Főállású anyasági támogatás (GYET) összege, igénylése 2024-ben

Cikkünk azt vizsgálja, hogy mit értünk hivatalosan a főállású anya státusz alatt: mik a kritériumok, milyen feltételeknek kell teljesülnie, ha valaki gyermekgondozási támogatást (GYET) szeretne igénybe venni? Bemutatjuk a támogatási forma előnyeit és hátrányait is.

A gyermekvállalás számos változást hoz a család életébe. Nemcsak a dolgok fontossági sorrendje és az időbeosztás változik, de költségvetés is: már egy gyermek vállalása is jelentős hatást gyakorol a család anyagi helyzetére.

A változás első kézzelfogható jele az, hogy az édesanya keresete átmenetileg vagy akár hosszabb időre kiesik a családi kasszából. Helyette különféle állami támogatásokkal kell számolni. Ezek között vannak egyszeri (anyasági támogatás) és rendszeres (GYES) támogatások, és van, amelyet bármelyik szülő, vagy akár a nagyszülő is igénybe vehet (GYED). Akadnak fix összegű, vagy a korábbi jövedelem mértékéhez kötött támogatások, melyek az igénybe vehető időtáv tekintetében is különböznek egymástól.

Ebben a cikkben azt az esetet tekintjük át, amikor a család legalább három gyermeket vállal, és az anya főállású szülővé (a köznyelvben főállású anyává) válik. Lássuk, mit is takar a fogalom, milyen feltételekkel valósítható meg, és milyen anyagi lehetőségeket jelent a család számára!

Mit jelent a főállású anyaság?

Nem mindenki számára egyértelmű, de az anyasággal, szülői feladatokkal járó tevékenység főállásban is végezhető mind az anya, mind az apa számára. Ez azt jelenti, hogy létezik egy olyan nagycsaládosok számára elérhető támogatási forma és jogviszony, amely arra nyújt garanciát, hogy a család ellátásával járó idő egy meghatározott része az öregségi nyugdíj alapját képező szolgálati idő része legyen, ne jelentsen kiesést az évek számításakor.

Ez a speciális támogatás több ponton is eltér a gyermekvállalás során szinte automatikusan igénybe vehető, illetve választható konstrukcióktól, mint a csecsemőgondozási díj (CSED) gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) vagy gyermekgondozási díj (GYED). Sajátossága, hogy a családban nevelt gyermekek számától és életkorától is függ az igénybevehetőség, és fix összegű támogatási forma, független például a korábbi fizetésünk összegétől.

Fogalmilag meg kell különböztetni azoktól az esetektől is, amikor az édesanya jó néhány évig egyszerűen otthon marad a gyermekével, mert az apa keresete ezt lehetővé teszi számára. A köznyelv ezt korábban háztartásbelinek neveztve, manapság kissé pejoratívan kitartott anyának hívják, jogviszonya alapján azonban valójában az önkéntes munkanélküli megnevezés alkalmazható.

A szülőséggel járó feladatok főállásban is végezhetőek, ilyenkor igénybe vehető nagycsaládosok számára elérhető támogatási forma és jogviszony.

A főállású anyaság egy olyan nagycsaládosok számára elérhető támogatás, amely biztosítja, hogy a család ellátására fordított évek egy meghatározott része is a szolgálati idő részét képezze.

Bármi is a motiváció, azok, akik nem állnak munkaviszonyban, de nem is regisztrált álláskeresők, nem kötelesek megfizetni a társadalombiztosítási hozzájárulást. Ezzel azonban sem az orvosi ellátásra, sem a táppénzre, sem az állami nyugdíj ellátásra nem lesznek jogosultak. A gyakorlatban ezt a rizikót mindenképpen érdemes elkerülni, ezért ezekben az esetekben az egészség- és nyugdíjbiztosítás magánszemélyként történő befizetése történik ilyenkor, tehát az otthonmaradó családanya is fenntarthatja státuszát.

A továbbiakban azt vizsgáljuk, hogy mit jelent valójában a főállású anyaság, vagyis miként tartható fenn a nyugdíjhoz szükséges jogviszony nagycsaládos szülőként gyermekeink 3. életévénk betöltése után?

Gyermeknevelési támogatás (GYET) összege és feltételei

A főállású anyaság formailag a gyermeknevelési támogatás (GYET) igénybevételét jelenti. Fontos tudni, hogy ez egy bármelyik szülő által igénybe vehető, fix összegű támogatás.

Összege az öregségi nyugdíjminimummal azonos, amely 2024-ben 28.500 Ft. Ebből a kötelező 10% nyugdíjjárulék levonása után 26.560 Ft marad, függetlenül attól, hogy a család hány gyermeket nevel.

Az igénybevételhez az alábbi feltételeknek kell megfelelni:

  • Legalább 3 kiskorú gyermek nevelése háztartásunkban;
  • A gyermekek közül a legfiatalabb 3 és 8 év közötti;
  • A támogatás a legidősebb gyermek 18. életévének betöltéséig él. Amint a legidősebb gyermek elérte a nagykorúságot, a támogatás megszűnik. Kivételt jelent, ha háromnál több gyermekünk van, és a GYET tovább él a soron következő gyermek 18. életévének betöltéséig.

És mi a helyzet a jogviszony tekintetében?

A GYET beleszámít a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, sőt, a nők esetében a kedvezményes nyugellátás igénylésekor a 40 év szolgálati időbe is.

Fontos tudni, hogy lehet dolgozni a GYET mellett, de csak maximum heti 30 órában. Kivételt képez a teljes mértékben otthonról végzett munka. A GYET-ből származó bevétel után nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Érdekes különbség a GYES, a GYED és a GYET összevetésében az a tény is, hogy az első két támogatási forma esetében a munkaadó köteles fizetés nélküli szabadságot biztosítani az ellátás idejére az igénybevevő számára, míg a GYET esetén erre már nem kötelezhető!

A támogatáshoz a kérelmet a Magyar Államkincstár (MÁK) honlapján, vagy személyesen a MÁK ügyfélszolgálatán lehet benyújtani.

Mikor nem vehető igénybe a GYET?

A gyermekgondozási támogatás nem vehető igénybe, ha az igénybe vevő előzetes letartóztatásban van, büntetését tölti, illetve ha a rendszeres gyermeknevelési támogatások (CSED, GYES vagy GYED) bármelyikében, vagy egyéb rendszeres ellátásban, például öregségi nyugdíjban részesül. A támogatások ugyanis nem vonhatóak össze.

Lássunk egy példát! A családban egy 4, egy 6 és egy 13 éves gyermek él, és az édesanya egy újszülöttnek ad életet. Eddig a 3 idősebb gyermek után GYET-ben részesült, ám most le kell mondania erről, ha igénybe akarja venni a GYES-t. Annak ellenére, hogy a három nagyobb gyermek miatt teljesülnek az életkorra vonatkozó elvárások, de nem jogosult a GYET-re ameddig az újszülött be nem tölti a 3 éves kort.

A GYET akkor is megszűnik, ha olyan gyermek után igényli valaki, akit ideiglenes hatállyal elhelyeztek, nevelésbe vettek, vagy 30 napon túli időtartamra szociális intézményben helyeztek el.

Miután megismertük a támogatási forma szigorú feltételeit és a támogatás mértékét, lássuk, milyen élethelyzetben lévő családok számára nyújt mérlegelhető megoldást: mikor érdemes ezt a formát választani?

Mikor éri meg a GYET-et választani?

Nem is kérdés, hogy a gyermekneveléssel járó költségek meghaladják azt a nettó 25.650 Ft-os összeget, amelyet a GYET biztosít. Különösen igaz ez egy minimum 3 gyermekkel rendelkező család esetében, ha számításba vesszük a mosás, főzés, bevásárlás, taníttatás, közlekedés, vagy rezsi költségeket is.

A GYET tehát bevételként nehezen fogható fel, tehát számos család számára nem egy ideális támogatási forma. Vannak azonban olyan esetek, amikor érdemes élni ezzel a lehetőséggel.

Háromgyermekes családoknak megéri igénybe venni a GYET-et.

Amennyiben 3 gyermeket nevelünk és a munkánk teljes mértékben otthonról végezhető, mindenképpen érdemes igénybe vennünk a GYET-et.

A GYET olyan családok esetében lehet ezért célszerű választás, ahol az igénybe vevő szülő otthonról dolgozik. Egyes szektorokban már a COVID-19 világjárvány előtt sem volt ritka a távmunkában( home office-ban) való munkavégzés, ez a járvány hatására még inkább erősödött.

Tehát ha családunkban legalább 3 kiskorú gyermeket nevelünk és munkánk teljes mértékben otthonról végezhető, rugalmas időbeosztással jár, ráadásul megfelelő jövedelmet is biztosít céljaink eléréséhez, akkor semmiképpen ne hagyjuk ki a többletforrást, amelyet a GYET nyújt családunk számára!

Egy más jellegű és ritkább opció, amikor a családfenntartó kimagasló jövedelme teszi lehetővé és indokolja az édesanya otthon maradását. Ilyen esetben is javasolt a GYET igénylése, leginkább az állami nyugdíjrendszerben való ellátás biztosítása miatt. Természetesen a GYET alapján járó nyugdíj összege sem lesz kiemelkedő, ilyenkor érdemes az állami mellett egyéb nyugdíjcélú megtakarítási formában is gondolkodni.

Látható, hogy meglehetősen szűk kör számára ideális támogatási forma a GYET. Ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül az az állami törekvés, amely aktívan is ösztönzi a családokat a gyermekvállalásra, és amelynek keretében különösen a nagycsaládosok számára számos kedvező konstrukció vált elérhetővé az utóbbi években.

Ezek hatását néhány éven belül akár már a GYET-et igénybe vevők számának emelkedésében is érezhetjük, amint a családok legifjabb tagjai is betöltik a kritériumot jelentő minimum 3. életévet. A rendszeres havi támogatási összeg igénylése mindenképpen célszerű és ajánlott azon családok számára, akik egyébként is teljesítik a támogatás kritériumait, hiszen számukra a GYET stabil kiegészítést jelent a családi költségvetésben.

Szeretne félretenni gyermeke életkezdésére?

Több mint 100 megtakarítás létezik, az egyes típusok között pedig akár több millió forintos különbség is lehet.

Ismerje meg a lehetőségeit