasabb költségekkel számolhatunk, mint az állami intézmények esetében.

Fontos tudni azonban, hogy ebben az árban már benne vannak a különböző programok költségei, valamint a minőségi alapanyagokból készített, tápláló ételek díja is. Az állami óvodákra jellemző költségekből tehát itt néhány már nem jelenik meg, ellenben a térítési díjjal együtt bizony jóval többre rúgnak a költségek.

A magánóvoda költségei
Egyszeri költség óvodakezdéskor (Ft)
Ugyanaz, mint az állami óvodánál 15.000
Évente jelentkező kiadások óvodáskorban (Ft)
Ugyanaz, mint az állami óvodánál, a programköltségek nélkül 121.800
36 hónapra elosztva: 3.383
Rendszeres havi kiadások óvodás korban (Ft)
Térítési díj étkezéssel Budapesten 160.000
Térítési díj vidéken 70.000

A magánóvodáknál az óvodakezdésen és a szükséges felszereléseken túl havonta térítési díjat kell fizetnünk, amelynek mértéke intézménytől függő, de vidéken jellemzően 70.000, Budapesten 160.000 Ft-tal számolhatunk.

Ruházkodás

Ebben az életkorban a gyerekek valóban úgy nőnek, mint a gomba, de a ruházkodás költségei nemcsak emiatt rendszeresek. Rengeteget játszanak a szabadban is, ezért a ruhákat egyre többet kell mosni, nyúlnak, használódnak. A játékok során pedig számos kimoshatatlan folt, szakadás, kopás keletkezik.

Ráadásul az óvodás gyermekek számára egyre inkább fontos, hogy milyen mintájú, figurás holmikat hordanak.

Az évszakok váltásával is mindenképp új ruhatárra van szükség, hiszen egy télikabát a következő télre már kicsi lesz.

Mivel érdemes tehát számolni?

Természetesen gyerekruhák tekintetében is határ a csillagos ég, de nem muszáj mindent a ruhaboltokban vásárolni. Takarékosan is meg lehet oldani a ruhatár frissítését, felújítását: a turkálók, az internetes cserebere-oldalak segíthetnek, de a rokonoktól, barátoktól kapott ruhákkal is sokat spórolhatunk.

Ha a nagy részét kapjuk is a gyermekruháknak, akkor is biztosan kell majd vásárolnunk néhány alapdarabot. Ha az évszakváltások költségei mellett havonta 3 pólóval, 1 pulóverrel és 1 melegítőnadrággal tervezünk, nagyjából képet alkothatunk a költségekről.

Nem feltétlenül lesz szükség minden hónapban a felsorolt ruhadarabokra, ellenben fehérneműre, a ritkábban vásárolt pizsamára, fürdőköpenyre vagy egy-egy kedvenc mesefigurás szettre így futja majd a tervezett összegből.

Az évszakváltásokra 30.000 forintot számoltunk – ez persze csupán egy hozzávetőleges átlag, nyilván egy nyári ruhatár olcsóbb, mint a téli, ahol csizmával, overállal, kiegészítőkkel teljes felszerelés.

A cipőkről se feledkezzünk meg: egy gyermek lába 3–6 éves koráig körülbelül évente 1 mérettel növekszik, ami azt jelenti, hogy ha már fél számmal is nagyobb a lába, új cipőt kell vásárolnunk.

A cipők terén ráadásul nem javasolt örökölt vagy másodkézből beszerzett lábbelit adni a kicsinek, hiszen rendkívül fontos, hogy az ő lábára idomuljon, jól tartsa a bokáját és kényelmes legyen. Egy év alatt így legalább 2 cipőre van szükség csak a méretváltozás miatt. Ezt még kiegészítik az évszakváltások és az alkalmi-játszó alternatívák is, így további 2 lábbelivel számoltunk, tehát évente összesen 4 pár cipőre lesz szüksége.

A táblázatban feltüntetett költségek tehát csak akkor érvényesek, ha vannak örökölt vagy másodkézből vásárolt olcsó darabok is, ha nem a legmárkásabb holmikat vesszük, és ha nem lágyulunk el minden alkalommal, amikor gyermekünk egy új kedvenc mesefigurát szeretne viszontlátni a ruházatán is.

Az évszakváltások és a cipők költségeit is havi bontásban tárgyaljuk, hogy képet kaphassunk arról, mennyit kell havonta félretennünk a gyermek ruházatára.

Ruhák, cipők (Ft/hó)
3 póló 3.000
1 pulóver 2.000
1 melegítőnadrág 2.000
Szezonális váltások (negyedévente: 30.000 Ft) 10.000
Cipők (4 db 10.000 Ft körüli cipő 1 év alatt) 3.300
Összesen: 20.300

A ruhák, cipők havonta 20.300 Ft-ba kerülnek úgy, hogy ebben benne vannak az évszakváltások nagyobb költségei, ám számolunk örökölt, turkálóból vásárolt darabokkal is.

Étkezés

Az étkezés sok szempontból könnyebb, mint 3 éves kor előtt, hiszen a gyermek már mindent ehet, amit szülei, ráadásul az óvodával az otthoni étkezések száma is megritkul.

Igen ám, de ekkor jön az a korszak, amikor a bevásárlókosarunkba rendszeresen belekerülnek olyan termékek, mint a müzli, tejszelet, joghurt, Túró Rudi, Danonino és társai. Ha naponta csak egy 300 Ft-os édességgel számolunk, már az is 9000 forintot jelent havi szinten, ha pedig hozzávesszük a müzliket, rostos leveket, minimum 15.000 forinttal mindenképp tervezhetünk e célra.

Emellett pedig az otthoni főzés költségei is megnőnek valamelyest, hiszen vitamindúsabban, több reform alapanyag használatával igyekszünk tápértékben teljes ételekkel segíteni gyermekünk fejlődését.

Az étkezés terén így – csupán napi 1 gyermeknassal – a következőképpen alakulnak a költségek:

Étkezés (Ft/hó)
Gyermek élelmiszerek 15.000
Főzési költségek növekedése 10.000
Összesen 25.000

Az étkezésre havonta 25.000 Ft-ot számolhatunk, amelyben az otthoni főzés és a gyermek élelmiszerek is benne foglaltatnak.

Berendezés

A babaszobának ekkor már át kell alakulnia gyerekszobává, ami elsősorban az ágy lecserélését jelenti, hiszen már nem a rácsos kiságyban alszik a kicsi.

Ágyneműt, ágyneműhuzatot is más méretet kell beszerezni. Ez azonban csak ritkán elegendő, hiszen szükség lehet szekrény vásárlására a megnövekedett ruhamennyiség miatt. Emellett ilyenkor érdemes beszerezni tárolókat, szervezőt a játékoknak, kisasztalt a rajzoláshoz, díszpárnákat, a gyermek kedvenceivel teljes dekorációt (például a kedvenc mesefigurát ábrázoló falmatricát, képkeretet, lámpabúrát, függönyt). Vannak, akik ilyenkor alakítanak ki külön gyermekszobát is.

A költségek tehát nagyon változóak lehetnek – a következő tételeket a középáras kategóriákból válogattuk ki:

Szükséges kiadások (Ft)
Egyéni igényektől függő kiadások (Ft)
Gyerekágy 50.000
Ágynemű 10.000
Ágyneműhuzat, lepedő 2 db 12.000
Összesen: 72.000
Ruhásszekrény 50.000
Kisasztal, székkel 20.000
Gyerekszőnyeg 25.000
Játéktároló doboz 4 db 12.000
Játékszervező 20.000
Falmatricák 20.000
2 kép 15.000
2 díszpárna 12.000
Lámpa 15.000

A gyerekszoba minimális átalakítására 72.000 Ft-ot kell szánnunk. Ennél jóval többre is rúghat ez a költség, ha nem csupán az ágyat és ágyneműket cseréljük ki.

Játékok

A játékok kérdésköre tipikusan az a terület, amelynél ha a szülők azt gondolják, hogy ők aztán tényleg csak a legszükségesebbeket fogják megvenni, végül ott állnak egy halomnyi játék előtt, és azon törik a fejüket, hogyan is jutottak idáig.

Persze a családtól, barátoktól is számos játékot kap a gyermek, de bizony sokszor el is csábulunk, ha egy-egy új játékot érzelemdúsan magához szorít a boltban a picur. Ráadásul a szocializálódás egyben azt is jelenti, hogy vágyni kezdenek olyan játékokra, amilyen a társuknak van, ők is szeretnének kismotorral járni az oviba, az óvodai legózást otthon is folytatni, a reklámokban látott újabb és újabb játékokból a legtöbbet birtokolni.

A képen egy kisfiú rendezgeti a játékait.

Játékok tekintetében átlagosan évi 72.000 forinttal számolhatunk. Persze ez az összeg lehet kevesebb is, ha például gyermekünk gyakran kap ajándékba játékokat a családtól.

Persze tudni kell nemet mondani, és nyilván mondunk is, de a számtalan nemleges válasz közé bizonyosan be fog csúszni egy-egy beleegyezés is. És vannak olyan játékok, amelyek tényleg kihagyhatatlanok: egy szánkó, kismotor, roller, bicikli, vagy labda fejleszti az ügyességet, de a kézművességhez szükséges eszközök, és egy-egy saját mesekönyv is nélkülözhetetlen.

Ezeken a felszereléseken kívül ha havonta 2.000 forintot számítunk egyéb játékokra, akkor évente egy-két drágább termék is belefér a költségvetésünkbe. Emellett fordulhatunk az internetes cserebere csoportokhoz, vagy plüssöket, játékokat is árusító turkálókhoz, ha spórolni szeretnénk.

A játékok, kreatív eszközök költségeit az egyszeri kiadásokon túl 1 éves távlatban számoltuk ki:

Egyszeri kiadások
Rendszeres éves kiadások
Kismotor 5.000
Futóbicikli 12.000
Szánkó 15.000
Roller 10.000
Összesen: 42.000
Labda (1 db) 1.500
Gyurma (2 db) 4.000
Színes ceruza (2 db) 2.500
Zsírkréta (2 db) 2.000
Filctoll (3 db) 3.000
Festék, ecsetek (1 szett) 2.000
Rajztömb (2 db) 2.000
Egyéb kézműves eszközök (gyöngy, ragasztó, csillám, sablonok, matricás könyv) 10.000
Mesekönyv (2 db) 21.000
Havonta 2.000 Ft egyéb játékra 24.000
Összesen 72.000

A játékokra egyszeri kiadásként 42.000 Ft-ot, évente pedig 72.000 Ft-ot számolhatunk. Természetesen ez az összeg jóval több is lehet, ám kevesebb valóban csak akkor, ha a családtól kapja a játékai túlnyomó részét, és nem nekünk kell megvásárolnunk őket.

Különórák

Az utóbbi időben sokat lehet hallani arról, hogy a túl sok különóra többet árt a gyereknek, mint használ. Valóban nem érdemes túlzásba vinni az óvoda melletti elfoglaltságokat, de egy-egy megfelelő foglalkozás fejlesztő hatású lehet.

Maguk az óvodák is kínálnak számos különórát. Emellett a környezetünkben is bele-beleütközünk a különböző lehetőségeket népszerűsítő bemutatókba, ismerősöktől, csoporttársaktól is egyre-másra hallja gyermekünk az élménybeszámolókat.

Gyermekünk biztosan kedvet kap egyikhez-másikhoz, és számos pozitív hozadékkal jár egy idejekorán elkezdett sport vagy zenei foglalkozás, amely megalapozza például hajlékonyságát, csapatszellemét, vagy zenei érzékét.

A nyelvtanulással kapcsolatban többféle álláspont is létezik annak tekintetében, milyen életkorban érdemes elkezdeni. Erről kapcsolódó cikkünkban részletesen írtunk: érdemes tehát tájékozódni, és egyénileg eldönteni, hogy gyermekünk már ovisan elkezdjen-e nyelvet tanulni, és ha igen, hol, milyen módszerrel.

Bár óvodás korban ezek a foglalkozások még olcsóbbak, és jellemzően heti 1 alkalmasak, ám így is csak ritkán ússzuk meg havi 10.000 forint alatt.

Heti 1 különóra10.000

Ha gyermekünk különórára is jár, havonta 10.000 Ft pluszköltséggel számolhatunk – persze az adott óra jellegétől ez némiképp kevesebb, de akár jóval több is lehet.

Gyermekcélú megtakarítás

Ha még nem kezdtük el, itt az ideje gyermekcélú megtakarítást indítani, hiszen láthatjuk, mennyi plusz kiadással jár a gyermeknevelés már ilyen pici korban is.

Később pedig a felsőoktatás tandíja, a nyelvvizsga, az esetleges albérlet ennél sokkal jelentősebb költség lesz.

Ha időben elkezdünk takarékoskodni, az ehhez szükséges anyagi hátteret összegyűjthetjük egy megfelelő konstrukcióval. Oldalunk az alábbi linken lehet ezekről részletesen tájékozódni.

Szakértőink egy közepes mértékű, 25.000 forintos havi megtakarítást ajánlanak. Ha ennyit nélkülözni tudunk havonta a családi kasszából, akkor – ahogy kalkulátorunkból kiolvasható – gyermekünk 18 éves korára 7 millió forintot gyűjthetünk össze számára.

Persze nem mindenki engedhet meg magának komolyabb összegű havi megtakarítást gyermeke számára. Ha csak keveset tudunk félretenni, akkor is van megoldás, ami számottevő segítség lehet majd felnőtté váló gyermekünk életkezdéséhez.

Havonta fizetendő díj25.000
Összesen25.000

Ha félre tudunk tenni havi 25.000 Ft-ot, a továbbtanuláshoz, életkezdéshez jelentős segítséget nyújthatunk majd gyermekünk számára.

Programok

Egy óvodás gyermek már nemcsak értékeli, de igényli is a különböző programokat, főleg, ha társaitól hallja a beszámolókat. Egy állatkert vagy vidámpark, bábelőadás, gyerekmozi, gokart, kalandpark minden bizonnyal remek szórakozást és építő élményeket nyújt számára.

Természetesen nem lehet minden hónapban erre költeni, de számos ingyenes lehetőség is a családok rendelkezésére áll, és azért évente néhány alkalommal betervezhetünk egy fizetős programot is.

Fontos azzal számolni, hogy a nyaralás költségei is megnőnek – bár a családi kedvezmények sokat jelentenek egy-egy strandbelépő vagy bérleti díj árából, a gyermeknek úszógumit, vízi játékokat, fagyit, strandon kapható ételeket vásárolunk, és egy-egy éttermi vacsoránál is többet fizetünk.

Ha a szokásos páros nyaralásunkat nem is egy plusz főnyi költséggel növeljük meg, 30%-ot mindenképp érdemes rászámolnunk. Persze rendkívül változó, hogy melyik szülő hányszor viszi el gyermekét programokra, vagy milyen nyaralásra indul a család. De háromhavonta egy fizetős programmal és egy egyhetes balatoni nyaralással hozzávetőlegesen a következőképpen alakulnak a kiadásaink:

Programok, nyaralás (Ft)
Egyszeri kiadások
Vízijátékok (úszógumi, karúszó, strandlabda, vízipisztoly, homokozójáték, gyerek gumimatrac) 15.000
Rendszeres éves kiadások
Kéthavonta egy nagyobb program 8.000 Ft-ért 48.000
Egy hetes balatoni nyaralás többlete
Napi 1 gombóc fagylalt (600 Ft) 4.200
Strandétel (1000 Ft/nap) 7.000
2 étterem, gyermekmenü 5.000
1 program 10.000
Balatoni nyaralási többlete összesen: 26.200
Programok és nyaralás összesen: 74.200

A különböző programokra és a nyaralás megnövekedett költségeire egy egyhetes balatoni üdülés esetében évente 74.200 Ft-ot kell félretennünk, valamint egy 15.000 Ft-os egyszeri kiadással is számolnunk kell a programokhoz kapcsolódó játékokra.

A várható költségek összesen

Vegyünk egy nagy levegőt, és nézzük meg, összesen mennyit kell a három év alatt a gyermeknevelésre fordítanunk a családi kasszából – és ne feledjük, minden kategóriánál az átlagos, sokszor a minimális költségeket vettük alapul:

Egyszeri kiadások
Rendszeres éves költségek
Rendszeres havi költségek
Óvodakezdés 15.000
Gyerekszoba berendezése 72.000
Játékok 42.000
Nyaralási kellékek 15.000
Összesen: 144.000
Óvodai költségek 43.500
Játékok, kreatív eszközök 72.000
Nyaralás, programok 74.200
Összesen: 189.700
Éves költségek a 3 év alatt összesen: 569.100
Óvodai költségek 12.000
Ruhák, cipők 20.300
Étkezés 25.000
Különórák 10.000
Gyermekcélú megtakarítás 25.000
Összesen: 92.300
A rendszeres havi költségek jelentette összes kiadás a 3 év alatt: 3.322.800

A 3 év alatt tehát 144.000 Ft egyszeri kiadásunk lesz, valamint 569.100 Ft költségünk keletkezik a rendszeres éves, és 276.900 Ft a rendszeres havi kiadásokból. Nézzük, ez mennyit jelent összesen, és mennyit kellene a 3 év alatt havonta félreraknunk ahhoz, hogy mindezt fedezni tudjuk:

Összesen:4.035.900
Havi bontásban:112.108

Az egyes kategóriák összköltsége 4.035.900 Ft – havonta ez 112.108 forint pluszkiadást jelent a családi kasszából.

Váratlan költségek

Látható tehát, hogy korántsem olcsó mulatság a gyermeknevelés. A fenti költségeket szerencsére, ha csak hozzávetőlegesen is, de előre ismerjük, így előre tudunk készülni arra, hogy milyen nagyságrendű összegekre lesz pluszban szükségünk.

Vannak azonban váratlan kiadások is, amelyek meglephetik a gyermeknevelésre anyagilag is tudatosan készülő szülőket. A következő költségek a betervezett kiadásokon felül jelentkeztek:

A rezsi megnövekedése

Egy kisgyermekre sokat kell mosni, ami nemcsak a jobban fogyó mosószerekben, de az áram- és vízszámlában is megmutatkozik.

A betegségek költségei

Köztudott, hogy az óvodából sorra-másra hurcolják haza a gyerekek a különböző betegségeket. Gyógyszereket kell venni, ráadásul vagy otthon kell vele maradni, a munkából való kiesett időt jelent, vagy pedig bébiszittert fizetni, ha nincs nagyszülő, aki besegítene. Sőt: a család többi tagja is el-elkapja a hazahozott betegséget, így mindenképp számolnunk kell a munkából kiesett időszakokkal is.

A képen egy anyukamegméri a kislánya lázát.

Sajnos az óvodában gyakran elkapják egymástól a gyerekek a különböző betegségeket, úgyhogy ennek a költségeire is számítanunk kell.

Elkerülhetetlen gyerekprogramok

Az első ovis barátokkal bizony együtt járnak a különböző születésnapi zsúrok, köszöntések is, amelyek plusz költségekhez vezetnek, illetve egy saját szülinapi parti rendezése is előbb-utóbb igénnyé válik.

Magánorvosi költségek

A legtöbb szülő az első fogorvosi kezelésre, a fájdalmasabb, vagy több figyelmet igénylő vizsgálatokra magánorvoshoz viszi a gyermekét. Ha a gyermeknek hosszabb kezelést igénylő, bonyolultabb egészségügyi problémája van, a költség igen magasra rúghat. Hiszen ilyenkor egy szülő mindent megtesz, számtalan kezelést kipróbál, és a legjobb orvosi ellátást keresi meg gyermeke számára.

Ételérzékenység, ételallergia

A tejallergia, laktózérzékenység, gluténérzékenység egyre gyakoribb probléma, sajnos nagyon sok kisgyermeket érint: évről évre többet. A számukra szükséges étrend igencsak megterheli a pénztárcát – ennek részleteiről kapcsolódó cikkükben beszámolunk. Ezek a költségek pedig rendszeres kiadást jelentenek, hiszen az ilyen jellegű problémákkal küzdőknek egész életük során követniük kell a speciális étrendet.

Szemüveg

Ha a gyermeknek szemüvegre van szüksége, szintén pluszköltségekkel kell számolnunk, és nem is csak egyszerivel: a szemüveg az eleven életkorban nemcsak gyakran meggörbül, megreped, eltörik, de ki is növik a gyerekek.

Fontos, hogy előre gondolkodjunk

Ezekre a váratlan kiadásokra persze nem tudunk úgy felkészülni, mint előre ismert költségekre. Egy vésztartalékkal azonban elejét vehetjük, hogy anyagi gondunk támadjon, ha egy jelentősebb extra kiadás felmerül.

A szakértői javaslatok szerint az előző év váratlan kiadásait érdemes félretenni vésztartalékként. Az elmúlt 12 hónap pluszköltségeinek összege valószínűleg az idei évre is elegendő lesz.

Az kisgyermekkor kiadásait tehát előre megtervezhetjük a váratlan költségekkel együtt is – bár, ahogy láthattuk, nem kevés pénzről van szó. Az iskola azonban ennél csak még több lesz, így érdemes rá előre készülni rá. Ha még csak fontolgatjuk a gyermekvállalást, már most gondolkodni ennek anyagi hátteréről is.

Ön is gyermek-megtakarítás indításán gondolkodik?

Kérjen díjmentes tanácsadást és tudja meg, hogy Önnek személyre szabottan melyik a legjobb megoldás!

Ismerje meg a lehetőségeit