Legutóbb frissítve: 2023. február 7.
Ha gyermekünk számára gyűjtenénk, félő, hogy a hosszú évek során elértéktelenedik a pénzünk. Lehetséges inkább dollárban vagy euróban indítani gyermekcélú megtakarítást?

A jelenlegi világgazdasági helyzet és a megszokottnál jóval magasabb infláció pénzünk értékének megőrzésére késztet minket. Még nehezebb helyzetbe kerülhetünk, ha szülőként gyermekeink számára indítanánk megtakarítást. Hiszen ha szeretnénk biztosítani csemetéink későbbi felsőfokú tanulmányait, lakhatását, akkor most kell lépnünk. Kérdés azonban, hogy merre.

Hogyan érdemes gyermekcélú megtakarítást indítani ebben a helyzetben? Milyen megoldás tudja kompenzálni a pénzromlást hosszútávon?

Jogosan merül fel bennünk az igény, hogy ne forintban, hanem devizában takarítsunk meg. De vajon jobban járunk, ha euróban vagy dollárban gyűjtünk gyermekünknek?

Milyen deviza alapú gyermekmegtakarítások léteznek, és mit tanácsolnak a szakemberek?

Kérdéseinkre Kalmár Péter független pénzügyi szakértő, megtakarítási tanácsadó válaszol.

Milyen euró vagy dollár alapú gyermekcélú megtakarítások vannak Magyarországon?

Az euróban nyilvántartott megtakarításokból nagyobb a választék, mint a dollár alapúból, de több biztosítónál is elérhetők deviza alapú konstrukciók is. Például a CIG Pannónia, a Metlife, az Allianz, vagy az Aegon is rendelkezik ilyen lehetőséggel.

Ezek voltaképpen szabad felhasználású biztosítói megtakarítások, amelyeket így akár gyermekünk felsőfokú tanulmányainak, vagy életkezdésének finanszírozására is fordíthatunk. Ezek esetében azonban – leszámítva az Union hibrid termékét – eurót vagy dollárt kell utalnunk a megtakarítási számlánkra, ha devizában szeretnénk gyűjteni.

Éppen ezért a forint alapú megtakarításokra nagyobb az érdeklődés.

Az én szakmai véleményem az, hogy egy hosszú távú deviza alapú megtakarításnak általában akkor van értelme, ha a bevételünk is euróban vagy dollárban érkezik. Ellenkező esetben az átváltás hátrányai felülírják azokat az előnyöket, amelyeket a devizában történő megtakarítás jelent. (Erről később részletesebben – a szerk.)

Szeretne többet megtudni a deviza megtakarításokról?

Tapasztalt szakértőink minden kérdésére választ adnak maximum 1 munkanapon belül!

Díjmentes tanácsadás

Hatalmas az infláció, sokan nem bíznak már a hazai fizetőeszközben. A forint vagy az euró alapú megtakarítás a biztonságosabb?

A forint értékének romlása sokakat késztet arra, hogy inkább deviza alapú megtakarításban gondolkodjanak.

Ám nem vesznek figyelembe egy hatalmas rizikófaktort, az úgynevezett devizakockázatot. Ez azt jelenti, hogy ha szerződésünk szerint euróban fizetjük a megtakarítást, akkor az árfolyamok elszállása esetén forintban kifejezve hatalmas nőhet a havidíjunk.

A deviza alapú megtakarításnak is van hátránya.

Amennyiben deviza alapú megtakarítást indítanánk gyermekünk számára, érdemes figyelembe vennünk az árfolyam emelkedésének kockázatát.

Hogy érthető legyen, tegyük fel, hogy 100 eurós havi díjjal indítottunk el a múltban egy megtakarítást. Ez a 300 forintos árfolyamon 30.000 Ft-nak megfelelő kiadást jelentett. Az utóbbi időkben azonban az árforlyam emelkedésének okán már 40.000 Ft közelében járna az az összeg, amelyet havonta megtakarítás fizetésére kell fordítanunk.

Ha jövedelmünket forintban kapjuk, könnyen megtörténhet, hogy egy erőteljes árfolyamelkedés következtében nehézséget fog okozni a havi díjak fizetése.

Ez történt meg annak idején a devizahitelesekkel is, akiknek a törlesztői olyan magasra emelkedtek a világgazdasági válság, és annak következtében a forint gyengülése miatt, hogy a törlesztőrészletek drámai mértékűvé váltak.

Így hát szakmai tanácsként mindenképpen azt tudom adni, hogy csak abban a devizában szabad kötelezettséget vállalni, amelyben a fizetésünket kapjuk.

Ha a fenti példánál forintban fizettük volna a megtakarítást, akkor – az inflációkövetést leszámítva – állandó maradt volna az az összeg. Forint esetén ha idén indítunk egy megtakarítást havi 30.000 Ft-os befizetéssel, akkor jövőre is ennyi marad a havidíj.

Érdemes természetesen inflációkövetően vállalni a havi díjak fizetését – ám ez esetben is csupán az infláció mértékével nőnek meg díjaink, ezt a többletköltséget pedig a remélhetőleg szintén megnövekedett fizetésünk kompenzálja majd.

Így nem történhet meg, hogy a forint gyengülése miatt jóval magasabb áron tudunk csak devizát váltani, és akár teljesíthetetlenül magassá válik a megtakarítás havi díja.

Mit ajánl akkor azoknak, akik nem bíznak a forintban, és szeretnék más devizában tartani a megtakarításukat?

Fontos kiemelni, hogy ezek a megtakarítások – az devizások és a forintosok is – úgy működnek, hogy az általunk befizetett díjakat a biztosító befekteti. Kérdés az, hogy mibe. Ezt mi magunk határozhatjuk meg: választhatunk olyan terméket, amely például magyar állampapírok, illetve magyar tőzsdén jegyzett értékpapírok, befektetési alapok vásárlásával gyarapítja a vagyonunkat.

De olyat is, amely vegyes-, vagy nemzetközi alapboka fekteti be a forintban befizetett díjunkat. Így – forintos termék esetén is – áttételesen mégis euróban vagy dollárban tarthatjuk a megtakarításunkat, anélkül, hogy devizában fizetnénk be.

Ez forintban érkező bevételek esetén egy sokkal biztonságosabb, ám ugyanolyan előnyökkel rendelkező módja a befektetésnek, mint a devizában fizetett megtakarítások.

Lehetséges tehát forint befizetése esetén is csak euróban vagy dollárban megtakarítani a biztosítói megtakarítások keretében?

Természetesen van arra lehetőség, hogy olyan befektetési felosztást válasszunk, amely szinte kizárólag deviza alapú értékpapírokat tartalmaz. Sokan tartanak a forint nagymértékű romlásától, ám vannak olyan eszközalapok, amelyekben egyáltalán nem szerepelnek forint alapú értékpapírok.

A világ befektetései nagyrészt dollárban vannak, és a szakemberek is erősen dollár túlsúlyt javasolnak. Lehetőségünk van tehát csak külföldi alapokba befektetni. Ilyen például egy USA eszközalap, amelyben csak az Egyesült Államok vállalatainak részvényeit vásárolja meg számunkra a biztosító.
Ebből is látható, hogy nem az számít, forintban vagy devizában tartják-e nyilván a megtakarításunkat, hanem hogy a mögöttes befektetésünk ténylegesen miben van.

Mi a helyzet az árfolyam-mozgásokkal?

Ha a dollár-forint árfolyama elmozdul, akkor az a befektetési alapunk árfolyamában is meg fog jelenni.

Nézzünk egy leegyszerűsített példát! Egy 1 dolláros Tesla-részvényt megvásároltunk 370 Ft-ért. Tegyük fel, hogy a forint jelentősen romlik, 1 dollárért már 450 Ft-ot kell fizetnünk. Mi ebben az időszakban szeretnénk hozzájutni a pénzünkhöz.

Ekkor a biztosító eladja a Tesla-részvényünket 1 dollárért – amennyiben időközben nem változott a részvény ára –, és a dollárt visszaváltja forintra. Így 450 Ft-ot kapunk kézhez, ami egész jónak tűnik, hiszen 370 Ft-ért vásároltuk, papíron tehát nyertünk 80 Ft-ot.

Azt azonban ne felejtsük el, hogy időközben inflálódhatott is a pénzünk, így 450 Ft-ért már lehet, hogy csak ugyanúgy például 10 zsemlét tudok vásárolni, mint annak idején 370 Ft-ért.

Ám a befektetésünk mégis hasznunkra volt, hiszen segítségével megmenekültünk az infláció káros hatásától. Az a 370 Ft, amit a megtakarítás kezdetén félretettünk, a megtakarításunknak köszönhetően nem veszített az értékéből. Ha csak otthon őrizgettük volna, már nem tudnánk érte megvenni a 10 zsemlét.

Ez tehát mindenképp a befektetésünknek köszönhető, ám az a nyereség, ami a kimutatáson megjelenik, csak látszólagos. Ha tehát romlik a forint, az – minden más mozgástól és hatástól eltekintve – áttételesen egy árfolyamemelkedésként fog megjelenni a forintos termékünk portfólió kimutatásában.

Mit tanácsol azoknak a szülőknek, akik gyermekük számára szeretnének indítani megtakarítást?

Elsősorban azt kell szem előtt tartani, hogy a fentiek csak akkor igazak, ha egy forintos terméken belül portóliónkba nagy arányban választunk nemzetközi alapokat. Amennyiben viszont hazai gazdaságba fektető befektetési alapot (is) választunk, úgy azokban a mögöttes instrumentumok is jellemzően forintban vannak. Ez a magas infláció esetén mindenképp kockázatot jelent.

Takarékoskodhatunk forintban úgy, hogy külföldi befektetési alapokat választunk.

Amennyiben tartunk a forint gyengülésétől, akkor külföldi részvényekbe fektető, de forint alapú megtakarítást érdemes választanunk gyermekünknek.

Ilyen lehet például, ha egy terméken belül állampapírokat, vagy kizárólag magyar részvényeket tartalmazó alapokba fektetünk, ott ez a hatás már nem érvényesül. A forint gyengülése tehát a befektetési alap értékét értelemszerűen nem fogja pozitívan befolyásolni ebben az esetben.

Szakértőként tehát azt mondom, hogy ha a forint gyengülésétől való félelmünk miatt tartjuk jó ötletnek a deviza alapú megtakarítást, akkor mindezt egy forint alapú, ám külföldi értékpapírokba való befektetés is tudja.

Méghozzá úgy tudja, hogy közben nem kell vállalnunk a befizetendő összeg devizakockázatát. Egy forint alapú megtakarítással nem fordulhat elő, hogy keresetünk egyre nagyobb és nagyobb hányadába kerül a havidíj teljesítése.

Forintban érkező bevételek esetén érdemes tehát inkább forint alapú megtakarítást mellett döntenünk, de abban viszont külföldi befektetési alapokat választanunk. Hiszen, ha a devizák előnyeit szeretnénk élvezni, akkor azt a külföldi értékpapírok révén megtehetjük, akkor is, ha forintban teszünk félre.

Melyik gyermek-megtakarítás a legjobb Önnek?

Több mint 100 megtakarítás létezik, az egyes típusok között pedig akár több millió forintos különbség is lehet.

Ismerje meg a lehetőségeit