Tudnivalók a családosoknak járó rendkívüli adóvisszatérítésről

Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy mit kell tudni a 2022-ben rendkívüli családtámogatásként visszaigényelhető adójóváírásról. Megnézzük, kiknek jár és kiknek nem, illetve hogy hogyan lehet igényelni a kedvezményt.

2021 utolsó hónapjaiban minden médium attól volt hangos, hogy Magyarország Kormánya bejelentette: a gyermekeket nevelők a 2021-es évben befizetett személyi jövedelemadójukat 2022-ben visszakapják. Szinte nincs olyan hírműsor, magazin, hírportál, sőt internetes fórum – kezdve az anyukás csoportoktól egészen a tanácsadói oldalakig –, ahol ez ne lenne téma.

Nem véletlenül! Hiszen ez is egy a kormány családokat segítő intézkedései közül. A támogatás részleteiről az első hírek óta egyre többet megtudtunk, így a heteken át tartó bizonytalanságot mostanra felváltották a konkrétumok. Ami talán a legfontosabb, és tényleg hangzatos információ, hogy szülőnként akár 809.000 Ft is visszajárhat.

Mielőtt azonban – még ha csak gondolatban is – elköltenénk ezt a pénzt, nézzük meg, hogy egyáltalán ki jár jól ezzel az intézkedéssel: pontosan kinek, mekkora összeg jár vissza? Azt sem árt tudni, hogy a juttatást miért hívják adóvisszatérítésnek, mi köze van a befizetett adónkhoz?

Tisztázzuk továbbá, hogy milyen feltételek teljesülése esetén lehet számítani erre a pénzre, illetve hogy pontosan mit kell tenni ahhoz, hogy mielőbb hozzájuthassunk a nekünk járó összeghez.

Lássuk a részleteket!

Miért és hogyan kell segíteni a családokat?

Mindenki tisztában van azzal, hogy a gyerekek jelentik a jövőt. De az is egyértelmű, hogy a gyerekvállalás anyagilag komoly terhet ró a családokra. A szülők pontosan tudják, hogy gyermekeket felnevelni nem olcsó mulatság, súlyos milliókba kerül, mire a szemük fénye kirepül a családi fészekből.

A gyermekek jelentik a jövőt, éppen ezért támogatja az állam a családokat.

Az alábbiakban áttekintjük, milyen állami segítségre számíthatnak ma a családok hazánkban.

Mindemellett az sem meglepő talán, hogy az utóbbi évtizedekben jelentős csökkent a gyerekek száma. A KSH adatai szerint míg 1975-ben 194.240 kisbaba született, addig a tavalyi évben csupán 92.338 gyermek látta meg a napvilágot. A népesség fogyása megállíthatlatlan, az állam úgy próbál tenni ellene, hogy a fiatalokat próbálja ösztönözni a gyermekvállalásra. Ennek egyik módja, ha az aktuális kormányzat támogatja a családokat, és levesz néhány (főként anyagi) terhet a vállukról.

Hazánkban jó néhány intézkedés, támogatási forma létezik, igaz, arról megoszlanak a vélemények, hogy ezek mennyire sikeresek, tekintve, hogy az elmúlt időszakban sem indult meg a vágyott népességrobbanás.

A támogatási formák között van évtizedek óta meglévő (ezekkel szemben egyébként éppen azt a kritikát szokták felhozni, hogy hosszú évek óta változatlan formában léteznek), és akadnak persze újonnan bevezetett kedvezmények is.

Nézzük át, hogy milyen állami segítségre számíthatnak ma Magyarországon azok, akik gyermekvállalásra adják a fejüket, majd rátérünk a legújabb, egyszeri kifizetést jelentő szja-visszatérítésre is.

Többféle olyan támogatás és juttatás létezik, amelyek a társadalombiztosítás körébe tartozik, és az újszülött gyermeket nevelő szülők első éveit könnyíti meg. Ezek a következők:

  • csecsemőgondozási díj (CSED);
  • anyasági támogatás;
  • gyermekgondozási díj (GYED);
  • GYED EXTRA, diplomás GYED, nagyszülői GYED;
  • gyermekgondozást segítő ellátás;
  • gyermeknevelési támogatás;
  • családi pótlék;
  • életkezdési támogatás.

Találunk ezen kívül még lakhatási támogatásokat, melyek a lakáshoz jutást próbálják megkönnyíteni:

  • kedvezményes áfa és áfa-visszatérítés;
  • családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK);
  • illetékmentesség;
  • otthonfelújítási támogatás.

És végül, de nem utolsósorban meg kell említenünk azokat az intézkedéseket, melyek a dolgozó szülőknek nyújtanak anyagi segítséget:

  • családi adókedvezmény;
  • személyi jövedelemadó visszatérítés.

A rendkívüli szja-visszatérítésről

Az előző részben felsorolt támogatások sorát bővíti tehát a legújabb, és talán emiatt a részleteiben legkevésbé ismert támogatás is, ami a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadó visszatérítését teszi lehetővé. Ha odafigyelünk a részletekre – és megfelelünk a feltételeknek –, gyermeket nevelő szülőként 2022 februárjában akár egy komolyabb összeg is ütheti a markunkat.

Ki jogosult a támogatásra?

A több százezer forintos összegre érthető mód mindenki felkapja a fejét. Ám a következő percben egyből arra gondolunk: vajon nekünk is jár ez az adójóváírás? Megkaphatom én is ezt a pénzt? Bonyolult az igénylése? Egy- és kétgyermekes családokok pedig egyből azt hihetik, „Biztos megint a nagycsaládosok járnak jól, ahogy az adójóváírásnál is!”.

Ezek a kérdések és kétségek teljesen jogosan merülnek fel bennünk, ám mielőtt megijednénk a nehézségektől, nézzük, ki igényelheti a korábban említett pénzösszeget.

A kormányrendelet szerint annak jár az szja-visszatérítés, aki 2021. év bármely napján jogosult a családi kedvezményre, még akkor is, ha azt éppen nem ő veszi igénybe. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a gyermek után szülőként családi pótlékra jogosult, továbbá a várandós nő és a vele egy háztartásban élő házastársa élhet ezzel a lehetőséggel, továbbá az is, aki saját jogán jogosult családi pótlékra, esetleg rokkantsági járadékban részesül.

Amennyiben ezek a feltételek teljesülnek,a szülők élhetnek a visszatérítés lehetőségével, függetlenül attól, hogy házasságban élnek vagy élettársak-e. Természetesen az egyszülős családokra is vonatkozik a támogatás, és magzatra is igénybe vehető.

Jó hír, hogy nemcsak a munkavállalóként dolgozó szülőknek jár ez a kedvezmény, hanem a vállalkozók is megkapják, ha van gyermekük. Vagyis az egyéni vállalkozók (főállású és nem főállású), a mezőgazdasági őstermelők, az ingatlan-bérbeadók, a katás és az ekhós adózók is.

Sőt, az amúgy is nehéz helyzetben további segítséget jelenthet, hogy az elhunyt magánszemély házastársa vagy örököse is kérheti az adóhatóságtól ezt a juttatást, ha az elhunyt 2021. bármely napján családi kedvezményre jogosult volt. A NAV ilyenkor soron kívüli adómegállapítási eljárásban dönt.

Fontos megjegyezni, hogy ez a támogatás családoknak szánt adójóváírás. Vagyis nem segélyt, járadékot, kölcsönt, hanem a már befizetett adót kapják vissza a szülők. Így akinek nincs adóköteles jövedelme, és ezzel szja-befizetése sem (mert például gyesen van), annak értelemszerűen a visszatérítés sem jár.

A családtámogatási rendszert gyakran éri az a kritika – amire már egyébként néhány sorral fentebb utaltunk is –, hogy az egy-, illetve kétgyermekes szülők hátrányban vannak a többgyermekes családokhoz képest. A kritikusok általában itt arra gondolnak, hogy rengeteg egy főre számított kiadás ugyanannyi, sőt időnként még több is, ha egy gyerek van a családban, mint akkor, ha több lenne. Mégis, a családi pótlék fejenkénti összege attól függ, hogy hány gyerek van a családban. (Egy gyermek esetén 12.600 Ft, két gyereknél 13.300 Ft, három- vagy több gyerek esetén pedig 16.000 Ft jár gyermekenként). A családi adókedvezménynél szintén megvan ez a különbségtétel. (Egy gyermek esetén 10.000 Ft-ot, két gyermek esetén 20.000 Ft-ot, míg több gyermek esetén 33.000 Ft-ot is jóvá lehet írni gyermekenként).

A 2021-ben bejelentett rendkívüli adóvisszatérítési lehetőségnél ilyen módon nincs különbség abban, hogy valakinek egy, kettő, esetleg három gyereke van-e.

Ugyanakkor mégis lehet szerepe a gyerekek számának, ráadásul úgy tűnik, hogy ezúttal az egy-, illetve kétgyermekes szülők vannak „kedvezőbb” helyzetben: aki családi adókedvezményt érvényesített év közben, és emiatt nincs levont adóelőlege (ez a nem túl magas jövedelműeket, illetve a háromgyermekeseket érinti leginkább), az, bár elvileg jogosult lenne az adóvisszatérítésre, de mivel az adókedvezmény miatt nem fizet ténylegesen adót, gyakorlatilag nem tud mit visszaigényelni.

A kedvezőbb persze idézőjeles, hiszen ne felejtsük el, hogy aki nem tud élni ezzel a visszatérítéssel, az azért nem tud, mert alapból nem is kellett ettől az összegtől megválnia.

A négy- vagy többgyermekes édesanyák szintén nem fizetnek személyi jövedelemadót, így ők értelemszerűen csak arra a jövedelemre vehetik igénybe, amelyre a személyi jövedelemadó kedvezményt nem érvényesítették (pl. ingatlan bérbeadásból származó jövedelem adója).

Ez természetesen nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy az édesapa – amennyiben fizet adót – igénybe veheti ezt a rendkívüli kedvezményt, így ilyen módon van esély rá, hogy a nagycsaládosok is részesüljenek ebből a „támogatásból”.

Gyakorlati tudnivalók

Amennyiben tehát megfelelünk a fenti feltételeknek, és jogosultak vagyunk a rendkívüli adóvisszatérítésre, adódik a következő kérdés: pontosan hogyan igényelhetjük ezt a támogatást?

Jó hír, hogy azoknak, akik kapnak családi pótlékot, csupán annyi a teendője, hogy várják a pénzt. Ők nyugodtan hátradőlhetnek, és elkezdhetnek azon gondolkodni, hogy mire is költik majd. (Arról, hogy ki milyen összegre számíthat, a következő részben lesz szó.)

Ebben az esetben a pénz 2022. február 15-ig érkezik meg oda (arra a bankszámlára vagy postai címre), ahová a családi pótlékot is folyósítják. A NAV-nál ugyanis minden szükséges információ adott ahhoz, hogy érvényesíteni lehessen ezt a kedvezmény. Az adóhatóságnál vezetett adatok alapján automatikusan visszautalják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót, további teendő nincs.

Vannak azonban olyan esetek is, amikor nem derül ki valakiről, hogy nevel-e gyereket: például, ha az anya kapja a családi pótlékot, a NAV nem tudhatja, hogy ki az apa, akit szintén megillet az szja-visszatérítés.

Ilyen esetben az adott személy 2021. december 31-ig elektronikus úton vagy papíralapon nyilatkozatot tehet a NAV-nak az úgynevezett visszadó nyomtatványon, és így februárban ő is megkapja majd a neki járó visszatérítést.

Aki a fenti határidőről lecsúszott, vagy akinek a jövedelméről a NAV-nak nincs információja (például az egyéni vállalkozói, őstermelői jövedelmet szerző szülőknek, és azoknak, akik az összevont adóalapba tartozó jövedelmük után maguk fizetik az szja-t), automatikusan nem utal a NAV, ők az adóbevallásukban igényelhetik a visszatérítést május 20-ig, így a pénzre csak később számíthatnak.

Mekkora összeg jár vissza?

Most, hogy már tudjuk, ki és milyen feltételekkel veheti igénybe a rendkívüli adóvisszatérítést, sőt, a gyakorlati tudnivalókkal, teendőkkel is tisztában vagyunk, elérkeztünk a legégetőbb, valószínűleg mindenkit érdeklő kérdésig.

Nézzük meg, kinek mekkora összeg jár vissza!

Nézzük meg, hogy alakul a rendkívüli adó-visszatérítés összege!

Mégis, mennyi pénzre vagyunk jogosultak, avagy mennyi a visszaigényelhető adónk? Mennyit kell keresnünk ahhoz, hogy a maximális, 809.000 Ft-os összeget kézhez kapjuk?

A visszatérítés összege a következőképpen alakul: maximum a 2020. decemberi KSH-adatok alapján számolt éves bruttó átlagkereset tizenkétszeresének és a 15 százalékos szja-mértéknek a szorzata ezer forintra kerekítve. A bruttó átlagkereset 449.400 forint volt tavaly, ami azt jelenti, hogy a kedvezmény összege:

449 400 × 12 × 0,15 = 808.920 Ft, kerekítve maximum 809.000 Ft. Ez a felső határ, és a már a bevezetőben is emlegetett sajtóorgánumok is ezzel voltak tele. Fontos ugyanakkor tudni, hogy sajnos nem mindenkinek jár ennyi.

Ezt az összeget csak az tudja érvényesíteni, akinek a családi adókedvezmény levonása után még van legalább további 67.500 Ft befizetett adója havonta. Hogy ez mit jelent pontosan?

Azt, hogy aki kevesebbet keres, ezáltal kevesebb személyi jövedelemadót fizet be, annak nem jár a maximum összeg. Ha ez az adó ennél az összegnél kevesebb, akkor a visszatérítés összege is kevesebb lesz, vagy úgy is mondhatnánk, hogy a viszaatéríthető összeg az adó összege lesz.

Konkrét számok és példák

Fontos továbbá megjegyezni, hogy amennyiben mindkét szülő megfelel a feltételeknek, úgy mindketten igénybe vehetik ezt a támogatást. Ez meglehetősen jól hangzik, ám mielőtt elköltjük a több, mint 1,6 millió forintot, nézzük meg, mekkora jövedelem szükséges a teljes összeg igénybevételéhez, illetve két példán is szemléltetjük, hogy kisebb és nagyobb jövedelem esetén mivel számol majd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Ahogy tehát néhány sorral feljebb már említettük, ahhoz, hogy valaki a maximális összeget igényelje vissza 67.500 Ft adót kell fizetnie havonta. (67.500 × 12 az 810.000 Ft befizetett adó.) Ez a tényleges befizetés, tehát, ha egyedül veszi igénybe a családi adókedvezményt (ami egy gyerek esetén havi 10.000 Ft, két gyereknél havi 40.000 Ft, három gyerek esetén havi 99.000 Ft-ot jelent), akkor ez egy gyerek esetén 77.500 Ft, két gyerek esetén 107.500 Ft, míg három gyermek esetén 166.500 Ft adóterhet jelent.

Ez eddig világos, de felmerülhet a kérdés, hogy vajon mekkora bruttó bér után fizetünk ilyen összegű adót. Amennyiben egyedül vesszük igénybe a családi adókedvezményt, úgy egy gyermek esetén havi 513.000 Ft-os, két gyermek esetén havi 713.000 Ft-os, míg három gyermek esetén havi 1.100.000 Ft-os bruttó fizetésnél számíthatunk a már többször említett 809.000 Ft-os maximális adóvisszatérítésre. Ha pedig családi adókedvezmény nélkül nézzük, mert azt mondjuk a párunk egyedül veszi igénybe, akkor bruttó 450.000 Ft-os fizetés esetén számíthatunk erre az összegre.

Ám mi van azokkal, akik nem pont ennyit keresnek? Mennyi pénzt jelent ez a támogatás egy ennél kisebb jövedelemmel rendelkező édesanyának? És mi van akkor, ha valaki jóval több jövedelemből gazdálkodhat?

Konkrét számokkal számolva tegyük fel, hogy egy kétgyermekes családban az anya bruttó 450.000 Ft-ot keres, és ő veszi igénybe a családi adókedvezményt. E szerint a bruttó éves jövedelme 5.400.000 Ft. Ebből 2021-ben 810.000 Ft személyi jövedelemadót kellett volna befizetnie családi adókedvezmény nélkül. Ha azonban ebből levonjuk a gyermekek után járó adókedvezményt, akkor ez azt jelenti, hogy ténylegesen 330.120 Ft adót fizetett be 2021-ben, tehát ezt az összeget kapja majd vissza február 15-ig.

Az is előfordulhat, hogy valaki több adót fizetett be 2021-ben, mint a már többször említett 809.000 Ft. Tegyük fel, hogy egy kétgyermekes családapa havi bruttó 650.000 Ft-os jövedelemmel rendelkezik.Nem ő veszi igénybe a családi adókedvezményt, így a bruttó éves keresete: 7.800.000 Ft. A 2020-ban befizetett személyi jövedelemadója tehát 1.170.000 Ft. Ám hiába a magas összeg, az apa így is „csak” a maximumként megadott 809.000 Ft-ot tudja visszaigényelni.

Ekhós magánszemélynél a 2021-re tőle levont ekho 9,5 százaléka jár visszatérítésként, ami nem haladhatja meg a 809.000 Ft-ot. Kisadózónál a visszatérítés összege a 2021-re a kisadózó vállalkozást terhelő tételes adó negyede, de maximum 809.000 Ft. Ha a magánszemélynek van szja, kata és ekho szerint adózó jövedelme is, akkor a különböző adónemekből visszaigényelhető összegek együttesen nem haladhatják meg a 809.000 Ft-ot!

Pénz áll a házhoz

Ez a rendkívüli visszatérítés tehát jelentős bevételt jelenthet a családoknak, még akkor is, ha feltételezzük, hogy esetleg nem a szülőnként 809.000 Ft-ban maximum összeget kapják meg.

Függetlenül a pontos a összegtől, abban mindannyian egyetérthetünk, hogy a pluszpénz minden gyermeket nevelő családba bármikor jókor érkezik. Természetesen a család aktuális anyagi helyzete, prioritásai döntik el, mire is fordítják majd ezt az összeget.

Rendezhetünk belőle egy aktuális, vagy épp váratlan kiadást, megvehetünk valamit, amire már régóta vágyott a család, vagy elmehetünk belőle jövőre nyaralni. Ugyanakkor úgy is dönthetünk, hogy eltesszük vésztartaléknak, sőt, ha stabil anyagi helyzetben vagyunk és per pillanat nincs égető szükségünk erre a pénzre, akár be is fektethetjük.

Családtámogatás lévén például jó ötlet lehet valamilyen már meglévő vagy csak eddig tervezett gyermek-megtakarításba fektetni, ezzel is megalapozva gyermekeink jövőjét. Ehhez következő cikkünkben tippeket is adunk.

Egy biztos: ekkora összeg felhasználásán érdemes komolyabban, a pénzügyi tudatosság alapelveit szem előtt tartva elgondolkodni. Ha bizonytalanok vagyunk, független szakértő segítségét is érdemes igénybe venni, hiszen ő naprakész információval rendelkezik a piacon található megtakarításokról.

Melyik gyermek-megtakarítás a legjobb Önnek?

Több mint 100 megtakarítás létezik, az egyes típusok között pedig akár több millió forintos különbség is lehet.

Ismerje meg a lehetőségeit