Mennyibe kerül egy gyermek első három éve? Várható és váratlan kiadások

Cikksorozatunkban részletesen bemutatjuk a gyermekkel kapcsolatos kiadásokat. Most a három éves korig tartó időszak várható és váratlan kiadásait vizsgáljuk meg.

Pénzügyi tudatosságunk mértéke egész életünket meghatározza, hiszen az anyagi biztonság kéz a kézben jár a kiegyensúlyozott mindennapokkal. Felelősségünk megduplázódik, amikor társat választunk, és megsokszorozódik, amikor gyermeket vállalunk.

Mégis sokan úgy terveznek családot, hogy nincsenek tisztában ennek anyagi vonzatával. Holott olyan kiadásokról van szó, amelyekkel eddig sosem kellett szembenézni. A tudatos pénzügyi tervezés tehát elengedhetetlen, méghozzá már a gyermek megszületése előtt. Ugyanúgy elő kell vennünk a kockás papírt és a tollat, vagy segítségül hívni az Excel táblázatot, mint egy éves családi költségvetés esetében.

Hosszú évek költségvetését kell előre megterveznünk, ráadásul úgy, hogy a kiadásokat jelentő tételek is teljesen újak. Hiszen még nem vagyunk tisztában azzal, mennyibe kerül a tápszer, hány darab pelenkára van szüksége egy újszülöttnek, és később mennyi lesz iskolakezdés, egyetemi tandíj költsége.

Cikksorozatunkkal ebben szeretnénk segítséget nyújtani: sorra vesszük a gyermekek egyes életkori szakaszaira jellemző kiadásokat. Emellett a szülők visszajelzései alapján összegyűjtjük a váratlan költségeket is.

Egy korábbi cikkünkben már áttekintettük, hogy nagyságrendileg mennyibe kerülhet egy gyermek felnevelése, ám most részletesen, naprakészen nyújtunk információt.

Elsőként az újszülött kortól három éves korig tartó életkor kiadásait vizsgáltuk meg – sok pár indul ugyanis úgy neki egy gyermekvállalásnak, hogy alábecsüli az első időszak kiadásait, mondván, egy ilyen picur még csak szopizik és alszik, sok mindenre nincs szüksége. Ez azonban tévhit – ahogy láthatjuk majd, nagyon is sok mindent kell beszerezni már az első időkben is.

Nézzük, milyen kiadásokra kell számítanunk – és milyenek merülhetnek fel úgy, hogy egyáltalán nem számítunk rá.

Várható kiadások

Vannak olyan költségek, amelyekkel mindenképp számolnunk kell, ha új taggal bővül a család. A cikk olvasása közben érdemes az egyes tételeket, szükséges holmikat feljegyezni, és amennyiben ránk is vonatkozik – mert például nem számíthatunk arra, hogy kapunk vagy kölcsönkérhetünk ilyet –, akkor melléírni a várható összeget.

Az alábbiakban felsoroljuk azokat a költségeket, amelyekkel mindenképpen számolnunk kell, ha új taggal bővül a család.

Nézzük meg a gyermekvállalás várható kiadásait!

Így kirajzolódhat, hogy mekkora kiadást fog jelenteni leendő gyermekünk első három éve, és tudatosan készülhetünk a ránk váró költségekre.

Egyszeri kiadások

A gyermekvállalás kezdetben egyszeri nagyobb kiadásokkal is jár, hiszen fel kell készülni a pici érkezésére. Tulajdonképpen egy olyan új taggal bővül a család, akinek egészen más szükségletei vannak, mint az eddig ott élőknek, így hát minden téren plusz dolgokat kell vásárolnunk.

Természetesen nem tudunk általánosan jellemző összeget megadni, hiszen egyrészt nem mindenkinek kell ugyanarra költenie (mert például számos dolgot megkaptak már a családtól), másrészt pedig mindenből lehet igen magas árkategóriájú terméket is választani vagy éppen a használtpiacon is összegyűjteni.

Persze főleg kezdő szülőként a legjobbat szeretnénk a gyermekünknek, ám a fontos átgondolni, hogy vajon érdemes-e olyan termékekre (például kiságyra, babakocsira) több százezer forintot költeni, amelyeket úgyis csak pár hónapig használunk. Így cikkükben olyan termékek árait kerestük meg, amelyek nem silány minőségűek, de nem is a legmárkásabbak közül valók. Az alábbiakban ismertetjük a szükséges tételeket, alább pedig táblázatban láthatóak összefoglaljuk az anyagiakat.

Nézzük először a lakás berendezését!

Új ingatlan

Ha jelenlegi lakóterünk túl szűkös egy háromtagú család számára, akkor azzal is számolnunk kell, hogy nagyobb lakásba, házba kell majd költöznünk.

Az új lakás, ház megvásárlásának, kibérlésének költségei mellett a költözködés kiadásait is vegyük figyelembe, és azt is, hogy esetleg új bútorokra is szükség lesz a nagyobb tér berendezéséhez. Ezekre nem adtunk meg árakat, hiszen egyénileg változó, hogy mekkora a régi és az új otthon árkülönbsége, bérleményről van-e szó, vagy saját ingatlanról. Hány kilométerre, mennyi holmival kell költözni, és milyen bútorokra van szükség.

Babaszoba

Festés: Ha a lakótérrel nincs gond, és még külön babaszoba kialakítására sem kell költenünk, akkor csak a babaszobának szánt helyiségben érdemes végezni egy tisztasági festést. Ezt magunk is elvégezhetjük, így mindössze a festéket és a festékhengert, festékes vödröt kell megvásárolnunk.

Berendezés: A babaszoba berendezésénél a legszükségesebbeket vegyük figyelembe: a kiságy, pelenkázó mellett legalább egy komód kell a pelenkáknak, kisruháknak, egyéb felszereléseknek, a bébiőr és a légzésfigyelő egyaránt fontos a legtöbb szülő számára, és természetesen egy éjjeli lámpára is szükség van.

Játékok: A játékok nem csupán a szoba hangulatát emelik, de a kicsi fejlődéséhez is hozzájárulnak. A kiságy fölé akasztható forgó figurák, a zenélő játékok olyan ingereket jelentenek a baba számára, amelyeket fontos biztosítanunk. Természetesen családtagoktól, barátoktól is kapunk majd ajándékba, de egy pár darabot biztosan mi magunk is veszünk a picurnak.

Szoptatós fotel: Sokan külön fotelt vásárolnak a szoptatáshoz, ám ez nem feltétlenül szükséges, így az egyéni igények kategóriában tüntettük fel.

Lássuk tehát, hozzávetőlegesen mennyit kell költenünk a babaszoba berendezésére:

Közlekedés

A babaszoba berendezése mellett az utazás, közlekedés költségei jelentenek további nagyobb tételt, most ezeket tekintjük át. Elképzelhető az is, hogy nagyobb, vagy új autóra van szükségünk – ennek költségét persze nem soroltuk a szokásos kiadások közé.

Babakocsi: Babakocsiból jellemzően kétfélét is beszereznek a szülők, hiszen amikor már ül a baba, egy sport babakocsival könnyebb a közlekedés.

Utazóágy: Bár sokan beszerzik, utazóágyra nincs feltétlen szükség. Amennyiben csak alkalomadtán megyünk több napos kirándulásra, látogatásra, kölcsön is kérhetünk ismerősöktől. A kiadásokba ezt beleszámoltuk, hiszen a legtöbb szülő megvásárolja.

A közlekedéssel kapcsolatos kiadások így a következőképpen alakulnak:

Közlekedéssel kapcsolatos kiadások
A közlekedéshez jellemzően szükséges termékek (Ft)
Babakocsi, kivehető hordozóval 50.000
Sport babakocsi 25.000
Napernyő a babakocsira 3.000
Autós gyerekülés 15.000
Hordozható pelenkázó 5.000
Utazóágy 20.000
Összesen: 118.000
Egyéni igényektől, szükségletektől függően
Új / Nagyobb autó egyéni

Egyéb kiadások

A baba táplálásához, mindennapjaihoz egyéb eszközökre is szükségünk van, mint a cumi, itatópohár, textíliák, etetőszék, vagy mellszívó.

Természetesen nem biztos, hogy mindre szükségünk lesz, ám jellemzően az alábbi kiadásokkal számolhatunk:

Egyéb kiadások

Az újszülöttnek új ruhatárra lesz szüksége, és bár sokan örökölnek, vagy ajándékba kapnak babaruhákat, azért érdemes néhány alapdarabbal készülnünk.

Általában az alábbiakra lesz szükség:

Ruhák (Ft)
7 db body 12.000
4 rugdalózó 16.000
3 vékony sapka 6.000
Összesen: 34.000

A kezdeti egyszeri kiadások tehát a babaszoba, a közlekedés, az egyéb eszközök és a ruhák költségeit tekintve összesen 516.000 Ft-ot tesznek ki, amennyiben középkategóriás tárgyakkal számolunk. Ebben, ahogy láttuk, nincsenek benne az egyéni, illetve a magasabb igények.

Rendszeres kiadások

A több mint félmillió forintos egyszeri kiadás azonban szó szerint csak a kezdet: a baba táplálása, ápolása, gondozása és öltöztetése rendszeresen hozzátesz majd a havi kiadásokhoz.

Nézzük meg a babaápolással járó rendszeres kiadásokat!

Az alábbiakban áttekintjük, milyen rendszeres kiadásokra számíthatunk a kisbabánk érkezése után.

Vannak persze olyan költségek (például egy szezonális ruhavásárlás), amelyeket csak ritkább időközönként kell kifizetnünk. Ezeket elosztottuk havi részletekre, hogy áttekinthetőbb legyen, mennyivel is növeli a szokásos havi kiadásainkat egy baba érkezése.

Babaápolás

A babaápolás kellékei természetesen változnak a három év során, hiszen például pelenkából egyre kevesebbet fog használni a kicsi. Épp ezért a pelenkák és popsitörlők szükségességét a fejlődési szakaszok figyelembevételével határoztuk meg.

A különböző fürdő- és ápolószerek tekintetében azonban nem tettünk különbséget, hiszen voltaképp csak termékcserék történnek a baba fejlődéséhez igazodva. Ennek alapján a következő kiadásokra számíthatunk:

Élelmiszerek

Ahogy a babaápolási kellékekre szükséges kiadás csökken az első hónapok után, úgy növekszik a kicsi táplálásának költsége. Hiszen az első 6 hónap ideálisan kizárólag az anyatejes táplálásról szól, szerencsés esetben pedig még tovább is anyatejet kaphat a kicsi.

Ezután viszont egy köztes időszak következik, amikor már nem szopizik a baba, viszont még nem fogyaszthatja a hagyományos élelmiszereket. A bébiételek, tejpépek pedig igencsak drágák. Számításunkban ezek fogyasztását a 6 hónapos kortól 1 éves korig tartó időszakra tettük, de sok baba táplálása ettől eltérhet az időszakot tekintve.

Általánosságban azonban az alábbi költségekkel számolhatunk:

Élelmiszerek (Ft/hó)
6 hónapos korig:
Tejtároló poharak 4.000
Tejfagyasztó zacskó 3.000
Hat hónapos korig összesen (havonta): 7.000
6 hónapostól 1 éves korig
Kiegészítő tápszer 5.000
Bébiételek (naponta 2) 30.000
Tejpép (napi 1 alkalom) 6.000
Babavíz, alkalmanként babaital 3.000
Hattól tizenkét hónapos korig összesen: 44.000
1 éves kortól
Gyümölcsök, zöldségek, magas tápértékű élelmiszerek 15.000
Egy éves kortól összesen: 15.000

Egészségügyi kiadások

Az egészségügyi kiadások is némileg változnak a 3 év alatt, hiszen kezdetben még például csak K- és D-vitamint kaphat a baba. Később már a K-vitaminra nincs szüksége, ellenben multivitaminokra, immunerősítőkre igen. Így nem tettünk különbséget az életkori szakaszok szerint, hanem átlagos kiadásokat igyekeztünk meghatározni.

A kötelező oltások díjmentesek, azonban vannak választhatóak is, amelyek bizony nem kis összegbe kerülnek. Ezeket az egyéni igények kategóriában tüntettük fel, az összesített költségekben pedig nem szerepeltettük.

Egészségügyi kiadások
Szükséges egészségügyi kiadások (Ft/hó)
Vitaminok: kezdetben K-vitamin és D-vitamin, később multivitamin 4.000
Gyógyszerek időnként – évi 3 megbetegedéssel számolva 1.500
Összesen: 5.500
Egyéni igényektől, szükségletektől függően (Ft)
2 hónapos kortól: Meningococcus C (háromszori oltás, iskoláskorban majd kell még egy negyedik is) 30.000
1 éves kor felett:kullancs-enkefalitisz (háromszori oltás) 40.000
1 éves kor felett:Hepatitisz A (háromszori oltás) 43.000

Ruházat

A ruházat kérdése megint csak nem általánosítható, hiszen sokan számos gyermekruhát örökölnek a családban lévő nagyobb gyerekektől, mások használt gyermekholmikat várásolnak. Természetesen vannak olyan szülők is, akik csak vadonatúj, márkás ruhákat vesznek a gyermeküknek.

Az viszont kétségtelen, hogy folyamatos kiadásként kell a ruházatra tekintenünk, hiszen a gyermekek rendkívül gyorsan nőnek, és ami a múlt télen még jó volt rájuk, a következőn már biztosan nem megfelelő.

Negyedévenként 18.000 Ft-os költséggel számoltunk a ruházatra, hiszen a gyermeknek minden szezonban új ruhadarabokra lesz szüksége.

A cipőket is folyamatosan cserélni kell: 3 éves koráig jellemzően 9 méretváltásra számíthatunk – ezekből pedig mindenképpen jó minőségűt kell vásárolnunk, hogy a gyermek járásfejlődését a legjobban elősegítsük.

Ruhák (Ft/hó)
Szezonális és méretbeli váltások 6.000
Cipők (9 db 10.000 Ft körüli cipő a 3 év alatt) 2.500
Összesen 8.500

Gyermekcélú megtakarítás

Ne feledkezzünk meg a gyermekcélú megtakarításról sem. Ahogy arról szakértői oldalunkon is tájékozódhatunk, ezt minél korábban érdemes elindítanunk, hiszen annál több gyűlik össze a gyermek tanulmányaira, életkezdésére, és annál kevesebb összeget kell havonta erre félretennünk.

Ha gyermekünk születésekor indítunk egy havi 25.000 Ft-os gyermekcélú megtakarítást, akkor 18 éves korában több mint 9,2 millió Ft segíti majd céljai elérésében.

Gyermekcélú megtakarítás (Ft/hó)
Havonta fizetendő díj 25.000
Összesen 25.000

Mit jelent ez összesen?

Ha áttekintjük a fenti 5 kategória, vagyis a babaápolás, élelmiszerek, egészségügyi kiadások, a ruházat és a gyermekcélú megtakarítás rendszeres kiadásait, akkor az alábbiakat vehetjük észre.

A legmagasabbak a 6 hónapostól 1 éves korig tartó, hozzátáplálással, bébiételekkel, tejpépekkel teli időszakban a költségek, ekkor havi plusz 100.000 Ft-ot jelent a kisbaba nevelése. A többi időszakban ez szerencsére karcsúbb, bár akkor is 60–70.000 Ft-os pluszkiadásra lehet számítani havonta a gyermek első három éve során.

Rendszeres havi kiadások összesen
Az első hónapban +72.000
6 hónapos korig +67.800
6 hónapostól 1 éves korig +100.100
1 éves kortól 2 éves korig +64.300
2 éves kortól 3 éves korig + 59.600

Kiesés a munkából

Ne felejtsük el, hogy a családi kasszát tovább terheli, hogy az egyik szülő jövedelme jócskán megcsappan. A GYED és a GYES összege jóval kevesebb is lehet, mint a baba születése előtti jövedelem (például ha nem teljes bejelentett állás után kapja a szülő a járadékot).

A kiadások viszont megnőnek, így a család akár komoly pénzügyi problémákkal kénytelen szembenézni, ha nem gondoskodtunk előre a szükséges anyagi háttérről.

Váratlan kiadások

A fenti számítások alapjául szolgáló árak, költségek azonban rendelkezésünkre állnak, így jó előre felkészülhetünk arra, hogy hogyan is oldjuk meg a növekvő kiadások és csökkenő bevétel problémáját.

Vannak azonban olyan költségek, amelyekre előre nem gondolunk, ám a gyermeket nevelő szülők rendre beszámolnak ezekről. Az alábbiakban ezeket tekintjük át, hogy lehetőséget adjunk minden eshetőség számbavételéhez, valamint a későbbiekben azt is elmondjuk, hogyan vértezhetjük fel magunkat velük szemben.

Felmerülhetnek olyan költségek is, amelyekre nem is gondolnánk.

Ha az édesanya előbb szeretne újra munkába állni, számolni kell a bébiszitter segítségének megfizetésével is.

A következő kiadások érték váratlanul a csak a szokásos költségekre felkészült szülőket:

  • Ha a szülés során komplikáció lépett fel, az nem csupán az orvosi költségeket növelte meg, de a baba, illetve az édesanya vizsgálatainak számát is. Az utazások és a szükséges gyógykezelések fizetése jelentősen megterhelheti a családi kasszát.
  • Megnövekedett rezsiköltségek: az újszülöttnek melegebb légtérre van szüksége, mint a felnőtteknek, a kisbabák pedig a földön kúsznak-másznak, így többet és hosszabb ideig kell fűteni. A vízszámla és az áramszámla is magasabbá válik, hiszen a fürdés, valamint a babaruhák, majd gyerekruhák mosása megmutatkozik a fogyasztásban.
  • Magánorvos: még ha csak kisebb egészségügyi probléma adódik is, egy csecsemő esetén sokkal gyakrabban esik a választás magánorvosra. Legyen szó akár egy fájdalommentes vérvételről, majd az első fogorvosi kezelésről vagy egy panasz alapos kivizsgálásáról, a magánegészségügy nyújt igazán jó lehetőségeket. Ha pedig kicsit is súlyosabb a baj, számos alternatív gyógymóddal, egészségügyi felszerelésekkel igyekeznek a szülők segíteni a kicsin – amelyeknek szintén elkérik az árát.
  • Ételérzékenység, ételallergia: sajnos egyre több kisgyermek szenved valamilyen ételérzékenységtől, allergiától. A statisztikák azt mutatják, hogy 10 év alatt gyakorlatilag megnégyszereződött az ilyen betegséggel küzdő gyermekek száma. A speciális étrend pedig nem kevés pluszkiadást jelent, ahogyan ezt vonatkozó cikkünkben kiszámoltuk. Ráadásul ezzel a többletköltséggel folyamatosan, a gyermeknevelés teljes ideje alatt számolni kell.
  • Bébiszitter: alig van olyan család, akinek időnként ne lett volna szüksége egy bébiszitter segítségére. Ha pedig korábban megy vissza a szülő dolgozni, ez a kiadás is rendszeressé válhat.

Felkészülhetünk a váratlan kiadásokra

Látható, hogy számos plusz költség is felmerülhet mindazokon a kiadásokon felül, amelyekre előre fel tudunk készülni. Ám ezekre az extra összegekre is fel lehet, mégpedig úgy, ha létrehozunk egy vésztartalékot.

A pénzügyi szakértők szerint a vésztartalék mértékét az előző év váratlan kiadásai alapján érdemes meghatározni: írjuk össze, milyen plusz költségek merültek fel az elmúlt 12 hónap során, és egy ennek megfelelő összeget tartalékoljunk.

Természetesen egy baba érkezése teljesen új költségeket jelent, ilyenkor nincs mihez viszonyítani. Ebben az esetben azt tehetjük, hogy ennek a megállapított vésztartalék-összegnek a másfélszeresét rakjuk félre.

Ezzel a módszerrel biztonságban tudhatjuk a családi kasszát – és a családunkat is. Hiszen gondoskodtunk róla, hogy egy váratlan helyzet esetén is megvan az anyagi hátterünk arra, hogy a lehető legjobb megoldást nyújthassuk gyermekünk számára.