Legutóbb frissítve: 2023. augusztus 16.
A kollégiumok és az albérletek mellett kevés szó esik a magánkollégiumok és diákapartmanok jelentette köztes lehetőségről, amely ötvözi az alacsony árat és a nagyobb komfortot. Cikkünkben ennek a lakhatási formának jártunk utána részletesen.

Felnőtté válás, önállósulás, karrierépítés – többek között ezek a fogalmak juthatnak eszünkbe szülőként, amikor gyermekünk megkezdi egyetemi tanulmányait. Az érettségi után újabb szintlépés következik az gyermekeink életében, amikor mindezek még fontosabbá válnak a számukra.

Az egyetemi tanulmányok megkezdésével – bár nem szükségképpen, de általában véve – nagy lépést tesznek a önállósulás felé. Még inkább elszakadnak a családtól és egyre jobban átveszik az irányítást mindennapjaik felett. Az egyetemet megkezdők jelentős része ekkor már különköltözik a szülktől, mégha sokan továbbra is otthonról kapják az élelmiszerpénzt, esetleg otthonról hordják az ebédet a hétre. Ezzel együtt a különköltözés mégis egy fontos lépés az önállósulás felé, legyen szó albérletről, kollégiumról vagy más lakhatási formáról.

Az egyetem megkezdése azonban többek között a lakhatás kérdése miatt is komoly fejtörést okozhat az egész családnak. Egy albérlet ára rendkívüli, akár megfizethetetlen terhet is jelenthet számunkra, a kollégiumokba pedig nem könnyű bekerülni.

Ezért ebben a cikkünkben az árban és felszereltségben a kollégiumok és az albérletek közötti elhelyezkedő diákapartmanokat és magánkollégiumokat mutatjuk be részletesen mint lehetséges lakhatási lehetőséget. Mit kínálnak ezek az intézmények a hallgatók számára, és milyen költségek mellett? Hogyan tervezhetünk ezekkel gyermekünk tanulmányainak idejére?

Hogyan oldjuk meg a lakhatást egyetemistaként?

Nagy az öröm a családban: a család frissen nagykorúvá vált tagja felvételt nyert valamely felsőoktatási intézménybe, és megkezdheti tanulmányait, hogy jobb karrierkilátásokkal helyezkedhessen majd el. Tegyük fel, hogy ez az ifjú egy másik településen találta meg a számítását, ahol kellő színvonalon tanulhatja a kiszemelt szakterület csínját-bínját. A felvételhez szükséges pontszám elérése után így a következő nagy feladat a lakhatása megoldása lesz.

Nézzük is meg, hogy ilyen opciók állnak rendelkezésünkre ehhez? Először is ott az albérlet mint a legkényelmesebb lakhatás. Egy saját albérlet azonban rendkívül nagy költséget jelenthet bármely családnak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) információi szerint

2021 és 2022 januárja között, csupán egy év alatt 15,7%-kal nőttek az albérleti díjak Budapesten. A fővároson kívül is azonban 15,1%-kal emelkedtek az albérletek árai.

A képen két fiatal nő ablérletárakat hasonlít össze.

Egy saját albérlet igencsak magas költséget jelent az egyetemistáknak.

Budapest nyolcadik, kilencedik kerületeiben – amelyek az egyetemisták legkedveltebb lakhatási célzónái – az 50-60 négyzetméteres lakásokra rendszerint 160-170 ezres díjat kell fizetnünk. És ebben természetesen még nincs benne a rezsi, a beköltözés előtt leteendő kaució, valamint az egyéb költségek, amelyek jellemzően a tanévkezdést követően merülnek fel, mint például a tandíj, az étkezés vagy az utazás.

Persze ez a költség többfelé is elosztható, ha társbérletre adjuk a fejünket, de így is havi százezres lakhatási költségekről beszélünk összességében. Főként akkor lehet ez érzékeny kérdés, ha kiszámoljuk, nagyjából mennyibe kerülhet az önálló élet megkezdésének ez a szakasza minden további költséggel együtt. Ennek megbecsülésére ebben a cikkünkben adunk támpontot, számításba véve a tanulás, lakhatás és egyebek költségeit, valamint például a diákhitel feltételeit.

Pontosan ezeket a költségeket látva gondolnak nagyon sokan a kollégiumba való költözésre, hiszen itt töredékárból meg lehet oldani a lakhatás kérdését. Amit azonban mindenképp érdemes tudni erről az opcióról, hogy nagyjából az egyetemisták 20 százaléka számára kínál valódi megoldást. Amíg ugyanis mintegy 300 ezer fiatal tanul a felsőoktatásban Magyarországon, addig csupán nagyjából 55 ezer férőhely áll rendelkezésre az egyetemi kollégiumok oldaláról.

Látva a kereslet és kínálat ilyen jelentős eltérését és a túlkereslet mértékét, nem csoda, hogy sokan meg sem próbálkoznak a kollégiumi jelentkezéssel. Így is azonban 130-140 százalékos túljelentkezést tapasztalhatunk ezen a fronton évente. Ahogy a fenti cikkünkben részletesen is bemutatjuk, ezekben az intézményekben akár havi 10.000 forintos alapdíjért is megoldható a lakhatás, amire csupán néhány plusz tétel tevődik rá, mint a programszervezések vagy épp a mosoda díja.

Persze jóval drágábban, akár 50.000 forintos szinten is kijöhet a kollégiumi díj, függően a kollégium elhelyezkedésétől és felszereltségétől, hogy hány ágyas szobáról van szó, no meg hogy állami térítéssel vagy önköltséges formában tanul a fiatal az egyetemen.

Összegezve tehát: az albérlet komfortban jóval többet ad, de többszörös költségen, míg a kollégiumok alacsony költség mellett kisebb kényelmet kínálnak, de csupán az egyetemisták töredékének elérhetően.Van azonban egy másik opció is, amelyről kevesebb szó esik, ez pedig a diákapartmanok és magánkollégiumok adta lehetőség. Ez az alternatíva a kollégiumoknál nagyobb költséget jelent, de jelentősen alacsonyabbat, mint az albérletek. Lássuk mindezt részletesen, mit is kínálnak, hogyan működnek és milyen díjért ezek a lakóformák.

Diákapartmanok, diákhotelek

A diákapartmanok, avagy diákhotelek lényege, hogy egy-egy épület kizárólag arra van fenntartva, hogy a beköltöző hallgatók ott lakhassanak, tanulhassanak, közösségi tevékenységet folytathassanak. Ennyiben tehát nagyon hasonlít a kollégiumokhoz. A különbség főként a komfortban keresendő, hiszen itt az egyes apartmanokat egyedül vagy mondjuk kettesével bérelhetik a lakók, szemben a kollégiumokkal, ahol a kétágyas megoldás már némileg költségesebb.

Főként úgy, hogy itt szobánként minden szükséges szolgáltatás elérhető – ideértve a vizesblokkot, főzési lehetőséget –, szemben a kollégiumokkal, ahol többnyire ezek csak szintenként vagy legalábbis kettő szobának közösen érhetőek el. A diákhotelek többsége ráadásul sokszor felújított, modernebb környezetet kínál a kollégiumok többségénél, ami értelemszerűen a lakók komfortérzetre is pozitív hatással van.

A diákhotelekben ráadásul ugyanaz a közösségi élet is elérhető, mint a kollégiumoknál: kulturális programok, kvízek, vetélkedők, ismerkedések, filmvetítések, és nagy bulik ugyanúgy vannak. Az apartmanok beosztásából adódóan azonban, aki nem csatlakozna egyik-másik ilyen eseményhez, könnyebben külön tud vonulni, hogy tanuljon, azzal foglalkozhasson, amire épp fókuszálna.

A képen öt diákot láthatunk egy egyetem előtt.

A diákapartmanok és diákhotelek hasonlóak, mint a kollégiumok, lényeges különbséget a kényelem tekintetében tapasztalhatnak a hallgatók.

Ilyen diákhoteleket privát szinten is találunk, de egyes egyetemek, mint például a Debreceni Egyetem (DE), amely maga is üzemeltet ilyen diákapartmanokat a kollégiumok mellett.

Diákapartman, diákhotel költségek

Azt már említettük, hogy a diákapartmanok árukban valahol az albérletek és a kollégiumok között helyezkednek el. Hogy ez pontosan milyen összegeket is jelent, arra alább mutatunk összehasonlítást.

A Debreceni Egyetem esetében különösen tanulságos az előbbi linken szereplő táblázatot átnéznünk. Ugyanis láthatjuk, hogy az Arany Sándor Diákapartman kétszemélyes szobákat kínál, összesen 96 fő részére, méghozzá szobánkénti privát vizesblokkal. Az Arany Sándor Diákapartmanban a privát fürdő mellett továbbá számíthatunk a saját wifi-re is. Ezért a beköltözőknek mindössze havi 30.000 forintos díjat kell fizetniük, ami az egyetem kollégiumi árait látva alig valamivel magasabb.

A szintén kétágyas és privát fürdővel rendelkező kollégiumi szállásokért szintén 25-30.000 forintot (Kossuth Lajos I. II. III. Kollégium) kérnek el. De találunk ennél némileg olcsóbb ajánlatot is itt: a Szolnok Campus kollégiumában egy ilyen szoba 20.000 forintba, míg a szintén Debrecenben található Sportkollégiumban pedig 25.000 forintba kerül. A többi szálláson már nincs is privát mosdó a szobákhoz, csak több szoba lakóival közösen megosztva.

Összehasonlításképpen az egyetem honlapján leírja a környékbeli albérleti lehetőségek jellemző árait is:

  •  egy 20-30 négyzetméteres garzon 100-140 ezer forintos költségen bérelhető az egyetem környékén, amihez hozzájön még a rezsi;
  •  egy kétszobás panellakás 50-55 négyzetméteres alapterülettel már 130-200 ezer forint körül alakul, ugyancsak rezsi nélkül;
  • egy háromszobás, 68-70 négyzetméteres téglaépületbeli lakás pedig 180 és akár 300 ezer forint között is alakulhat, pusztán a bérleti díjat tekintve.

Ezt látva a diákapartmanok az albérlethez már közelebbi komfortszint mellett jóval kedvezőbb díjszabást kínálnak.

Magánkollégiumok

Az oktatási intézmények által fenntartott szállásokon túl azonban igénybe vehetjük a forprofitalapon működő diákszállásokat, a magánkollégiumokat is. Ezek előbbi társaiknál magasabb áron érhetőek el, de nagyobb komfortot is biztosítanak. A magánkollégiumokba kérelmet benyújtók 1-2, esetleg 3 ágyas szobákra jelentkezhetnek, igényeik és pénztárcájuk szerint.

Ezek felszereltsége ugyancsak magasabb a kollégiumokhoz képest, sőt az előbb említett diákszállásokon is túltesznek. A magánkollégiumi szálláshoz ugyanúgy bérleti szerződést kell aláírnunk, amely tartalmazza a kaució mértékét, a bérleti díj összegét, és minden további részletet. Ennyiben tehát abszolút albérlethez hasonlatos ez a konstrukció, azonban árai alacsonyabbak. Sőt, a magánkollégiumokban számíthatunk a kollégiumokhoz hasonló, bár annál talán kevésbé aktív közösségi életre is.

Ezek a szállástípusok ugyanis szintén egy-egy dedikált épületet foglalnak el, tehát hasonló élethelyzetben lévő hallgatókkal leszünk egy épületben.

Lássunk egy példát!

A magankollegium.hu portálon meghirdetett szállások közül a Szív utcai magánkollégium például egy nagypolgári lakásból lett kialakítva, amelyben egy- és kétágyas bútorozott szobák közül választhatunk. A lakásban található két fürdőszoba, egy mosókonyha és egy étkezős konyha is. A szobák minden elvárásnak megfelelnek, bútorozottak és természetesen mindenhol van wifi.

Ezekre a szobákra határozott idejű bérleti szerződést köthetnek az hallgatók, ami 12 hónapra szól. A költségeket tekintve a kollégiumokhoz képest jóval erősebb, az albérleteknél azonban jelentősen gyengébb összeggel kezdődik a sor: a kaució mértéke két havi díj. A kétágyas szobákért 65.000 Ft/fő/hó, az egyágyasért pedig 80-90.000 Ft/fő/hó díjat kell fizetnünk. Ez nemcsak, hogy alacsonyabb az albérleti díjaknál, de már a rezsit is tartalmazza.

A díj egész évben változatlan, tehát a fűtési szezon sem módosít az áron.

Vannak azonban további aprónak tűnő, mégis fontos előnyei a magánkollégiumoknak. Például néhány helyen be lehet jelenteni ezt a címet mint ideiglenes lakcím, ami ügyintézések, orvosi ellátások szempontjából lehet praktikus.

Kik és hogyan jelentkezhetnek a magánkollégiumokba?

Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, az egyetemi kollégiumi jelentkezéshez szükség lehet az érettségi bizonyítványra, a szülők jövedelemigazolására, az esetleges testvérek oktatásban való részvételének igazolására, és a szociális helyzetet, eredményeket igazoló dokumentumokra.

A magánkollégiumok esetében azonban jóval egyszerűbb a helyzet. A magankollegium.hu-n például az egyetlen megkötés, hogy felsőoktatási, okj-s, szakképzéses intézmény hallgatói legyünk. Ennek meglétekor csak egy rövid online igénylést kell kitölteni, csatolva önéletrajzunkat.

A szükséges adatok így: név, állandó lakhely, elérhetőségek, oktatási intézmény neve, évfolyam, tagozat. Majd megjelölhetjük, mely magánkollégium és milyen típusú szállás érdekelne minket, illetve mikori kezdéssel.

Megnéztük azonban a pécsi Zsálecz Magánkollégium honlapját is. Eszerint ide 7 lépcsős folyamat alapján lehet bekerülni. A dolog azonban mégsem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik. Az érdemi részek valójában: jelentkezési lap kitöltése és beküldése, majd időpontegyeztetést követően egy személyes elbeszélgetésen való részvétel. A sikeres felvételt követően pedig jöhet a foglalás, ami a kaució megfizetésével történik, majd a beköltözés, amelyeket a honlap tanulmányozásával együtt beleszámítanak ebbe a 7 lépésbe.

Mikor érdemes a magánkollégiumot választani?

Most, hogy látjuk, mi is pontosan a magánkollégium, adódik a kérdés: kinek lehet ez releváns választás? Először is azoknak, akik egy saját albérletet vagy társbérletet sem engedhetnek meg maguknak. Másodszor pedig azok gondolkodhatnak ebben, akik az egyetemi kollégiumba nem nyertek felvételt tanulmányi eredményeik, illetve szociális helyzetük alapján elért pontszámaikkal.

Ezek eddig a rideg tények, de ott vannak a szubjektív faktorok is, hogy milyen igényeink vannak a lakhatás terén. Így harmadsorban azok terelődhetnek a magánkollégiumok felé, akik az egyetemi kollégiumoknál nagyobb komfortot szeretnének maguknak.

A képen e vidám egyetemistát láthatunk a magánkollégium folyosóján sétálni.

A magánkollégium jó megoldást nyújthat azoknak a diákoknak, akik nem kerültek be egyetemi kollégiumba, viszont nem engedhetnek meg maguknak egy albérletet.

A magánkollégiumok további előnye, hogy teljesen autonóm, forprofit alapon működő intézmények, ennek köszönhetően sokkal rugalmasabban képesek reagálni egy-egy felmerülő nehézségre, mint az egyetemi fenntartású kollégiumok. Így például számos magánkollégium működött a COVID-lezárások idején is, aminek következtében sok kollégista kénytelen volt hazaköltözni, vagy más lakhatási lehetőség után nézni, hiszen az egyetemi kollégiumok kötelező jelleggel bezárták kapuikat.

Ha pedig igényeljük a társaságot, a közösségi életet, de nem szeretnénk a kötöttebb kollégiumi normák szerint élni a mindennapjainkat, hanem magunk döntenénk, mikor szeretnénk bevonódni, és mikor elvonulni – ez is a magánkollégiumok mellett szólhat.

Magánkollégiumok Budapesten

A jó hír, hogy Budapesten például viszonylag sok magánkollégium közül választhatunk, ha emellett döntünk. Ez némileg csökkenti is az egyetemi kollégiumoknál említett kapacitáshiányt.

Korábban már linkeltük például a gyűjtőoldalt, ahol a Grassalkovich, a Garay, a Szív és a Thököly magánkollégiumok találhatók. De ott van még a Budai Diákhotel, a Ferenc körúti, az Üllői úti, a Prime és néhány további szakkollégium is. Ezeket az alábbi táblázatban gyűjtöttük össze a legfőbb tudnivalókkal.

Magánkollégium Szobatípus Felszereltség Ár
Garay utcai magánkollégium 2 ágyas közös fürdő mosási, lehetőség, közösségi konyha, wifi 65.000 Ft
1 ágyas saját fürdő 80-90.000 Ft
Szív utcai magánkollégium 2 ágyas közös fürdő wifi, főzési, mosási lehetőség, közös helyiségek 65.000 Ft
1 ágyas saját fürdő 80-90.000 Ft
Thököly úti magánkollégium 2 ágyas közös fürdő,saját fürdő wifi, főzési, mosási lehetőség, közös helyiségek 65.000 Ft
1 ágyas 90.000 Ft
Budai Diákhotel 2×2 ágyas lakóegységenkénti konyha és fürdő 110.000 Ft
2×1 ágyas 170.000 Ft
Ferenc körúti Kollégium 1 ágyas közösségi konyha és étkező 100.000 Ft
2 ágyas 75.000 Ft
Üllői úti Kollégium 1 ágyas közösségi konyha és étkező 100.000 Ft
2 ágyas 75.000 Ft
Ludovika Kollégium 1 ágyas közösségi konyha és étkező 100.000 Ft
2 ágyas 75.000 Ft
Kis kétágyas szoba 65.000 Ft
Prime Kollégium 2 ágyas közösségi fürdő és gépesített konyha, wifi, mosási lehetőség 80.000 Ft
3 ágyas 75.000 Ft
4 ágyas 70.000 Ft
Hotel Galvani 3 ágyas szintenkénti konyha, wifi, közösségi kert és nappali 55.000 Ft
2 ágyas 65.000 Ft
1 ágyas 70.000 Ft
1 ágyas kicsi 65.000 Ft
2 ágyas miniapartman 75.000 Ft
3 ágyas miniapartman 70.000 Ft
Teljes táblázat


Mindegyik szálláshelyre igaz, hogy a körülbelül 100.000 forintos kaució általánosnak mondható. Ezt minden esetben ki kell fizetnünk, mert a fenntartók ebből fedezik az általunk esetlegesen okozott károk javíttatását. Ez egy budapesti átlagos albérlethez hasonlítva jóval alacsonyabb összeg, hiszen ott minimum egy havi kauciót kérnek el, ami ebban az esetben legalábbis kb. 160 ezer forintot tesz ki.

A rezsidíjak azonban minden szálláson már bele vannak foglalva a meghatározott díjba. Vagyis fűtési sajátosságoktól és minden egyébtől függetlenül ugyanannyit fizet minden lakó, aki ugyanolyan szobát bérel. Ez az átalány módszer tehát nem disztingvál azzal, hogy több vizet, gázt vagy épp villanyt fogyasztunk-e. Ez annyiban lehet kényelmes, hogy egyértelműen kiszámítható költségekkel kalkulálhatunk egész évre lakóként.

Szintén általános, hogy ezekben az intézményekben 10-12 hónapra, határozott időre lehet csak lakást és apartmant bérelni. Ha ennél rövidebb ideig szeretnénk ott lakni, akkor érdemes más lakhatási lehetőséget keresni, ugyanis a díjat az egész futamidő alatt fizetnünk kell.

Magánkollégiumok a vidéki egyetemi városokban

A vidéki egyetemi városok közül kettőt néztünk meg összevetésként a budapesti példákkal. Az árak nagyságrendje itt is hasonló, bár némileg olcsóbb, mint a fővárosban.

Az egyágyas, közösségi konyhával és fürdővel rendelkező szállások a budapesti 70-100 ezer forint helyett itt 65-76 ezer forintba kerülnek. A budapesti árszínvonalon itt már saját fürdővel és konyhával bérelhetünk szobát/apartmant. A kaució mértéke ehhez mérten hasonló, és ugyancsak benne foglaltatik a szállás díjában a teljes rezsiköltség is.

Készüljünk fel előre az egyetemista évekre

Az egyre erősödő albérleti költségek, és a szűkös kollégiumi férőhelyek mezsgyéjén tehát valóban releváns lehetőséget kínálnak a magánkollégiumok és a diákapartmanok. Ezek mindegyike jóval az albérleti díjak költségszintje alatt érhető el, de drágábban, mint az egyetemi kollégiumok. Ugyanakkor magasabb komfortot is nyújtanak a kolikhoz képest.

Ha tehát nem kerültünk be valamely kollégiumba, de az albérlet költségeit nem tudjuk finanszírozni, akkor választhatjuk ezt a köztes megoldást is. Akárhogy is alacsonyabb azonban jóval a magánkollégium költsége, mint az albérleté, ez is jelentős kiadást jelenthet a családnak. Ha veszünk egy átlagos 70 ezer forintos magánkollégiumi szállást, annak díja 5 évre nem kevesebb, mint 70.000 * 12 * 5. Öt év alatt tehát 4,2 millió forintot költünk még így is a gyerek lakhatására egyetemi évei alatt.

Ezt a végösszeget látva – nem beszélve a tandíjról, utazásról, megélhetési költségekről – érdemes még idejében átgondolnunk, hogyan biztosíthatjuk minderre a szükséges összeget. Ebben segíthetnek a különféle gyermekcélú megtakarítási lehetőségek, amelyekkel hosszabb távon kényelmesen, saját kockázatviselési habitusunknak megfelelően tehetünk félre gyermekünk taníttatására.

Szerencsénkre számos ilyen lehetőség közül válogathatunk a babakötvénytől a banki és a biztosítói megtakarítási konstrukciókig. Ezeket a lehetőségeket egy korábbi cikkünkben már részletesen bemutattuk. Ebben az útmutatóban megtalálhatók a dedikált és a szabad felhasználású lehetőségek is, de aszerint is különbséget tehetünk, hogy mennyire kötött, mikor használhatjuk fel a megtakarított összeget.

A babakötvénynél például minimum a gyerek nagykorúságáig bent kell hagynunk a pénzt, míg a biztosítói megtakarítási csomagoknál nincs ilyen kötöttségünk, rajtunk áll a futamidő hossza.

Azt is érdemes szem előtt tartanunk, mekkora hozamot szeretnénk elérni a befektetésünkkel, és ezért mennyi kockázatot vagyunk hajlandóak vállalni. Ehhez képest választhatjuk éppen a bankok sima bankbetétre hasonlító formuláit, egy állampapírbefektetést vagy épp egy eszközalapokra építő konstrukciókat.

Az ideális gyermekcélú megtakarítási konstrukció kiválasztása komplex feladat, amelyben független alkuszaink szívesen állnak az Ön rendelkezésére, legyen szó online, vagy akár személyes konzultációról Óbudán, a Tímár utcai irodánkban. A mindvégig díj- és kötelezettségektől mentes tanácsadásunk során szakértőink szívesen válaszolnak a felmerülő kérdéseire, és segítik Önt az élethelyzetéhez és céljaihoz leginkább illeszkedő megtakarítási megoldás kiválasztásában.