Legutóbb frissítve: 2024. január 1.
Cikkünkben összefoglaltuk, hogy indíthatunk megtakarítást a gyerekeknek úgy, hogy közben pénzügyi tudatosságra is neveljük őket.

Talán kissé közhelyes, de igaz, hogy a pénzügyi tudatosságra való nevelést nem lehet elég korán elkezdeni. Ugyanis minél kisebb korban kezdjük el, annál előbb tanulja meg a gyermek a pénz értékét, a használatát és a kiadásokkal járó kötelezettségeket.

Fontos tehát, hogy a saját nyelvén, folyamatosan kommunikálva készítsük fel, és elsőként egy bizonyos összegű zsebpénzt adjunk neki.

Ha pedig a „zsebpénzkorszakon” már túlléptünk, és valami komolyabbat szeretnénk gyermekünknek, akkor több opció is felmerülhet. Többek között például az, hogy bankszámlát, esetleg betétszámlát vagy tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitunk a számára.

Ugyanakkor, bár mind a három megtakarítás szólhat gyerekeknek, a működésük és a céljuk nagyon eltérő. Ráadásul, míg a gyerekeknek nyitható bankszámlákról több, az utóbbi kettőről már kevesebb megbízható információ található az interneten.

Éppen ezért jogosan merülhet fel Önben a kérdés, hogy melyik a legjobb döntés: a bankszámla, a betétszámla, vagy a TBSZ?

Egyáltalán melyik banknál nyithatunk bankszámlát 18 éves kor alatt, pontosan hány éves kortól, és milyen feltételekkel? Hogyan működik a betétszámla gyermek megtakarítás esetében, és kiknek ajánlott a TBSZ? Mik az előnyök és a hátrányok az egyes típusoknál?

Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat, illetve bemutatjuk, mely bankoknál lehet bankszámlát, gyermekeknek betétszámlát, és TBSZ-t nyitni. Ezek mellett pedig részletesen megmutatjuk ezek előnyeit és hátrányait, továbbá azt, hogy milyen élethelyzetekben érdemes egyik vagy másik gyermek megtakarítás mellett dönteni. Lássuk!

Bankszámla gyerekeknek: lehetséges?

Ahogyan fentebb is említettük, előbb-utóbb minden gyermek „kinövi” a zsebpénzkorszakot. Ilyen esetekben jogosan merül fel a kérdés, hogy hogyan érdemes következő lépésként folytatni a pénzügyi nevelést, és hol gyűjtheti tovább gyermekünk okosan a megtakarított pénzét?

Bemutatjuk, hogyan lehet a gyerekeknek bankszámlát nyitni.

Az ifjúsági bankszámla segítségével folytathatjuk gyermekünk pénzügyi tudatosságának fejlesztését kamaszkorban is.

Ehhez adhat egy átfogó segítséget az MNB által kiadott tájékoztató, amit kifejezetten fiatalok számára állítottak össze.

Elsőként azonban vizsgáljuk meg a bankszámla adta lehetőségeket, annak előnyeivel és hátrányaival együtt.

Mi az a gyermek bankszámla?

Ezek a bankszámlák lényegében hasonlóan működnek, mint a hagyományos „felnőtt” számlák, azzal a különbséggel, hogy kifejezetten a 18 év alattiak igényeihez, és lehetőségeihez alakították ki őket.

Hiszen ezeknek a számláknak az egyik célja éppen az, hogy a gyerekek kedvező feltételek mellett sajátíthassák el a tudatos bankkártya használat-, a pénzköltés-, vagy a megtakarítás sajátosságait.

Ráadásul a számlakivonatoknak, és az sms-szolgáltatásoknak, valamint az applikációknak köszönhetően a gyerek saját maga is jobban nyomon tudja követni a költekezéseit, így gyorsabban ráérezhet a hatékony pénzkezelésre.

Emellett a bankszámla használata és a pénzkezelési tapasztalatok például akkor is hasznosak lehetnek, ha gyermekünk diákmunkát vállal, vagy később, amikor főiskolásként-egyetemistaként diákhitelre lenne szüksége. Ezeket a pénzmozgásokat ugyanis már a saját bankszámláján keresztül tudja intézni.

Manapság már a pénzintézetek is igyekeznek lépést tartani korunk elvárásaival, így már a legfiatalabbaknak is számos bankszámlaajánlat közül választhatunk. Míg például néhány évvel ezelőtt csak néhány banknál nyithattunk fizetési számlát 18 évnél fiatalabb gyermekünknek, mára mindez teljesen általánossá vált és valamennyi pénzintézet beépítette az ifjúsági bankszámlákat is a portfóliójába.

Éppen ezért összegyűjtöttük azokat a pénzintézeteket, ahol szülői hozzájárulással egy 18 évnél fiatalabb gyermek is nyithat bankszámlát, és azokat is megemlítjük, amik 18 év fölött, de még mindig fiatalokat céloznak meg.

Szeretne félretenni gyermeke életkezdésére?

Kérjen ingyenes megtakarítási tanácsadást és tudja meg, hogy Önnek személyre szabottan melyik a legjobb megoldás!

Díjmentes tanácsadás

Hol nyithatunk bankszámlát gyermekünknek?

Bankszámla neveHány éves korban használható?Számlavezetési díj (havonta)Számlanyitási díjMilyen bankkártya jár hozzá?
CIB Ecostart Bankszámla 7-14 év közöttdíjmentesdíjmentesVisa Inspire kártya igényelhető
CIB ECO FirstStep Bankszámla 14-18 év közöttdíjmentesdíjmentesVisa Inspire kártya igényelhető
CIB Eco ForYou Bankszámla 18-24 év között 1díjmentesdíjmentesVisa Inspire kártya igényelhető
Erste Cseperedő Bankszámla 6-14 év közöttdíjmentesdíjmentesMastercard Diák bankkártya 2
Erste Diák EgySzámla 14-26 év közöttdíjmentesdíjmentesMastercard Diák bankkártya
Gránit Family Junior számla 6-18 év közöttdíjmentesdíjmentesGránit Neo Mastercard betéti kártya
Gránit Digitális Bankszámla Fiataloknak és Pályakezdőknek 18 éves kortóldíjmentesdíjmentes Választható kártyák a Gránit Neo Mastercard; Gránit Standard Mastercard dombor és nem dombornyomott;Gránit Platinum Mastercard
K&H Ifjúsági számla 6-14 év közöttdíjmentesdíjmentesnem igényelhető
K&H Ifjúsági számla 14-26 év közöttdíjmentesdíjmentesMastercard dombornyomott érintőkártya
MKB Belépő számla 14 éves kortól e-kivonat esetén 1000 Ft/hó; papír alapú kivonattal 1200 Ft/hódíjmentesMastercard Standard kártya
MKB Diák Számlacsomag 3 14-25 év közötte-kivonattal díjmentes / papír alapú kivonattal 200 Ft/hódíjmentesMastercard Standard kártya
Oberbank Diákszámla 4 18-26 év között díjmentesdíjmentesMastercard egyérintéses
OTP Junior számla 0-14 éves kor közöttdíjmentesdíjmentes Mastercard Online Junior vagy Mastercard Online PTE Junior kártya igényelhető
OTP Junior számla 14-17 év közöttdíjmentesdíjmentes Mastercard Online Junior, vagy Mastercard Online PTE Junior kártya igényelhető
OTP Bázis számla Junior kedvezménnyel 18-24 év közöttdíjmentesdíjmentes Mastercard Online Junior, vagy Mastercard Online PTE Junior kártya igényelhető
Raiffeisen Yelloo számla 18-25 év közöttdíjmentesdíjmentesVerticard Mastercard betéti kártya 5
Takarék Belépő számla 14 éves kortóle-kivonat esetén 1000 Ft/hó; papír alapú kivonattal 1200 Ft/hódíjmentesVisa Unembossed vagy Visa Classic betéti kártya 
Takarék Diák Számlacsomag 6 14-25 év között e-kivonattal díjmentes / papíralapú kivonattal 200 Ft/hódíjmentesVisa Classic betéti kártya
Unicredit Diákszámla Zéró 14-26 év közöttdíjmentesdíjmentes Mastercard Standard vagy Mastercard Gold betéti kártya igényelhető
Teljes táblázat
  1. Csak nappali tagozatos diákok szerződhetnek, amit számlanyitáskor érvényes diákigazolvánnyal is igazolni kell.
  2. A bankkártya 7 éves kortól igényelhető.
  3. A számlacsomag érvényességi ideje 2 év, ezt követően a számlára az MKB Belépő Számlacsomag kondíciói lesznek érvényesek.
  4. Csak nagykorú, 26 év alatti, érvényes diákigazolvánnyal rendelkező diákok nyithatják.
  5. Egyedi megjelenésű nem dombornyomott Mastercard betéti kártya.
  6. A számlacsomag érvényességi ideje 2 év, ezt követően a számlára a Takarék Belépő Számlacsomag kondíciói lesznek érvényesek.

Ahogy azt a táblázatban is láthatjuk, 14 éves kortól hét bankban 9 terméke közül választhatjuk ki a gyermekünk számára ideális folyószámlát, míg ennél is fiatalabb csemeténknek öt pénzintézetnél (CIB, Erste, Gránit, K&H és OTP) indíthatunk bankszámlát. Tizennyolc éves kor fölött pedig szintén öt kereskedelmi bank várja leendő ügyfeleit kedvező számlavezetési feltétek mellett.

Így tehát már egészen kiskortól, sőt, például az OTP Junior számlacsomaggal akár már gyermekünk születésekor is nyithatunk a saját névre írt bankszámlát, amihez hétéves korban már bankkártyát is igényelhetünk.

Ami pedig talán a legszembetűnőbb a táblázat alapján, hogy rendkívül kedvező feltételek mellett nyithatunk bankszámlát gyermekünknek, hiszen kivétel nélkül mindenhol díjmentesen válhatnak számlatulajdonossá. Ezenkívül pedig a gyermek alacsony számlavezetési díj mellett – sok esetben akár teljesen díjmentesen használhatja a számláját.

Amikor gyermekünk betölti a 16. életévét, akkor nyilatkozahat arról, hogy kíván-e élni a havi első két díjmentes, összesen 150 ezer forintig terjedő készpénzfelvételi lehetőséggel, ami a jogszabályok alapján minden magánszemélyt megillet pénzintézettől függetlenül. Erről bővebben az MNB honlapján olvashatunk részletesebben.

Azt tehát már látjuk, hogy mely bankoknál, milyen feltételek mellett indíthatunk bankszámlát gyermekünk nevére. Most pedig nézzük meg, hogy mire van szükség ahhoz, hogy gyermekünk bankszámla-tulajdonossá váljon!

Hogyan nyissunk bankszámlát?

Bankszámlát 18 éves kor alatt kizárólag szülői vagy gondozói hozzájárulással, illetve bizonyos bankoknál csak az ő jelenlétében lehet nyitni.

Számos bank, élve a 21. század informatikai lehetőségével, online számlanyitást is biztosít, azonban ilyen esetekben is személyesen kell aláírni a szerződést a gyereknek, és a szülőnek egyaránt.

Törvényes képviselő nélkül tehát nem tud egy 18 év alatti gyermek bankszámlát nyitni.Azt viszont fontos tudni, hogy a 14 éves kor alatt a szülő egyedül is indíthat bankszámlát gyermeke részére a CIB-nél, az Erste-nél, a Gránit Banknál, a K&H-nál és az OTP-nél egyaránt. Ezután viszont a már csak közösen nyithatnak számlát, hiszen 14 éves kortól már a gyermek aláírása is szükséges a folyamat elindításához.

Mire van szükség a gyermek bankszámla nyitásnál?

Ha 18 évnél fiatalabb gyereknek nyitunk számlát, akkor a gyermek és a törvényes képviselő irataira egyaránt szükség lesz.

Gyerek részéről:
  • Diákigazolvány, vagy tanulói jogviszonyt igazoló dokumentum (Kivétel: OTP Bank és a Gránit Bank, ahol tanulói jogviszony nélkül is lehet bankszámlát nyitni a gyerekeknek)
  • Személyi igazolvány vagy útlevél
  • Lakcímkártya
Szülő vagy gondozó részéről:
  • Személyazonosításra alkalmas dokumentum: személyi igazolvány, vagy útlevél, vagy jogosítvány
  • Lakcímkártya

Érdekesség, hogy abban az esetben, ha gyermekünk 18 éves kora előtt házasodik meg, akkor jogilag nagykorúvá, vagyis cselekvőképessé válik. Tehát ebben az esetben – a házassági anyakönyvi kivonat bemutatása után – gyermekünk egyedül, törvényes képviselő nélkül is nyithat magának bankszámlát, illetve egyedül is intézheti pénzügyeit a már meglévő bankszámláján.

MIK A GYEREK BANKSZÁMLA ELŐNYEI?
  • Alacsony, de legtöbb esetben inkább ingyenes számlanyitási, és számlavezetési költségek
  • Szabad felhasználás
  • A gyerekek a megtakarításaikkal (zsebpénzükkel) vagy fizetésükkel a “saját bőrükön” tapasztalhatják meg a pénzkezelés gyakorlatát
  • Könnyű hozzáférhetőség, mivel a gyermek a bankkártyájával bármikor hozzájut a pénzéhez.
  • Bármikor fizethetünk rá akár zsebpénzt, nagyobb összeget, vagy érkezhet rá fizetés
MIK A GYERMEK BANKSZÁMLA HÁTRÁNYAI?
  • Bármikor fizethetünk rá, ami abban az esetben lehet veszélyes, ha a bankszámlára a majdani életkezdésre szolgáló gyermek megtakarítási típusként tekintünk. Hiszen így éppen a kötetlensége miatt akár el is maradhat a takarékoskodás.
  • Szabad felhasználású, tehát a gyermek bármikor bármire elköltheti, ami felett minimális kontrollt gyakorolhatunk szülőként.
  • Alacsony kamat, hiszen ez gyakorlatilag egy sima bankszámla

Javaslat:
Azoknak ajánljuk, akik egy egyszerű bankszámlát szeretnének gyermeküknek, ahova bármikor, bármekkora összeget utalhatnak, és nem zavarja őket, hogy ehhez az összeghez 14 éves kortól szabadon hozzáférhet a gyermek is. Emellett pedig azoknak a 18 év alattiaknak lehet hasznos egy ilyen bankszámla, akik esetleg diákmunkásként dolgoznak, és szükségük van egy folyószámlára.

Megtakarítási betétszámla gyerekeknek

Azt már tudjuk, hogy melyik banknál hány éves kortól nyithatunk gyermekünk számára bankszámlát. Most pedig nézzünk meg egy másik megtakarítási lehetőséget, a gyerekeknek szóló betétszámlát vagy megtakarítási számlát, amit leginkább az ifjúsági bankszámlával szoros együttműködésben érdemes használni.

Mi az a betétszámla?

A betétszámla gyakorlatilag egy olyan bankszámla, ahol lekötés nélkül tarthatjuk félretett pénzünket. A megtakarításunk itt látra szólóan kamatozik, tehát általában valamivel alacsonyabban, mintha lekötnénk, cserébe viszont rugalmasan, bármikor hozzáférhetünk.

Miben más mégis a betétszámla, mint egy szimpla bankszámla?

A különbség egyrészt abban rejlik, hogy a betétszámlákhoz nem tartozik bankkártya, tehát erről a megtakarítási számláról közvetlenül nem fizethetünk.

Másrészt pedig a betétszámlák esetében bizonyos feltételek mellett (pl. minimum havi 2.000 forint befizetése esetén) a látra szóló kamatnál magasabb kamatozást érhetünk el.

Annak azonban érdemes utánajárni, hogy látra szóló kamat esetében milyen gyakori a kamatjóváírás: havi, negyedéves vagy éves (ez utóbbi a legritkább).

Értelemszerűen, az a jó, ha minél sűrűbben van kamatjóváírás, hiszen – a kamatos kamat miatt – összességében több jóváírást kapunk a megtakarításunkra havi elszámolással, mintha évente csak egyszer, egy összegben írnák jóvá a kamat összegét.

Ez tehát egy fontos szempont lehet a betétszámla kiválasztása során.

Azt azonban jó, ha tudjuk, hogy itthon mindössze három bankban köthetünk gyermekünk nevére betétszámlát.

A betétszámla tulajdonképpen egy bankszámla, ahol lekötés nélkül tarthatjuk a pénzünket.

Egy betétszámlán lekötés nélkül tarthatjuk megtakarított pénzünket, ami látra szólóan kamatozik.

Ezekben a bankokban egyrészt azzal ösztönzik a 14 év feletti fiatalokat a takarékoskodásra, hogy akkor kaphatnak prémium kamatot, ha havi rendszerességgel tesznek félre (akár csak pár ezer forintot), mindemellett pedig nem költenek a megtakarításukból.

Másrészt pedig azzal, hogy a megtakarítási számlára ingyen utalhatnak a bankszámlájukról, és itt gyűjthetik a pénzüket egy nyaralásra vagy éppen számítógépre úgy, hogy bármikor hozzáférhetnek, tehát nem kell lekötni azt.

Azt azonban fontos tudni, hogy a betétszámla mellé nem jár külön bankkártya. Tehát az, hogy az ott gyűlő pénzhez bármikor hozzáférhet a gyermekünk, nem azt jelenti, hogy egy bankkártyával bármikor, fizethet vagy bármilyen utalást indíthat – esetleg pénzt vehet fel erről a számláról.

Ahhoz, hogy a betétszámlán megtakarított összeghez hozzáférjen a gyermekünk, vagy egy bankfiókba kell bemenni vagy pedig az e-bank rendszerén keresztül utalhatja a felhasználni kívánt összeget a saját folyószámlájára.

Innen pedig már tényleg szabadon hozzáfér a pénzéhez.

Hol és hogyan nyissunk betétszámlát a gyerekeknek?

Kifejezetten gyermekeknek szóló betétszámlát csak a K&H Ifjúsági betétszámlacsomagja, a Gránit Family Junior számlacsomaghoz tartozó Gránit Family Megtakarítási Számla, valamint az Erste Diák EgySzámlajában foglalt Célbetét számlája kínál.

Míg a K&H esetében a gyermek a szülő jelenlétében nyithat ilyen betétszámlát, addig az Erste Célbetét a Diák számlacsomag, a Gránit Family Megtakarítási Számla pedig a Gránit Family Junior számlacsomag része, vagyis azok alszámlája.

A jobb átláthatóság kedvéért azonban nézzük meg az egyes bankok betétszámláinak tulajdonságait külön-külön.

K&H Ifjúsági betétszámlacsomag

A K&H betétszámlacsomagot bármely 14 és 18 év közötti gyermek díjmentesen nyithatja meg a szülővel együtt, a személyi igazolvány, a lakcímkártya és a diákigazolvány bemutatásával. Ennél fiatalabb gyereknek kizárólag a szülő, 18 év felett pedig a gyermek egyedül is elindíthatja ezt a számlát.

A számlanyitásnak mindössze egyetlen feltétele van, mégpedig a 2000 forintos nyitó összeg, ami azonnal megtakarításként jelenik meg a számlán – tehát ne banki költségként gondoljunk erre.

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a számlán történő pénzmozgásokról 14 éves kor fölött teljes egészében a gyermek rendelkezik, tehát a szülőnek semmilyen beleszólása nincsen.

Erre a betétszámlára pedig, ahogy azt már korábban is írtuk, az Ifjúsági számlacsomagról a gyerek (vagy bármely más K&H számláról pl. a szülő) bármikor, bármekkora összeget díjmentesen utalhat a betétszámlára.

Emellett pedig nagy előnye a K&H betétszámlának, hogy egy online tervezőprogram segítségével a gyerekek beállíthatják maguknak, hogy milyen célokkal, milyen határidővel, mekkora összeget szeretnének félretenni. A programban pedig priorizálni is tudja a gyerek a céljait, a megtakarított összeg pedig ennek fényében oszlik el az egyes területek között.

Tehát, ha gyermekünk szeretne síelni 2024 januárjában 60.000 forint összegben, de számára fontosabb, hogy 2024 márciusáig összegyűljön 70.000 forint egy számítógépre, akkor a program ennek fényében osztja el a megtakarított összeget a célok között. Azaz elsőként a számítógéphez „rendeli” a megtakarítási számlán lévő összeget.

Azt azonban fontos tudni, hogy a tervezőprogramban felosztott célok nem jelentenek külön alszámlákat, hanem mindössze virtuális segítségként szolgálnak a gyermek számára, hogy jobban átlássa a céljait és az ahhoz félretett pénz összegét.

Emellett pedig fontos tudni a K&H betétszámlákról, hogy abban a hónapban, amikor minimum 20.000 forint megtakarítás van a számlán és mindössze kétszer vettünk le róla pénzt, a normál látra szóló kamatnál magasabb kamatot írnak jóvá.

Ezzel ösztönzik a fiatalokat a tudatos megtakarításra.

Gránit Family Megtakarítási Számla

A Gránit Banknak ezt a megtakarítási számláját kifejezetten a gyerekekre szabták, ugyanis csak a Gránit Family Junior számlacsomag részeként vehető igénybe, mivel az csak a Gránit Family applikáció Cél létrehozás funkciójával generálható automatikusan.

Az alkalmazáson keresztül gyermekünk különböző célokat hozhat létre (pl. gyűjthet új telefonra) magának, amellyel egyúttal egy „virtuális perselyt” is generál. A megtakarítási számlán történő gyűjtést pedig a bank kamatokkal jutalmazza, amelynek a mértéke egy 2022. december 31-ig tartó intézményi akció keretén belül évi 5,0%, akciós időszakon kívül pedig 2,5%, amellyel a pénzintézet ösztönözni próbálja a legkisebbeket a hosszabb távú megtakarításra, miközben a pénzügyi tudatosságuk fejlődik.
A Gránit Family Appon keresztül pedig szülőként feladatokat (pl. házimunka, rendrakás) isadhatunk csemeténknek, amiket ha elvégez, akár egy klikkeléssel extra zsebpénzzel jutalmazhatjuk.

Erste CélBetét számla

Ahogy azt már feljebb is írtuk, az Erste CélBetét számla automatikusan jár, mintegy alszámlaként az Erste Érted Diák EgySzámla mellé. Ezt úgy érdemes elképzelni, mint a Diákszámla egy alzsebét, ahova a főszámláról teljesen díjmentesen lehet utalni.

Az itt megtakarított pénzhez pedig – csakúgy mint az eddig bemutatott másik két betétszámla esetében – nem férhetünk hozzá a bankkártyával, kizárólag a bankfiókon keresztül vagy akkor, ha e-bankon a főszámlára visszautaljuk a pénzt.

Az Erste CélBetét számlának nincs kötelező nyitó összege, hiszen ez a bankszámla alzsebe, és annak sincs semmilyen következménye, ha hónapokig nincs rajta semmilyen megtakarítási összeg.

Prémium kamatot viszont az Erste Bank is ad a látra szóló kamaton felül, azokban a hónapokban, amikor minimum 2000 forintot fizetünk erre a számlára és nem veszünk le róla pénzt.

Az tehát jól látható, hogy a bankok havi kamatprémiummal ösztönzik a fiatalokat arra, hogy minél kevesebbszer nyúljanak a megtakarításukhoz, és inkább hosszabb távú befektetésben gondolkozzanak.

Az Ifjúsági betétszámla előnyei

  • Viszonylag alacsony ráfordítással is indítható, hiszen akár ingyenesen, 2.000 forint vagy 10.000 forint induló összeggel is nyithatunk betétszámlát gyermekünknek.
  • Kötetlen felhasználás, tehát a gyermekünk bármire gyűjthet, amire szüksége van, például számítógép, telefon, nyaralás vagy bicikli
  • Bármikor fizethetünk rá
  • Bármikor szabadon hozzáférhetünk a megtakarított összeghez
  • Ingyenes számlavezetés
  • Államtól független megtakarítási forma

Az Ifjúsági betétszámla hátrányai

  • Kötetlen felhasználás egyszerre előny és hátrány is, mivel 14 éves kor felett a gyermek önállóan rendelkezik a megtakarításról, így előfordulhat, hogy a félretett pénzét hirtelen elkölti egy új ruhára vagy szórakozásra
  • Bankszámlához képest magasabb, de még mindig elenyésző kamat
  • Bármikor fizethetünk rá, éppen ezért előfordulhat, hogy elfelejtünk rá pénzt tenni, ami abban az esetben jelenthet hátrányt, ha a betétszámlát, mint a későbbi életkezdésre irányuló gyermek megtakarítást használjuk.

Javaslat:
Azoknak javasoljuk, akik szeretnék, hogy gyermekük megtanuljon takarékoskodni, gyűjtögetni a saját céljaira. Emellett pedig azoknak, akik kisebb összeget szeretnének kötetlenül félretenni, például egy nyaralásra. Ugyanakkor ideális lehet például szülinapi vagy karácsonyi ajándéknak is, ha erre a számlára egy nagyobb összeget utal a szülő gyermekének, ami így látra szólóan, vagy bizonyos feltételek mellett valamivel magasabban, kamatozik is.

Mennyi pénzt tudok összegyűjteni gyermekemnek?

Tartós befektetési számla (TBSZ) gyerekeknek

A tartós befektetési számla (röviden: TBSZ) tulajdonképpen egy olyan befektetési számla, ahol hazai-, és nemzetközi értékpapírokkal kereskedhetünk.

A TBSZ azonban az eddigi két megtakarítási típustól egy kicsit eltérő, éppen ezért mielőtt megnéznénk, hogy hol, és hogyan nyithatunk ilyen számlát, érdemes egy kicsit részletesebben is megismerni ezt a megtakarítási típust.

Pontosan mi az a tartós befektetési számla?

A legfontosabb, amit a TBSZ számlával kapcsolatban tudni érdemes, hogy erre a számlára kizárólag az első, úgynevezett gyűjtőévben lehet pénzt tenni.

Gyűjtőévnek a TBSZ számlanyitási évét nevezzük. Ez azonban nem minden esetben jelent teljes évet, mivel ez anyitási év december 31-éig tart. Tehát, ha 2024. január 4-én nyitottunk TBSZ számlát, akkor 2024. december 31-éig majdnem egy évig bármikor bármekkora összeget tehetünk a számlára. Ugyanakkor, ha 2024. november 30-án nyitunk csak TBSZ számlát, akkor mindössze egy hónapos a gyűjtőévünk, mivel 2024. december 31-e után ebben az esetben sem fizethetünk több pénzt erre a számlára.

A képen anya és lánya együtt kezelik  befektetéseiket.

A TBSZ kezelése komoly pénzügyi ismereteket igényel, éppen ezért ilyen megtakarítást csak a szülők vagy nagykorú gyermekek indíthatnak.

Ez tehát az jelenti, hogy a TBSZ azoknak lehet ideális megtakarítási forma, akiknek rendelkezésére áll egy nagyobb összeg (pl. öröklés, egy magasabb bónusz vagy egy eladott ingatlan árának egy része vagy egésze), amit egyszerre be tudnak tenni a TBSZ számlára.

Ezt követően ugyanis a számlán elhelyezett pénzt már csak befektetni tudjuk különböző értékpapírokba.

Fontos, hogy a pénzünket a TBSZ számlán nem szakértők fektetik be helyettünk, hanem teljesen magunkra vagyunk utalva. Így nekünk kell eldönteni, hogy pontosan milyen értékpapírokat (részvényeket, kötvényeket, zárt- vagy nyíltvégű befektetési jegyeket, stb.) vásárolunk a pénzünkön.

Éppen ezért a TBSZ pénzügyi affinitás nélkül veszélyes lehet, hiszen befektetési tapasztalat nélkül egy rossz döntéssel a plusz hozamok helyett akár el is veszíthetjük a pénzünk egy részét.

Ugyanakkor a TBSZ azoknak, akik valóban értenek a befektetésekhez, és van elegendő idejük pénzügyeik menedzselésére, egy jó lehetőség, hiszen ezzel a megtakarítással és megfelelő kockázatvállalási hajlandósággal magas hozamokat is elérhetünk.

Ráadásul a TBSZ tranzakciós költségei annak fényében változhatnak, hogy az adott elszámolási időszakban (havi, negyedéves, féléves vagy éves) hányszor és milyen típusú értékpapírt adtunk el vagy vettünk a pénzünkön.

Vagyis ha sok tranzakciónk volt, akkor bizony magasabb költséget számolnak fel a megtakarításunkra. Éppen ezért érdemes alaposan meggondolni, hogy mikor, és mibe fektetjük a pénzünket, hogy ne legyenek magasak a költségeink. Ennek megfelelő felmérése pedig szintén tőkepiaci hozzáértést igényel.

A TBSZ számláról azt is fontos tudni, hogy az itt megtakarított pénzünkhöz a gyűjtőév + 5 év után kamatadó mentesen juthatunk hozzá.Ezt tehát érdemes megvárni, hiszen ha a 0. évnek számító gyűjtőév utáni első három évben szeretnénk felvenni a pénzünket, akkor ugyanúgy 15% SZJA-t kell fizetnünk a nyereség után mintha sima értékpapírszámlán helyeztük volna el pénzünket. A harmadik év vége után, de még az ötödik év eltelte előtt az adókulcs már csak 10%-os.

A tőkét minden esetben plusz költség nélkül vehetjük fel.

Ezzel kapcsolatban azonban van néhány fontos szempont, amit érdemes szem előtt tartani:

  • Ha öt éves futamidő előtt vesszük ki a pénzünket az minden esetben a szerződés bontásával, és a számla megszüntetésével jár.

Ez alól egyetlen kivétel van:

  • A harmadik évfordulókor, egyszeri alkalommal kivehetünk úgy pénzt a számláról, hogy az nem szűnik meg, ha minimum 25.000 forintot hagyunk rajta. Ez esetben, bár több pénzt nem tehetünk a számlára, de a bent maradt összeget továbbra is befektethetjük. Azonban azt fontos tudni, hogy 10%-os kamatadót ebben az esetben is fizetni kell.
  • Az SZJA mértékét nem automatikusan vonják le a pénz felvételekor. Tehát, akár 15%, akár csak 10% kamatadót kell fizetnünk a megtakarításunk után, erről nekünk kell külön nyilatkozni az adóbevallásunkban a számlavezető pénzintézet által kiállított igazolás alapján.

    Az ötéves futamidő után, kamatadó-mentesen juthatunk a megtakarításunkhoz. Ekkor kivehetjük a pénzünket egy összegben, és a számla megszűnik. Vagy, egy másik esetben, meghosszabbíthatjuk a TBSZ számlát, és újabb öt éves befektetési időszakot indíthatunk.Azonban arra érdemes figyelni, hogy így újabb öt évig nem nyúlhatunk a pénzünkhöz, csak az első három évben 15%, utána az újabb ötödik év végéig 10%-os SZJA ellenében.

Az tehát jól látható, hogy a TBSZ nem egy klasszikus havi, rendszeres befizetést lehetővé tevő megtakarítási forma. Éppen ezért érdemes megvizsgálni, hogy milyen lehetőségeink vannak akkor, ha a gyűjtőév után is szeretnénk még félretenni pénzt gyermekünk számára.

Ehhez azonban lássuk, hol és hogyan nyithatunk TBSZ számlát.

Hol és hogyan nyithatunk TBSZ számlát gyerekeknek?

A bankszámlával és a betétszámlával ellentétben, TBSZ-t csak 18 éven felül lehet nyitni, mivel ez – ahogy azt már korábban is hangsúlyoztuk – komoly pénzügyi ismereteket igényel.

Egy 18 éven aluli gyermek pedig a legtöbb esetben nem rendelkezik ilyen magas szintű befektetési ismeretekkel. Tehát ilyen formán ez nagyon kockázatos lenne, éppen ezért ezt a számlát csak a szülők vagy a már nagykorú gyermekek nyithatják meg.

Természetesen szülői általi nyitás esetén is lehetőségünk van a TBSZ számlára gyermekünk számára befektetni, a pénzt azonban minden esetben a számlát nyitó felnőttnek kell kezelnie, és az jogilag a szülő nevén is lesz.

TBSZ számlát minden kereskedelmi pénzintézetben vagy akár az Államkincstárban is nyithatunk. Ehhez mindössze a személyi igazolványra (vagy útlevélre vagy jogosítványra), lakcímkártyára és adókártyára van szükség, és minimum 25.000 forintos nyitó összeg befizetésére.

A TBSZ nyitása önmagában tehát nem bonyolult folyamat, a folyamatos pénzkezelés, az árfolyamok figyelése és a különböző értékpapírok vásárlása, és eladása azonban már annál összetettebb, és időigényesebb folyamat.

Ráadásul, ahogy azt már írtuk is, mindössze a nyitási év végéig van lehetőségünk újabb összeget befizetni.

Éppen ezért, ha például minden évben a munkahelyen kapott nagyobb összegű bónuszt gyermekünk jövőjére szeretnénk félretenni, akkor ehhez minden évben újabb és újabb TBSZ számlát kell nyitni.

Ez tehát akár azt is jelentheti, hogy például 5 éven át minden évben nyithatunk egy újabb TBSZ számlát, amire a gyűjtő év során egy nagyobb összeget helyezünk el. Ebben az esetben pedig egy 10 éven keresztüli gyűjtésnél legalább 5, számla hosszabbítása esetén pedig akár 7 különböző TBSZ számlánk is lehet párhuzamosan.

Azt azonban fontos tudni, hogy egy évben egy pénzintézetnél csak egy TBSZ számlát lehet nyitni. Vagyis, ha 2022-ben nyitok az Államkincstárnál egy tartós befektetési számlát, akkor idén már csak valamelyik kereskedelmi bankban nyithatok újabb számlát.

Ugyanakkor arra van lehetőség, hogy öt éven keresztül minden évben ugyanannál a pénzintézetnél nyissunk egy újabb tartós befektetési számlát. Így ebben az esetben nem kell a különböző bankok eltérő konstrukcióit és értékpapír kínálatát megismerni, hanem az összes TBSZ számla befektetését egy bank keretei között rendezhetjük.

Ez pedig – lássuk be – nagy könnyebbség lehet, hiszen – ahogy a példában is láthattuk – egyszerre akár öt-hét különböző befeketetést kezelni már komoly pénzügyi szakértelmet és nem kevés időt is jelenthet.Éppen ezért egy tíz éves, vagy annál hosszabb gyermek megtakarításhoz már érdemes lehet más piaci vagy éppen állami megtakarítási konstrukciót is megismerni.

A TBSZ számla előnyei

  • Megfelelő pénzügyi szakértelemmel jelentős hozam érhető el vele
  • A gyűjtő év + 5 év után kamatadó mentes
  • Államtól független befektetési forma
  • A fenntartási költség a tranzakciók számától függően alacsony…

A TBSZ számla hátrányai

  • …ugyanakkor sok tranzakció esetében magas is lehet
  • Csak az első gyűjtőévben lehet rá befizetni, így nem igazi, klasszikus megtakarítási típus
  • Megfelelő pénzügyi szakértelem nélkül akár el is veszíthetjük a befektetett pénzünket

Javaslat:
Azoknak ajánljuk a leginkább, akik érdeklődnek a pénzügyek iránt, illetve megfelelő tőzsdei és tőkepiaci gyakorlattal rendelkeznek. Ezek hiányában ugyanis akár el is bukhatjuk a pénzünket. Emellett pedig azoknak lehet jó választás a TBSZ számla, akik egyszerre nagyobb összeget kívánnak befektetni, és minimum három vagy öt évre le tudják kötni a pénzüket.

Mikor érdemes tehát ilyen megtakarításokat nyitni?

Ahogy azt láthattuk is, mindegyik megtakarítási formának megvannak a maga sajátosságai, így nem lehet kijelenteni, hogy minden helyzetre van egy konstrukció, ami a legjobb megoldást jelenti.

Ahogy azt láthattuk is, mindegyik megtakarítási formának megvannak a maga sajátosságai, így nem lehet kijelenteni, hogy minden helyzetre van egy konstrukció, ami a legjobb megoldást jelenti.

Egyénenként és élethelyzetenként ugyanis jelentős eltérések lehetnek, amiket érdemes figyelembe venni a választáskor.

Érdemes tehát végiggondolni, hogy mik a céljaink: a gyermek saját pénzkezelésében vagy a takarékoskodás gyakorlásában szeretnénk segíteni neki, esetleg középtávon szeretnénk befektetni számára egy nagyobb összeget?

Akarjuk-e, hogy teljesen a gyermek kezelje a pénzt mint például a bankszámla, illetve a betétszámla esetén, vagy szeretnénk a kontrollt megtartani magunknak a megtakarított pénz felett?

Azt is jó, ha látjuk előre, hogy mennyit tudunk erre havont áldozni. Illetve azt, hogy ha TBSZ számlán szeretnénk takarékoskodni a gyermekünknek, akkor belefér-e számunkra, hogy minden évben újabb és újabb számlát kell nyitnunk, hogy a megtakarított pénzünket befektethessük.

Tehát, amennyiben úgy érzi, hogy ideje lenne lecserélni a malacperselyben gyűlő zsebpénzt valami sokkal komolyabbra, akkor érdemes a gyermekével együtt egy bankszámlát és esetleg hozzá egy betétszámlát is nyitni. Ha pedig középtávon fektetné be a pénzét gyermeke életkezdésére, akkor a TBSZ lehet a jó választás.

Ugyanakkor, ha szeretné megtartani a kontrollt a megtakarítása felett, viszont nem rendelkezik megfelelő tőzsdei tapasztalattal, egyösszegű nagyobb befektethető vagyonnal és nem szeretne évente újabb számlát nyitni, akkor kérje szakértőnk véleményét.

A 8-10 évnél hosszabb futamidejű megtakarításokra ugyanis számos jó hozammal bíró – piaci és állami – gyermek célú megtakarítási konstrukció érhető el. Ezek ráadásul nem igénylik, hogy napi szintű befektetési döntéseket hozzon.

Szeretné megismerni, Ön hol tudja gyermekének a legtöbbet összegyűjteni?

Kérjen személyre szabott, ingyenes megtakarítási tanácsadást, ahol megtaláljuk az Ön igényeihez leginkább illő gyermek megtakarítást.

Ismerje meg a lehetőségeit