Legutóbb frissítve: 2023. február 27.
Összegyűjtöttük cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat az új Gyerek Lakásszámláról. Hogyan és gyermekünk hány éves koráig nyithatunk Gyerek Lakásszámlát? Mekkora összeget gyűjthetünk össze gyermekünk első lakására? Kinek éri meg ez a megtakarítási típus?

Szerencsére egyre több szülő ismeri fel, hogy minél korábban kezd el takarékoskodni, annál nagyobb összeget tehet félre gyermeke számára. A szabad felhasználású Babakötvény és a biztosítói gyermek megtakarítások mellett azonban van egy kifejezetten lakáscélra szánt konstrukció, amellyel segíthetjük gyermekünk első önálló lakáshoz jutását.

Érdemes is gyermekeink jövőbeni lakhatásáról időben gondoskodnunk, hiszen a növekvő ingatlanárak miatt mindinkább bizonytalan, vajon képesek lesznek-e önállóan, segítség nélkül megvásárolni első saját lakásukat. Éppen ezért, ha szeretnénk számukra biztosítani hozzá a megfelelő alapot, akkor mihamarabb el kell kezdenünk félretenni rá.

Mivel azonban az újonnan megkötött Fundamenta megtakarításokra 2018. október 17-e óta már nem jár a 72.000 forintos állami támogatás, ez a konstrukció elvesztette korábbi vonzerejét.

A Fundamenta gyermekcélú megtakarítási terméke korábban a FundiMini volt, ami az állami támogatás megvonásával megszűnt. Ugyanakkor bevezették helyette a Gyerek Lakásszámlát, amely egy igazán kedvező konstrukció lehet azok számára, akik elegendő önerőt szeretnének biztosítani gyermeküknek egy saját lakáshoz.

De mi is ez a Gyerek Lakásszámla? Miért éri meg, és milyen hozamok érhetőek el vele? Mennyi pénzt kell havonta félretennünk, hogy akár tízmilliós összeggel is segíthessük gyermekünket felnőtt korára?

Cikkünkben megmutatjuk a FundiMinit felváltó Gyerek Lakásszámla működését, hozamait és költségeit. Vágjunk is bele!

Mit kell tudni a Gyerek Lakásszámláról?

A Gyerek Lakásszámla egy kifejezetten hosszú távra tervezett megtakarítás, ami hasonló a korábbi FundiMini lakáscélú megtakarításhoz, de mégis más. Bár ez a termék is gyermekünk első otthonának megvásárlását támogatja, a 2018. október 17-én életbe lépett törvény (az állami támogatás elvonása) miatt a lakásszámlák  konstrukcióiban – így a gyerekeknek szóló típusban is – számos változást vezettek be a Fundamentánál.

Fontos különbség, hogy a FundiMinivel ellentétben a Fundamenta Gyerek Lakásszámlát a gyermek 18. születésnapja előtt bármikor elindíthatjuk. Vagyis a korábbi 14 éves korhatárt kitolták a nagykorúságig.

Ez egy jelentős kedvezmény lehet azoknak, akik kamasz gyermeküknek indítanának lakáscélú megtakarítást. Ugyanakkor azt jó, ha tudjuk, hogy erre az új termékre kizárólag hosszú távon, 193 hónapra, azaz 16 év 1 hónapra szerződhetünk

Vagyis a futamideje fix, így egy tíz évnél hosszabb futamidejű megtakarításhoz nem kell két külön szerződést kötni, mint korábban a FundiMini esetében.

A Gyermek Lakáskassza futamideje 16 év, lejárta előtt nincs lehetőségünk lakást vásárolni a megtakarított összegből.

A Gyerek Lakásszámla egy kifejezetten hosszú távú, lakáscélú megtakarítás.

Ugyanakkor ez a fix, 16 éves futamidő azt is jelenti, hogy ha például gyermekünk 15 éves korában döntünk úgy, hogy lakásszámlát nyitnánk a számára, akkor ehhez a megtakarított összeghez ő csak 31 éves korában férhet majd hozzá. Vagyis nincs lehetőségünk 10 év után, az első szerződés lejártával lakást vásárolni gyermekünknek, ahogy azt a FundiMini konstrukciójában megtehettük.

Ez tehát amellett szól, hogy aki szeretné gyermeke első önálló lakásvásárlását anyagilag biztosítani, annak érdemes ezt minél előbb elkezdeni.

A futamidő változása mellett egy másik fontos különbség a FundiMinihez képest, hogy a Gyerek Lakásszámlára nem jár állami támogatás. Ugyanakkor a hosszú távú, rendszeres takarékoskodást évi 30%-os megtakarítási bónusszal jutalmazzák, amit az éves 0,5%-os betéti kamaton felül kaphatunk. Ahhoz azonban, hogy erre a megtakarítási bónuszra jogosultak lehessünk, néhány feltételnek meg kell felelnünk, amiről részletesen is írunk még a Miért éri meg a Gyerek Lakásszámla indítása? című fejezetben.

Amit azonban mindenképpen jó, ha tudunk erről az új típusú Gyerek Lakásszámláról, hogy a minimális megtakarítási összeg havi 20.000 forint, a maximális pedig 100.000 forint lehet. Ennél alacsonyabb és magasabb összeggel tehát nem indíthatunk lakás megtakarítási számlát.

Ez a konstrukció első ránézésre tág kereteket ad a havi megtakarítás nagyságára, azonban a szerződéskötéskor kiválasztott összeget csak korlátozottan változtathatjuk meg a futamidő során. Hosszú távon pedig akár a minimum 20.000 forint is magasnak tűnhet.

Ugyanakkor ezekkel a megtakarítási összegekkel és a kedvezményes hitel felvételével együtt akár 10 millió és 50 millió forint közötti megtakarítást is gyűjthetünk gyermekünk első otthonának megvásárlásához.

Azt azonban mindenképp fontos szem előtt tartani, hogy a 10 vagy akár 50 millió forintos összeget csak abban az esetben kapjuk meg a futamidő végén, ha kedvezményes lakáshitelt is igénylünk a Fundamentánál,  ami azonban nem kötelező. Ha ugyanis nem élünk ezzel a lehetőséggel, akkor kizárólag csak a kamatokkal és a bónusszal megnövelt megtakarításunkat fizetik ki a futamidő végén.

Ez tehát azt jelenti, hogy ha havi 20.000 forintot fizetünk gyermekünk számára a lakásszámlára, akkor a 193 hónapos futamidő végén kamatokkal és bónuszokkal együtt összesen 5.180.567 forintot gyűjthetünk össze. Ezt a megtakarítási összeget kapjuk meg abban az esetben, ha nem igényeljük a kedvezményes hitelt.

Ha viszont a megtakarításunk mellé hitelt is felvennénk, akkor az előbbi példánál maradva, a futamidő végén a szerződéses összeget, vagyis 10.000.000 forintot fizetnek ki a számunkra. Ebből a már említett 5.180.567 forint a megtakarítás és 4.819.433 forint a hitel összege, aminek már a szerződéskötéskor rögzített, fix kamata lesz a futamidő végéig.

Gyerek Lakásszámla számokban

Megtakarítások számokban
Havi 20 000 Ft Havi 100 000 Ft
Megtakarítási idő 16 év 1 hónap 16 év 1 hónap
Megtakarítási bónusz 30% 30%
Felhasználható szerződéses összeg 10 000 000 Ft 50 000 000 Ft
Teljes megtakarítás 5 180 567 Ft 25 903 199 Ft
Lakáskölcsön összege 4 819 433 Ft 1 24 097 101 Ft 2
EBKM megtakarítási bónusszal 3,03% 3,09%
EBKM megtakarítási bónusz nélkül 0,10% 0,17%
Hitel THM megtakarítási bónusszal 5,80% 5,67%
Hitel THM megtakarítási bónusz nélkül 5,73% 5,67%
  1. Maximum 178 hónapos futamidőre havi 40 000 forintos törlesztőrészlettel.
  2. Maximum 178 hónapos futamidőre havi 200 000 forintos törlesztőrészlettel.

Táblázatunkban összefoglaltuk a Fundamenta Gyermek Lakásszámlával kapcsolatos legfontosabb adatokat és megtakarítási összegeket a minimális és maximális havi befizetési értékek esetén. A már említett futamidő, megtakarítási bónusz érték és szerződéses összeg, illetve annak eloszlása (megtakarítási összeg és lakáskölcsön összege) mellett az is látható, hogy a megtakarítási bónusz függvényében nem csak az Egységesített Betéti Kamatláb Mutató (EBKM), de a Teljes Hiteldíj Mutató (THM) is változhat.

Emellett pedig azt is fontos szem előtt tartani, hogy a 16 éves futamidő után, ha úgy döntünk, hogy felvesszük a kedvezményes lakáshitelt, akkor azt tovább kell fizetnünk maximum 178 hónapig. Ezzel a maximum, 14 év 10 hónapos futamidővel számolva a törlesztőrészlet nagysága a korábbi megtakarítási havidíj kétszerese. Azonban ez az összeg – a szerződésben előre rögzített 5,5%-os fix hitelkamat miatt – a futamidő végéig ennyi marad. Nem változik 5 évente az infláció, illetve a kamatperiódusok függvényében, mint ahogy azt a piaci hitelek esetében láthatjuk.

Szeretne félretenni gyermeke életkezdésére?

Kérjen ingyenes megtakarítási tanácsadást és tudja meg, hogy Önnek személyre szabottan melyik a legjobb megoldás!

Ismerje meg a lehetőségeit

A Gyerek Lakásszámla nyitásának feltételei

Ahogy azt már korábban is írtuk, a Gyerek Lakásszámla kedvezményezettje kizárólag 18 éven aluli gyermek lehet. A számlát pedig bármelyik közeli hozzátartozó megnyithatja, vagyis szülők, nagyszülők, nagynénik, nagybácsik egyaránt kezdeményezhetik a számla megnyitását.

A kiskorú kedvezményezett mellett az is egy fontos kitétel, hogy Gyerek Lakásszámlát kizárólag minimum havi 20.000 forint befizetésével indíthatunk. Ezt az összeget pedig 193 hónapon keresztül folyamatosan fizetnünk kell ahhoz, hogy a szerződésben foglalt 10.000.000 forintra jogosultak lehessünk. Ez tehát egy magasabb, fix összeg rendszeres megtakarítását követeli meg tőlünk hosszú távon.

Jó, ha tudjuk, hogy a futamidő alatt lehetőségünk van egy alkalommal egy évre fizetési haladékot kérni, vagyis szüneteltetni a befizetést. Ez az év a futamidőbe ugyanúgy beleszámít, így ez a kedvezmény nem jelenti a befizetési idő megnyúlását.

Ugyanakkor a maximum 12 hónapos fizetési haladék “befizetési hiánya” a futamidő végén alacsonyabb megtakarítást fog jelenteni. Ha pedig a kedvezményes hitelt is fel szeretnénk venni, akkor ebben az esetben több hitelt kell felvennünk ahhoz, hogy a szerződésben foglalt összeget megkapjuk.

Éppen ezért érdemes alaposan átgondolni, mielőtt lakáscélú gyermek megtakarítást indítunk, hogy a családi költségvetésből hogyan tudjuk kigazdálkodni ezt az összeget hosszú távon.

Ráadásul azt is fontos tudni, hogy a számlanyitás harmadik fontos feltétele a számlanyitási díj megfizetése, ami a szerződéses összeg 1%-a, függetlenül attól, hogy később felvesszük-e a kedvezményes hitelt vagy sem.

Vagyis 10.000.000 forintos szerződés esetén 100.000 forintot,  a maximális, 50 millió forint esetén pedig már 500.000 forintot kell az első havi 20.000, illetve 100.000 forint mellett befizetnünk, ami jelentősen megterhelheti a családi kasszát.

Ez tehát egy plusz költség a havi megtakarításon felül, amit nem biztos, hogy mindenki ki tud gazdálkodni egy hónap alatt. Amikor ugyanis megtakarítást indítását tervezzük gyermekünk jövőjének anyagi biztonsága érdekében, érdemes azt is szem előtt tartanunk, hogy a mindennapos kiadásokra, vagyis a felnevelés költségeire is jusson elegendő pénzünk.

Azt azonban jó, ha tudjuk a számlanyitási díjról, hogy lehetőségünk van részletekben is befizetni ezt az összeget az első négy hónapban egyenlően elosztva.

Vagyis a 100.000 forintos számlanyitási díj esetén az első négy hónapban ez havi 25.000 forint plusz befizetést jelent a 20.000 forintos rendszeres megtakarítás mellett. A legmagasabb számlanyitási díj esetében pedig havonta plusz 125.000 forintot kell befizetnünk a 100.000 forint mellett négy hónapon keresztül.

Miért éri meg a Gyerek Lakásszámla indítása?

A Gyerek Lakásszámla egyik nagy előnye a minimum 20.000 forintos havi befizetésnek és a hosszú futamidőnek köszönhetően, hogy nagy összegű tőkét halmozhatunk fel vele. Pénztárcánktól függően minimum 10, de akár 50 millió forintot is összegyűjthetünk gyermekünk első saját lakására 16 év alatt.

A képen egy család együtt fizeti be a lakáskassza havidíját.

Mivel ez a megtakarítás valóban hosszú távú és minimum 20.000 forintos havi összeggel indítható, jelentős összeget gyűjthetünk össze gyermekünk majdani saját lakásának megvásárlásához.

A befizetéseinket pedig tovább gyarapítja az évi 0,5%-os betéti kamat, illetve a már említett 30%-os megtakarítási bónusz is. Ahhoz azonban, hogy ezt a bónuszt megkapjuk, néhány feltételnek meg kell felelnünk a gyermekünknek szánt lakás megtakarítás során.

A megtakarítási bónusz feltételei

A Gyermek Lakásszámlára befizetett éves megtakarítási összeg 30%-át jóváírják nekünk megtakarítási bónuszként.

Ez tehát azt jelenti, hogy függetlenül attól, hogy a szerződésben foglalt havi 20.000 vagy 100.000 forintot fizettük egész évben, esetleg egy rendkívüli befizetésnek köszönhetően magasabb összeg került a számlára egy adott évben, a tényleges befizetésünk 30%-át megkapjuk bónuszként.

Az éves megtakarítási bónuszt azonban nem a megtakarítási számlánkra utalják, hanem egy külön számlán gyűjtik, vagyis kamatos kamatot nem írnak jóvá erre az összegre. A teljes megtakarítási bónuszt egyszerre, a futamidő végén kapjuk meg a megtakarítási összeggel együtt abban az esetben, ha teljesülnek a következő feltételek:

  • A Gyerek Lakásszámla szerződés kiutalással szűnik meg. Vagyis, ha a 193 hónapos futamidő végén egy összegben utalják ki számunkra a megtakarítási vagy a szerződéses összeget. Jó esetben tehát ez a feltétel könnyen teljesül, ha a futamidő végéig rendesen fizetjük a megtakarításunkat.

    Azonban – még ha nem is szívesen gondolunk erre – bármelyik családban előfordulhat, hogy egy váratlan esemény (például munkanélküliség vagy a családfő elvesztése) miatt nem tudják tovább fizetni a megtakarítást, és szükség lesz a félretett pénzre. Ebben az esetben megszüntethetjük a számlát, és a megtakarított pénzt is visszakapjuk, megtakarítási bónuszra azonban ilyen esetben nem leszünk jogosultak, így azt nem kaphatjuk meg.
  • A Gyerek Lakásszámla nem megosztás útján jött létre. Ez azt jelenti, hogy nem egy korábban megkötött szerződés – aminek a kedvezményezettjei alapból mi, szülők voltunk -megosztásából jött létre az új Gyerek Lakásszámla szerződés. Vagyis nem egy másik számlán korábban már összegyűjtött megtakarítási összeg egy részét tesszük át az új lakásszámlára, és adjuk meg gyermekünket kedvezményezettnek, hanem egy teljesen új Gyerek Lakásszámlát nyitottunk.

A megosztás lényege tulajdonképpen az lehet, hogy így rövidebb futamidővel juthat gyermekünk lakáscélú megtakarításhoz, hiszen a megosztással létrejött új szerződések ugyanakkor járnak le, mint az eredeti, majd később megosztott számla futamideje.

Az azonban nagyon fontos, hogy bár hamarabb juthat lakáscélú megtakarításhoz gyermekünk egy megosztással létrejött szerződés esetében, azonban az évi 30%-os megtakarítási bónuszra nem lesz jogosult.

  • A kiutalás után igazoljuk, hogy az összeget lakáscélra költöttük el. Ez a feltétel egy utólagos kitétel, ugyanis ha az első két feltételt teljesítettük, akkor a kiutalás során megkapjuk a megtakarítási bónuszt is. Azonban a szerződésben meghatározott időn belül, az előírt módon igazolnunk kell, hogy a teljes összeget lakáscélra használtuk fel.

A Gyerek Lakásszámla előnyei

  • A havi megtakarítási összeget tág intervallumban választhatjuk meg 20.000 és 100.000 forint között, a pénztárcánk függvényében.
  • A havi befizetésünk függvényében 10.000.000 vagy akár 50.000.000 forinttal is támogathatjuk gyermekünk jövőbeni lakásvásárlását, ha a megtakarítás mellé felvesszük a fix kamatozású hitelt is, amivel további segítséget nyújthatunk első önálló lakásának megvásárlásakor. Ez az opció azonban nem kötelező, mindenki maga döntheti el, hogy él-e ezzel a lehetőséggel vagy sem.
  • A futamidő alatt egy alkalommal kérhetünk 12 hónapos fizetési haladékot. Emellett pedig a futamidő alatt – az ajánlati kötöttség lejártával, vagyis az első hónap után – bármikor megszüntethetjük a számlát és a teljes, betéti kamattal megnövelt megtakarítást visszakapjuk.
  • Ha teljesítjük a feltételeket, akkor a hosszú távú megtakarításért cserébe évi 30% megtakarítási bónuszt kaphatunk.

Ahogy azt már más gyermekcélú megtakarítások esetében is láthattuk, az éremnek két oldala van. Vagyis az előnyök mellett vannak olyan elemek is, amiket érdemes alaposan átgondolni, mielőtt elköteleződünk egyik vagy másik gyermek előtakarékossági forma mellett.

Ahhoz tehát, hogy pontos képet kapjunk a Gyermek Lakásszámláról, ismerjük meg a hátrányait is.

A Gyerek Lakásszámla hátrányai

  • Kötött felhasználás. A lakásszámlán összegyűjtött összeget kizárólag lakáscélra –  új vagy használt lakás/ház vásárlására, felújítására, korszerűsítésére, építésre, bővítésre vagy hitelfelvételhez önerőként – lehet felhasználni, amit igazolnunk is kell.
  • Viszonylag magas minimum havi befizetési összeggel – 20.000 forinttal –  indítható, ezért ha nem vagyunk biztosak abban, hogy ezt az összeget 16 éven keresztül minden hónapban félre tudjuk tenni, érdemes más opciót keresni.
  • A szerződés összegének 1%-át induló költségként be kell fizetnünk a számlára. Ahogy pedig azt már korábban is írtuk, ez 100.000 vagy 500.000 forint plusz kiadást jelent, ami akkor is megterhelő lehet, ha a négy hónapos részletfizetést választjuk.
  • Csak egyszer lehet szüneteltetni a befizetést. Vagyis ha egyszer már került nehéz anyagi helyzetbe a család, és emiatt élt a 12 hónapos fizetési haladék lehetőségével, a futamidő hátralévő részében erre többször már nem lesz lehetőség. A 16 éves futamidő alatt pedig ez akár komoly nehézséget is jelenthet.

Számolja ki, várhatóan mennyi pénzt tud összegyűjteni gyermekének!

Hogyan igényelhető a Gyerek Lakásszámla?

Fundamenta Gyerek Lakásszámlát többféle módon is indíthatunk, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Nyithatunk ugyanis számlát online, telefonon, személyesen a Fundamenta ügyfélszolgálatán, vagy akár a saját otthonunkban is egy személyi bankárral. Nézzük is részletesen, hogy az egyes esetekben hogyan nyithatunk Gyerek Lakásszámlát.

Személyes ügyintézés

Személyes ügyintézés keretében a Fundamenta ügyfélszolgálatán nyithatunk megtakarítási számlát.  Ehhez pedig nagy könnyebbséget jelent, hogy honlapjukon időpontot is foglalhatunk, így nem kell órákat sorban állni az ügyintézéshez.

A megfelelő időpont kiválasztásához előzetesen arról is tájékozódhatunk, hogy az egyes napok különböző napszakaiban milyen ügyfélforgalommal dolgoznak a pénzügyi szakértőik. Így könnyebben választhatunk olyan, számunkra is megfelelő időpontot, amikor az ügyintézők sem olyan leterheltek, lecsökkentve ezzel az esetleges csúszások okozta kellemetlenséget.

A foglaláshoz nem kell mást tennünk, mint kiválasztanunk a helyszínt és az ügytípust, majd a megfelelő időpontot. A személyes adataink megadása után pedig egy visszaigazoló e-mailben küldenek egy személyes kódot, amivel igazolhatjuk az időpont foglalásunkat.

Személyi bankár igénylés

A hagyományosnak mondható személyes ügyintézés mellett választhatunk személyi bankárt is, aki az otthonunkban ismerteti a gyermekcélú lakás megtakarítási  lehetőségeinket. Ez pedig nagy könnyebbség lehet egy kisgyermekes családban, ha például mindkét szülő szeretne részt venni a megbeszélésen. Így ugyanis kisbabájuk ez idő alatt is a megszokott ritmusában és nyugodt környezetében lehet.

A személyi bankár igénylését a személyes ügyintézéshez hasonlóan a Fundamenta honlapján lehet kezdeményezni úgy, hogy kitöltjük az ott található űrlapot. A személyes adatok és a napszak megadását követően pedig felveszi velünk a kapcsolatot egy személyi bankár a találkozó pontos időpontjának leegyeztetése céljából.

Telefonos szerződéskötés

A személyi bankár igénylésénél megismert módon telefonos visszahívást is kérhetünk. Így az előzetes információk begyűjtéséhez még nem kell azonnal a személyes ügyintézést választanunk, hanem rugalmasan, bárhol választ kaphatunk a Gyerek Lakásszámlával kapcsolatos kérdéseinkre. Ez segíthet a jó döntés meghozatalában.

Ahogy a személyes ügyintézésnél, úgy ebben az esetben is érdemes előre informálódni a Fundamenta honlapján, hogy az egyes napszakokban milyen leterheltséggel dolgoznak a telefonos ügyintézők, és ennek figyelembe vételével indítani nevünk és telefonszámunk megadásával az ingyenes telefonos visszahívási igényünket.

Online ügyintézés

Az online ügyintézés egyik formája, ha a már ismertetett felületen az “Írjon nekünk” fülre kattintva küldünk elektronikus üzenetet. Ezt megtehetjük úgy is, hogy még nem vagyunk ügyfelek. Ekkor a megkeresés témájának kiválasztása és a személyes adataink – név, e-mail cím – megadása után röviden leírhatjuk a kérdéseinket. Ezt követően pedig a megadott e-mail címre választ küldenek a részünkre.

Ha pedig már van egy lakás megtakarítási számlánk, akkor a már leírt üzenetküldés mellett van egy másik lehetőségünk is az online kapcsolattartásra. Ügyfélként ugyanis gyorsabban intézhetjük ügyeinket az E-banking felületen keresztül.

Erre a felületre azonban kizárólag egy élő szerződés szerződésszámával regisztrálhatunk.

Ez tehát azt jelenti, hogy Gyerek Lakásszámla szerződést kizárólag abban az esetben köthetünk online, ha már van egy másik szerződésünk például saját célra.

Ezzel kapcsolatban azonban két fontos dolgot jó, ha tudunk:

  1. Az egyik, hogy egy ember egyszerre csak egy lakásszámla kedvezményezettje lehet. Annak azonban nincs akadálya, hogy nyissunk egy számlát saját célra, és egyet  gyermekünknek.
  2. A másik pedig, hogy az így online megkötött gyermekcélú lakás megtakarítási szerződés nem minősül megosztásnak. Hiszen így egy teljesen új szerződést kötünk, aminek a kedvezményezettje a gyermek lesz, és nem a saját meglévő számlánkat osztjuk meg úgy, hogy gyermekünket nevezzük meg a megtakarítás egy része feletti kedvezményezettnek.

Vagyis, ha online kötjük meg a Gyerek Lakásszámla szerződést, jogosultak lehetünk a megtakarítási bónuszra akkor, ha a már korábban ismertetett többi feltétel is teljesül a futamidő végén.

Kinek éri meg a Gyerek Lakásszámla?

A Gyerek Lakásszámla egy speciális megtakarítási forma, amit azoknak érdemes kötni, akik kifejezetten lakáscélra szeretnének gyűjteni gyermekük számára.

Azonban, ahogy azt már korábban is láthattuk, számos követelménynek kell egyszerre megfelelni ahhoz, hogy biztonsággal nyithassunk Gyerek Lakásszámlát. Érdemes tehát átgondolni, hogy a családi költségvetés lehetővé teszi-e, hogy hosszú távon havi minimum 20.000 forintot félretegyünk  gyerekünk jövőjére. Ráadásul, ahogy már korábban írtuk is, a szerződéses összeg 1%-át is ki kell fizetnünk számlanyitáskor.

Ahhoz pedig, hogy megkapjuk a megtakarítási bónuszt is, további feltételeknek kell megfelelnünk a futamidő teljes hossza alatt.

Azoknak érdemes Gyermek Lakásszámlát kötni, akik kimondottan lakáscélra szeretnének gyűjteni és gyermekük minél fiatalabb korában el tudják indítani a megtakarítást.

A Gyerek Lakásszámla előnyeinek kihasználásához számos feltételnek kell megfelelnünk, így érdemes alaposan átgondolnunk, hogy családunk számára valóban ez lehet-e a legmegfelelőbb gyermek-előtakarékosság.

Az anyagi kérdések mellett pedig azt is érdemes mérlegelni, hogy gyermekünk hány éves korában érdemes lakásszámlát nyitni, hiszen a fix 16 éves futamidő miatt egy kamasz gyereknek indított lakástakarék felhasználhatósága már igencsak kitolódik. Vagyis ezt a megtakarítási formát érdemes gyermekünk minél fiatalabb korában elindítani.

Azt pedig nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy ezeknek a feltételeknek egyszerre kell teljesülniük, vagyis nem válogathatjuk meg opcionálisan, hogy mit teljesítünk és mit nem. Éppen ezért, ha úgy gondoljuk, hogy ezek közül akár csak egynek nem tudunk eleget tenni, esetleg kétségeink vannak vele kapcsolatban, akkor érdemes más gyermekcélú megtakarításokat is megismerni, hogy valóban a legjobb döntést hozhassuk meg gyermekünk számára.

Mit tehet, aki egy kötetlenebb megtakarítást keres?

Amikor gyermekcélú megtakarításon gondolkodunk, az a legfontosabb, hogy tisztában legyünk a céljainkkal és a lehetőségeinkkel. A lakásszámla mellett számos megtakarítási terméktípussal gondoskodhatunk gyermekünk jövőjéről, melyek eltérő indulási, fizetési és felhasználási feltételekkel érhetőek el.

A Start-számlával például rugalmasan gyűjthetünk gyermekünk 18 éves koráig, méghozzá akkora havi összeggel, amennyit a családi kassza éppen megenged. Emellett évente 10% állami támogatást is kaphatunk a befizetéseink után  – maximum 6.000 forintot. Ugyanakkor, ha gyermekünk betöltötte a 18. életévét, a pénzt kizárólag ő kaphatja meg, így a megtakarítás összege kikerül a szülői kontroll alól.

A biztosítói gyermek megtakarítási programmal ugyanakkor megtarthatjuk ezt a kontrollt, hiszen a pénz és a kifizetés felett a szülők rendelkeznek. Emellett pedig gyermekünk 18 éves kora után is fizethetünk a megtakarítási számlára. Azonban azt fontos tudni, hogy ennél a megtakarítási típusnál a fix havi befizetés minimuma 8-12.000 forint, vagyis a Babakötvénnyel ellentétben ez nem tesz lehetővé olyan rugalmas befizetést. Azonban ez az egyetlen megtakarítási forma, ahol a szülők saját biztonságukról is gondoskodhatnak.

Érdemes tehát felkeresni egy független pénzügyi szakértőt, aki segít speciálisan a mi igényeinkre szabva megtalálni a megfelelő gyermek megtakarítási típust céljainknak és lehetőségeinknek megfelelően.

Szeretne jó döntést hozni gyermeke anyagi jövőjével kapcsolatban?

Kérje független szakértőnk díjmentes tanácsadását, aki segít a piacon található összes gyermek megtakarítási termék közül megtalálni az Ön igényeinek legmegfelelőbbet!

Ismerje meg a lehetőségeit