Legutóbb frissítve: 2024. február 4.
Összegyűjtöttünk minden információt egy helyre, amit tudni érdemes a különböző gyermek-megtakarításokról. Előnyök, hátrányok, gyakorlati tippek érthetően, követhető stílusban.

Sokat lehet hallani a különböző gyermekcélú, illetve baba-megtakarításokról, valamint arról is, hogy a legtöbb szülő, aki csak megteheti, igyekszik valamiféle megtakarítással segíteni gyermekét az életkezdésben.

A segítség pedig elkél: ha csupán a legalapvetőbb dolgokra gondolunk, mint amilyen a továbbtanulás, illetve annak a költségei, azt bizony nem egyszerű előteremteni. Hiába tanul ugyanis jól gyermekünk, bizonyos egyetemekre csak költségtérítés ellenében lehet majd bejutni, de például az egyetemi évek során felmerülő megélhetési kiadások is magas összegre rúgnak (albérlet díja, étkezés, rezsi, tankönyvek, szórakozás stb.).

Arról nem is beszélve, hogy ha gyermekünk netalántán lakást szeretne majd vásárolni magának, ahhoz a mai árak mellett szintén óriási segítséget jelent, ha van kezdőtőkéje, és nem kell hosszú évekig csak az önerő összekuporgatásával foglalkoznia, hogy utána aztán felvehessen 20–30 évre egy kölcsönt is.

Miért érdemes ezekre előre felkészülni? És milyen lehetőségeink vannak összegyűjteni ezt a tőkét gyermekünknek? Milyen gyermek-megtakarítások léteznek, és mi a különbség közöttük?

Ebben az útmutatóban ilyen és ehhez hasonló kérdések mentén járjuk körül a gyermekcélú megtakarítások kérdéskörét.

Miért jó, ha van gyermek-megtakarításunk?

Számos kutatás alátámasztja, hogy azok a gyermekek, akik életkezdésükhöz anyagi támogatást (is) kaptak a szüleiktől, nagyobb előnnyel indulnak az életben és sikeresebben tudják karrierüket felépíteni.

Azok a gyermekek viszont, akik hasonló támogatásban nem részesültek, sokkal nehezebb helyzetben vannak, és kisebb az esélyük a továbbtanulásra. Sok esetben már fiatalon a napi megélhetés előteremtéséért kell küzdeniük, így előfordulhat, hogy egy saját lakáshoz szükséges önerő összegyűjtése is lehetetlen küldetésnek bizonyul.

Miért érdemes erre előre felkészülni?

Bárki kiszámolhatja, hogy az életkezdés még alsó hangon is valahol 5 és 10 millió forintba kerül a legtöbb fiatal számára. Ez az a pénz, amit, ha megtehetjük, érdemes szülőként valahogy előteremtenünk.

Mivel nem jellemző, hogy minden családban ott pihenne a bankszámlán gyermekenként egy ekkora összeg, ámde a legtöbben azt sem szeretnénk (nagyon is jogosan!), hogy gyermekünk egy ekkora hitellel vágjon bele a felnőtt létbe, érdemes inkább a különböző megtakarítási lehetőségekben gondolkoznunk.

Egy boldog család együtt takarékoskodik

Gyermekünknek nem kevés anyagi segítségre lesz szüksége felnőtt élete kezdetén. Éppen ezért érdemes minél előbb elkezdeni takarékoskodni, hiszen sokkal könnyebb apránként gyűjteni, mint egy összegben előteremteni a szükséges összeget.

A gyermek-megtakarítások segítségével ugyanis 10–18 év alatt, apránként gyűjthetjük össze a szükséges összeget, anélkül, hogy ez a családi kasszát komolyabban megterhelné.

Egy időben elindított megtakarítás nemcsak, hogy kevésbé megerőltető, de pénzügyileg is a legokosabb választás lehet, ugyanis az ilyen módon félretett pénzünk az évek alatt folyamatosan nekünk dolgozik, és termeli a hozamokat. Ennek eredményeként végeredményben jelentősen kisebb összeget lesz szükséges félretennünk ugyazon cél eléréséhez.

A továbbiakban végigvesszük, hogy milyen gyermek-megtakarítások léteznek, mit érdemes tudni róluk, valamint arra is fény derül, hogy melyiknek mik az előnyei és a hátrányai, illetve mikor javasolt egyiket vagy másikat választani.

Mikor nevezhető egy pénzügyi megoldás gyermek-megtakarításnak?

Ugyan sokszor beszélünk gyermek-megtakarításokról, és jelen cikkben is ezt a témát járjuk körül, fontos tudni, hogy hivatalosan nem létezik pontos definíció arra vonatkozóan, hogy mit nevezhetünk gyermek-megtakarításnak és mit nem.

Ennek oka, hogy a különböző pénzintézetek különféle konstrukciókat állítottak össze, attól függően, hogy ők milyen pénzügyi megoldást láttak a legjobbnak arra, hogy az gyermek-megtakarítási célt szolgáljon.

Így lehetséges például, hogy bizonyos pénzintézetek vagy ügynökök kifejezetten lakáscélú előtakarékosságokat is gyermek-megtakarításként reklámoznak, holott azok a legtöbb esetben csak rövidebb távon és lakáscélra nevezhetők jó megoldásnak, gyermek-megtakarításként így igen megfontoltan érdemes csak alkalmazni őket.

Ugyan tényleg találkozhatunk olyan esetekkel, ahol csak marketingszöveg a gyermek-megtakarítás megnevezés, szerencsére léteznek valóban kifejezetten gyermekcélra szóló megtakarítások is. Ezek ismérvei, hogy speciális szolgáltatásokkal és egyedi felépítéssel bírnak.

Mivel a Megtakarítás Gyerekeknek weboldal célja, hogy ügyfeleinek minél pontosabb tájékoztatást nyújtson, ezért a továbbiakban nem csak a valódi gyermek-megtakarításokat fogjuk vizsgálni, hanem azokat is, amelyek csak egyedi esetekben nevezhetők gyermekcélúnak.

Szeretne félretenni gyermeke életkezdésére?

Kérjen ingyenes megtakarítási tanácsadást és tudja meg, hogy Önnek személyre szabottan melyik a legjobb megoldás!

Ismerje meg a lehetőségeit

A gyermek-megtakarítások csoportosítása

A fentiek alapján a gyermekcélú megtakarításokat lényegében két nagy csoportba sorolhatjuk:

  • igazi gyermek-megtakarítások, amelyek kifejezetten gyermekcélra jöttek létre;
  • egyedi esetekben alkalmazható, specializált megoldások, amelyek nem kifejezetten gyerekcélúak, azonban némely esetben hasznosak lehetnek.

Az igazi gyermek-megtakarítások típusai

Az első csoportba háromféle gyermek-megtakarítási lehetőség tartozik, ezeket aszerint különíthetjük el, hogy ki nyújtja a szolgáltatást:

  • ÁLLAM Államnál vezetett számla, a bent lévő pénzből államkötvényt vásárolunk (az államnak adunk kölcsönt, cserébe ő kamatot ad nekünk).
  • BANK – Banknál vezetett számla, lényegében nem sokban tér el egy hagyományos bankszámlától, viszont kiskorúak is megnyithatják.
  • BIZTOSÍTÓ – Biztosítónál vezetett számla, a pénzt befektetési alapkezelők kezelik, így különböző típusú befektetési alapokban tarthatjuk az itt gyűjtött összeget.

Egyedi esetekben alkalmazható, specializált megoldások

A nem „igazi” gyermek-megtakarítások közé tartozik lényegében minden olyan megoldás, ami sokkal inkább a felhasználás kreativitása miatt nevezhető gyermekcélúnak, ugyanakkor szerkezetüket nem kifejezetten erre a célra találták ki. Ilyen a lakástakarékpénztár és a tartós befektetési számla is.

Fontos megérteni, hogy ezek egyáltalán nem „rossz” megoldások, azonban ha célunk gyermekünk támogatása, inkább csak egyedi esetekben ajánlhatók felelősséggel. Semmiképp nem érdemes elvetni őket, de kezeljük fenntartással ezeket az alternatívákat.

Milyen gyermek-megtakarítások léteznek?

Nézzük először az igazi gyermek-megtakarításokat!

Babakötvény + Start-számla

Start-számla és Babakötvény összefoglalás
Start-számlán vezetett hosszú távú megtakarítás esetén a pénzünket állampapapírba, úgynevezett Babakötvénybe fektetik. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy egy inflációnál 3%-kal magasabb kamatért és havi maximum 1.000 Ft állami támogatásért cserébe az államnak adjuk kölcsön a pénzünket.

A képen egy mosolygó kisbabát láthatunk

Az állam által nyújtott életkezdési támogatás kiegészítéseként nyithatunk Start-számlát, amelyen babakötvényben takarékoskodhatunk gyermekünk számára.

A családok támogatása céljából a magyar állam 2006 óta minden újszülött számára egy egyszeri fix támogatást (42.500 Ft-ot) ad életkezdési támogatás néven.

Ennek kiegészítéseként lehet elindítani az úgynevezett Start-számlát, amely egy önálló befizetéseken alapuló gyermek-megtakarítás, és amelyet sokszor Babakötvényként emlegetnek, összemosva a megtakarítási számlát (Start-számla) azzal az állampapírral (Babakötvény), amelybe a számlán gyűlő pénzt fektetik.

Korábban számos banknál lehetett indítani Start-számlát, azonban mára kizárólag a Magyar Államkincstárnál van erre mód.

E megtakarítási típus lényege, hogy befizetéseinkkel állampapírt vásárolunk, ami azt jelenti, hogy az államnak adunk kölcsön pénzt, amelyért egy infláció feletti 3%-os kamatot kapunk (jelenleg, 2024-ben 17,6% infláció-val számolunk, ami így 20,6%-os kamatot jelent).

Annak ösztönzése céljából, hogy minél többen adjanak ily módon kölcsön az államnak, a számlának semmilyen költsége nincs: se számlanyitási, se számlavezetési díjjal nem kell számolni, valamint az éves befizetéseink után 10%-os állami támogatás is jár, amely viszont éves szinten 12.000 Ft-ban (havi 1.000 Ft) van maximalizálva.

Ezzel kapcsolatban két dolgot nagyon fontos észben tartanunk:

  1. Egyrészt ha havi 10.000 forintnál többet kívánunk félretenni, akkor már mindössze 4-6%-ot jelent ez a támogatás, így elsősorban havi 10.000 forintig jelent ez előnyt.
  2. Másrészt ez a 10% támogatás mindig csak az éppen befizetett pénzünkre vonatkozik, a bent lévő megtakarításunkra nem (ami a nagyobb összeg és ilyen időtávon a fontosabb is!), tehát semmiképp ne dőljünk be annak a marketingszövegnek, hogy ez „éves +10%-os kamatot jelent”, mert ez szimplán nem igaz.

Szintén fontos tudni, hogy a bent lévő pénzhez gyermekünk 18 éves kora előtt nem lehet hozzáférni. Azután azonban, egy 2018-as törvénymódosítás értelmében, szabadon felhasználhatjuk bármire a megtakarítást. Tehát például tandíjra, lakhatásra vagy akár esküvőre is lehet költeni. (Részleteket lásd a hatályos törvényben.)

Előnyök

  • Nincs semmilyen költsége.
  • Jár rá állami támogatás.
  • Bankszámlánál jobb kamat.
  • Egyszerű elindítani.

Hátrányok

  • 18 éves kor előtt nem lehet hozzányúlni.
  • Csak államnak adott kölcsönként lehet befektetni.
  • Magasabb összegnél elenyésző az állami támogatás.

JAVASLAT
Elsősorban azoknak ajánlott, akik nem tudnak havonta 10.000 Ft-nál többet félretenni gyermekük számára, és hajlandóak elfogadni azt, hogy vészhelyzet esetén sem tudnak hozzányúlni az itt gyűlő pénzhez.

Banki gyermek-megtakarítási számlák

Banki gyermek-megtakarítási számlák összefoglalás
Bankoknál vezetett megtakarítási számlák, melyekre szabadon lehet bármikor befizetni tetszőleges összegű pénzt. Az ott gyűlő pénzt bármikor ki is lehet venni. Lényegében egy egyszerű bankszámlaként működik, a különbség csupán annyi, hogy kiskorúak is indíthatják.

Ezek a megoldások kifejezetten azért jöttek létre, hogy gyermekünk is rendelkezzen saját bánkszámlával. Úgy működik, mint egy hétköznapi bankszámla, annak minden tulajdonságával együtt, azzal a különbséggel, hogy kiskorú nevére is lehet kötni, és hogy ha gyermekünk betöltötte a 14 éves kort, onnantól már csak ő fog hozzáférni. Így biztosítják azt, hogy még véletlenül se költsük el a gyereknek szánt pénzt a hétvégi bevásárlás során.

Az azonban fontos, hogy nem minden banknál nyithatunk gyermekünknek bankszámlát. Például az OTP, a K&H és az Erste esetében már 14 év alatt is indíthatunk (ebben az esetben természetesen mi kezeljük a számlát), de többek között a Budapest Bank vagy az Unicredit csak 14 éves kortól teszi lehetővé az ifjúsági bankszámla nyitását.

A befizetés teljesen kötetlen rá, akkor fizetünk be, amikor éppen úgy állunk vagy eszünkbe jut akár nekünk, akár később gyermekünknek. Ha nagyon megszorulunk, akkor akár ki is tudunk venni innen pénzt mindenféle büntetőkamat nélkül).

Ennek árnyoldalaként viszont a bent összegyűlt pénzünkre is rendkívül alacsony kamatokat kaphatunk csak, hiszen a bármikor felvezető összegekre mindig jelentősen alacsonyabb a kamat, mint egy 10–15 évre szóló megtakarítás esetén.

Mivel bármikor hozzá lehet nyúlni, ezért a kamatadómentesség sem vonatkozik rá.

Előnyök

  • Alacsony költségek.
  • Bármikor hozzáférhető.
  • Államtól független.
  • Kötetlen felhasználás.
  • Rajtunk múlik, mikor fizetünk a számlánkra…

Hátrányok

  • … épp emiatt el is maradhat sokszor az, hogy félretegyünk.
  • Nagyon alacsony kamatok.
  • Lényegében egy sima bankszámláról van szó.
  • Kamatadó-köteles.

JAVASLAT
Elsősorban azoknak ajánlott, akik nem tudnak havonta egy fix összeget félretenni, bármilyen alacsony is legyen az, vagy akiknek muszáj, hogy a bent lévő pénzük bármikor hozzáférhető legyen.
Ezen felül ideális kiegészítő lehet bármely másik gyermekmegtakarítás-típus mellett is, de csak gyermekünk saját bankszámlájaként, amely segíthet ránevelni a kicsiket a felelős pénzgazdálkodásra.

Biztosítói gyermek-megtakarítási programok

Biztosítói gyermek-megtakarítási programok összefoglalás
Biztosítóknál vezetett hosszú távú megtakarítások, amelyek piaci alapokon működnek. Magasabb költségük van, viszont cserébe pénzünket szakemberek kezelik, rugalmas a konstrukciók felépítése, és számos kiegészítő szolgáltatást is kapunk.

A három gyermek-megtakarítási típus közül egyedül ezek nevezhetők igazán komplett, hosszú távú megtakarítási programoknak. A minél pontosabb tájékoztatás érdekében kitérünk mind a kötöttségeire, mind a lehetőségeire.

Pénzkezelés, költség, hozamok

A biztosítóknál pénzünket piaci hozzáállással kezelik, így megtakarításunk jellemzően hozzáértő befekektetési alapkezelőkre van bízva. Céljainktól, igényeinktől függően számos lehetőség közül választhatjuk ki, hogy miben tartsák a pénzünket.

Dönthetünk úgy, hogy itthon fektessék be, vagy éppen hogy külföldön, hogy állami vagy piaci szektorban tartsák, illetve akár garanciát is kérhetünk a megtakarításra.

Fontos tudni, hogy mivel itt szakemberek kezelik a pénzünket, ezért emiatt e megtakarítás költségei magasabbak a többinél, azonban ennek ellensúlyozására jellemzően a hozamai is ugyanúgy magasabbak.

Megkötések

Bizonyos megkötésektől eltekintve igen rugalmas a konstrukciók felépítésének kialakítása:

  • A legfontosabb megkötés, hogy a megtakarítás hossza nem életkorhoz kötött, hanem jellemzően egy minimum futamidőhöz, amely a legtöbb esetben 10 vagy 15 év.
  • Szintén fontos tudni, hogy az első 2-3 évben nem lehet szüneteltetni ezeket a megtakarításokat, így mindenképp akkora havi megtakarítási összeget érdemes meghatározni, ami ilyen időtávon sem fog problémát jelenteni.
  • Mindenképp tisztában kell lennünk azzal is, hogy ezeket a megtakarításokat csak végszükség esetén bontsuk fel a minimum futamidő lejárta előtt. Az indulási költségeket ugyanis az elején vonják le, ami miatt pénzt fogunk veszíteni, ha túl korán bontjuk fel a szerződést. Szüneteltetni az első 2-3 év után bármikor lehet, de idő előtt felbontani a szerződést semmiképp nem ajánlott.

Rugalmasság

Lássuk, mit kapunk a fenti megkötésekért cserébe:

  • A legtöbb ilyen program kötetlen lejáratú, ami azt jelenti, hogy nem kell megszüntetni, hanem akár élete végéig el tudja kísérni gyermekünket. Így ha már neki is van jövedelme, tovább fizetheti lakás-előtakarékosságként, majd később akár nyugdíjcélú megtakarításként is. Minél tovább fut, annál kedvezőbbek a költségei, ami hosszú távon szinte verhetetlen anyagi előnyöket jelent.
  • A bent összegyűlt pénzt kérhetjük egy összegben, de akár havi járadék formájában is, így gyermekünk mindig csak olyan összeget kap, amelyet felelősen fel is tud használni, és amire szüksége is van, miközben a bent maradó pénze tovább kamatozik.
  • Az itt összegyűlt pénz teljesen szabadon felhasználható bármire, semmilyen megkötés nincs erre vonatkozóan, és éppen a minimum 10 éves futamidejének köszönhetően teljesen kamatadómentes.
  • A program mellé jár egy eseti megtakarítási számla is, ahol bármikor félretehetünk extra megtakarítási összegeket is, amelyek 1-2 hetes átfutási idővel bármikor hozzá is férhetőek (ennek ellenére ne kezeljük bankszámlaként, inkább 1-3 éves befektetési célra vagy vésztartalékként használjuk).

Kiegészítő szolgáltatások

Mivel ezt a megtakarítási számlát biztosítón keresztül vezetjük, emiatt igen kedvező áron járnak hozzá kiegészítő szolgáltatások, így például az élet- és balesetbiztosítás.

Kifejezetten gyermek-megtakarításokhoz pedig kérhető egy olyan szolgáltatás, ami átvállalja tőlünk a megtakarítás fizetését, ha esetleg velünk valami történne, ezzel garantálva, hogy gyermekünk bármilyen esetben ugyanúgy megkapja a neki szánt végösszeget.

Előnyök

  • Akár egy életen át végigkísérheti gyermekünket.
  • Szabad felhasználású, akár havi járadékként is felvehető.
  • Államtól független és kamatadó-mentes.
  • Mi dönthetjük el, hol tartsák a pénzünket.
  • Kiegészítő szolgálatások igényelhetők hozzá.
  • Szakértők kezelik a pénzt, magas hozamok mellett…

Hátrányok

  • …de ennek a költségei is magasabbak.
  • Bizonyos kötöttségeit el kell fogadnunk.
  • 10 évnél rövidebb időre nem ajánlott.
  • Havi 8.000 Ft-tól indítható.
  • Számos módozata és bonyolultsága miatt elindításához fokozott körültekintés szükséges.

JAVASLAT
Elsősorban azoknak ajánlott, akik havonta legalább 8.000 forintot félre tudnak tenni erre a célra, és állami kötöttségek helyett inkább piaci szabadság mellett szeretnék kezelni a pénzüket.
FONTOS: Ez a típus nemcsak a legösszetettebb, de ebből a típusból van a legnagyobb kínálat is, ráadásul óriási eltérések vannak az egyes ajánlatok között. Független szakértő nélkül emiatt ne vágjunk bele.

Melyik gyermek-megtakarítás a legjobb Önnek?

Több mint 100 megtakarítás létezik, az egyes típusok között pedig akár több millió forintos különbség is lehet.

Ismerje meg a lehetőségeit

Specializált megtakarítások, egyedi esetekre

Az alábbiakban röviden bemutatjuk a nem kifejezetten gyermekcélú megoldásokat is, amelyeket kizárólag egyedi esetben érdemes megfontolni, és gyermek-megtakarítási programokként kezelni.

Lakás-takarékpénztárak

Lakás-takarékpénztárak összefoglalás
Kifejezetten lakáscélra létrehozott megtakarítások, fix összegre szólnak, amelyet a 4–10 éves lejárat után garantáltan megkapunk, és kedvező kamatozású hitelt igényelhetünk mellé.
Létezik szabad felhasználású módozata is.

A lakás-takarékpénztárak kifejezetten lakáscélú előtakarékosságok, amelyeknél gyakorlatilag egy fixen meghatározott összegre szerződünk le, amelyet a lejáratkor meg is kapunk. Ez az úgynevezett szerződéses összeg.

Korábban a szerződéses összeg egy alacsony betéti kamatból és az éves befizetéseinkre járó 30% állami támogatásból állt össze, azonban 2018. 10. 17-én parlamenti döntés alapján ez az állami támogatás megszűnt. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a lakás-takarékpénztárak melletti fő érv semmissé vált.

Az éves befizetésekre járó állami támogatás nélkül a befizetett pénz igencsak alacsony kamattal gyűlik, ezért míg korábban 4-5 évre egész jó megtakarításnak számított ez a lehetőség, a jelenlegi feltételek mellett nem igazán van különösebb előnye.

Az összegyűlt pénzünkön felül kedvezményes kamatozású hitelt is felvehetünk, amelyet azonban kizárólag csak lakáscélra használhatunk fel.

JAVASLAT
Mivel a ma elérhető lakát-takarékpénztári megtakarítások mellé nem jár többé állami támogatás, ezért jelen feltételek mellett nem igazán ajánlott gyermekek számára. Érdemes kivárni, mi fog történni ezen a piacon, ugyanis történhetnek változások, azonban támogatás nélkül igencsak kérdéses, mennyire lehet kedvező választás.

Tartós befektetési számlák (TBSZ)

Tartós befektetési számlák (TBSZ) összefoglalás

Erre a megoldásra nem annyira megtakarításként, mint inkább egy befektetési számlaként kell tekinteni, ahol a befizetésekből értékpapírokkal tudunk kereskedni. Csak az első évben lehet befizetni a számlára, később nem.

Ez egy befektetési számla, amely segítségével jellemzően európai és hazai értékpapírokkal tudunk kereskedni, így az általa elért hozam kizárólag a saját döntéseinken múlik. Lehet nagyon magas, de akár negatív is!

Emiatt elsősorban azoknak jelent reális lehetőséget, akik értenek az értékpapírpiachoz és a tőzsdéhez.

A fenntartási költségei alacsonyak, a kereskedéssel járó költségek azonban össze tudnak adódni. A bent lévő összeg 5 év után kamatadómentessé válik.

Másik fő sajátossága, hogy kizárólag az indítástól számított első évben lehet rá befizetni, később már nem, ami miatt nem nevezhető egy igazi apránként gyűjtögethető megtakarítási megoldásnak.

JAVASLAT
Elsősorban azoknak ajánlott, akik nagyon értenek az értékpapírpiachoz és a tőzsdéhez, valamint inkább egyben egy nagyobb összeget szeretnének gyermeküknek félrerakni a sok kicsi helyett.

Melyiket válasszam a gyermekemnek?

A fentiek alapján láthatjuk, hogy több, egymástól nagyon eltérő konstrukció érhető el. De vajon melyik a legideálisabb, amivel a legjobban tudjuk támogatni gyermekünket?

A döntés meghozatala előtt pár szempontot mindenképp érdemes tisztázni. Szakértők azt javasolják, hogy bármely pénzügyi döntést 3 lépésben érdemes meghozni.

A képen egy pár a gyermek-megtakarítási lehetőségeket vizsgálja

Láthattuk, hogy számos gyermek-megtakarítás közül választhatunk, így mindenképpen érdemes alaposan tájékozódnunk, mielőtt döntést hoznánk.

1. lépés – Ismerjük meg, milyen lehetőségeink vannak!

Nézzük meg átfogó szemlélettel az adott témához kötődő választási lehetőségeinket, vizsgáljuk meg, milyen opcióink vannak, és ezek közül melyik milyen jellemzőkkel bír.

Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy az egyes megtakarítások szakértőivé kellene válnunk. A lényeg, hogy legalább nagyjából tudjuk, hogy mégis miről lehet beszélni a gyermek-megtakarítások terén.

2. Lépés – Számoljunk!

Gondoljuk át, hogy pontosan mi is a célunk egy gyermek-megtakarítással, mit várunk el tőle, milyen eredményeket szeretnénk elérni, és mennyit tudunk félretenni havonta erre a célra.

Mint az előző pontnál, itt sem kell mindent hajszálpontosan tudnunk, elég, ha van egy átfogó elképzelésünk a céljainkról és a realitásokról.

Ennek érdekében érdemes hiteles forrásokból tájékozódni. Mennyibe kerül egy gyermek életkezdésének és jövőjének megalapozása? Ezzel tisztában lenni elengedhetetlen egy ilyen döntés meghozatalához. A szakértők által készített gyermek-előtakarékossági kalkulátor segítségével pedig könnyedén áttekinthetjük, hogy megtakarítással mi mindenben tudjuk majd támogatni gyermekünket.

3. lépés – Beszéljünk szakemberrel!

Találjunk egy számunkra szimpatikus szakembert, céget, akikben, úgy érezzük, meg tudunk bízni, és beszéljük át vele, hogy mit szeretnénk.

Egy szakember dolga, hogy minden részletet elmondjon, amit önállóan napokba-hetekbe tartana kideríteni. A független alkusz ismeri az összes olyan háttérinformációt, amit kapcsolatainak és tapasztalatának köszönhetően sajátított el, valamint segít megválaszolni minden kérdésünket, eloszlatja a kétségeinket.

A Megtakarítás gyerekeknek csapata olyan szakértőkkel dolgozik, akik részletes tájékoztatást nyújtanak díjmentesen bárkinek, aki komolyan érdeklődik egy gyermekcélú megtakarítás indítása iránt. Segítenek megválaszolni minden kérdésüket, hogy aztán együtt kiválaszthassuk egyedi helyzetüknek legjobban megfelelő megoldást. Ráadásul élethosszig támogatják az általuk közvetített szerződőket, és védik az ügyfeleik érdekeit a pénzintézetekkel szemben.

Mi a következő lépés?

Láthatjuk, hogy a következő lépés nem az, hogy egyből azt döntsük el, melyik megtakarítás a legjobb. Előbb gondoljuk át saját helyzetünket, céljainkat és elvárásainkat (például, hogy hány gyermekünk van, hány évesek most, miben szeretnénk támogatni őket a későbbiekben stb.), mert csak így lehet párosítani ezeket az adott körülményeket és egyéni célokat a hozzájuk legjobban megfelelő megoldással.

Mennyi pénzt tudok összegyűjteni gyermekemnek?