Hétszemélyes autó nagycsaládosoknak állami támogatással | Tudnivalók a kedvezmény igénybevételéhez

A nagycsaládosok 2019 második felétől jelentős állami kedvezménnyel juthatnak új, vagy keveset futott, hétszemélyes autóhoz. Cikkünk bemutatja, miként lehet a támogatást igényelni, ugyanakkor kitérünk a lehetséges buktatókra is.

Hazánk lakossága vészesen csökken, és ezt a tendenciát a kormány családvédelmi akciótervvel igyekszik megállítani. A gyermekvállalási kedv fokozására a kormány számos családtámogatásról hozott döntést az utóbbi években, és ezekből legtöbbet a nagycsaládosok profitálhatnak.

Ebből a cikkből megismerhetjük,, hogy ez milyen konkrét kedvezményeket jelent, majd a hétszemélyes autóvásárlási támogatást vesszük alaposan szemügyre, amely kedvezmény a nagyobb ráfordítást jelentő autóvásárlást hivatott megkönnyíteni azok számára, akik több gyermeket nevelnek.

A legsikeresebb és legnagyobb támogatáscsomag a CSOK rendszere (Családi Otthonteremtési Kedvezmény), amely nemcsak a nagycsaládok, hanem az összes gyermeket vállaló család számára próbálja a lakásvásárlás lehetőségét elérhetőbbé tenni.

A nagycsalád életében az otthonteremtés után következő második fontos feladat a családtagok, a gyerekek mindennapos utaztatása, szállítása. Akár az iskolába, óvodába történő eljutásról legyen szó, akár a hétvégi látogatásról a nagymamához, vagy pedig egy családi nyaralásról, több gyerekkel bizony nem egyszerű megoldani, hogy mindenki kényelmesen utazzon, és a csomagok vagy a nagybevásárlás, netán még a család kedvenc kutyája is beférjen egyetlen autóba.

Erre az igényre válaszol az a nagycsaládos autóvásárlási támogatás, amely segítségével a családok a piaci vétálárnál jóval kedvezőbben, akár 2,5 millió forinttal kevesebbért juthatnak hozzá egy hétszemélyes autóhoz.

De mennyibe kerül egy ilyen autó? És mi szükséges ahhoz, hogy támogatást is igényeljünk a vásárláshoz? Kiknek jár ez az összeg, milyen feltételekkel? Lehetnek buktatói a vásárlásnak? Összességében: mit jelent valójában ez a segítség? Lássuk!

Nagy család, nagy ráfordítás

Manapság szerencsére egyre ismertebb a családtervezés fogalma, ami azt jelenti, hogy a gyermeket vállaló párok közös megfontolás alapján döntik el, mikor érkezzen a baba a családba. A felelősségteljes gondolkodással együtt jár az anyagi terhekre való felkészülés is.

Hiszen tudjuk: egy gyermek felnevelése több tízmillió forintjába kerül egy családnak. Jó ezzel tisztában lenni, még annak ellenére is, hogy nem tudunk minden kiadást előre megjósolni.

A képen egy négy fős családot láthatunk.

Cikkünkben bemutatjuk, hogyan juthatnak a nagycsaládosok állami kedvezménnyel hétszemélyes autóhoz.

Nagycsalád esetén ennek a költségnek a sokszorosával kell számolnunk, itt tehát még fontosabb, hogy tudatosan, a kiadások gondos tervezésével készüljünk fel, hogy az esetleges váratlan helyzetek se dönthessék romba a család költségvetését.

Mit jelent a nagycsalád fogalma?

A hivatalos definíció szerint a nagycsaládban a szülők (éljenek akár házastársi, akár élettársi kapcsolatban) legalább három, családi pótlékra jogosult gyermeket nevelnek. Azok a családok is ide tartoznak, amelyekben még csak két gyermek van, a harmadikkal pedig több mint 12 hetes várandós az édesanya, valamint azok az egy gyereket nevelők is, ahol az édesanya ikreket vár. Természetesen a vér szerinti gyermekek mellett az örökbefogadott gyermekekre is ugyanez vonatkozik.

Egyes számítások szerint a magyar családok több mint 12%-a, azaz kb. 130.000 család tartozik a nagycsaládosok közé, és ez összesen 440.000 gyermeket jelent.

A családok felelőssége

És hogy miért van óriási szüksége a társadalomnak ezekre a nagycsaládokra? Az ok egyszerű: rohamtempóban fogy a népességünk: az ENSZ becslései szerint a jelenlegi 9,62 millióról 2060-ra 8,1 millióra, majd 2100-ra pedig 6,9 millióra csökken hazánkban a lakosság.

Ahhoz, hogy ezt megállítsuk, a családoknak legalább kettő, de inkább három gyermeket kellene vállalniuk – szemben a jelenleg gyakori egy- és kétgyermekes családmodellel.

A nagycsaládok szerepe tehát óriási ennek a folyamatnak a lassításában, amelynek természetesen a gazdaság stabilizálására is komoly kihatása van, hiszen az egyre magasabb átlagéletkor mellett nem nehéz a következtetést levonni: 30-40 év múlva jóval kevesebb munkaképes korú ember fog eltartani sokkal több időskorú embert, mint most. Az ezzel kapcsolatos, a nyugdíjrendszert érintő fontos változásokról, és az azokra való felkészülés lehetőségeiről számos cikkben található további információ, többek között itt is.

Most pedig nézzük, hogy konkrétan mit is tesz azért a kormány, hogy elősegítse a nagycsaládok számának növekedését!

Mindig jól jön a segítség

A kormány politikájának zászlóshajója a családvédelmi akcióterv, ami a gyermeket nevelők számára nyújtott különféle támogatási formákat jelenti. Hogy lássuk, az autóvásárlási támogatás milyen intézkedések sorába illeszkedik, vegyük végig a nagycsaládosoknak járó egyéb kedvezményeket is!

Aki három vagy több gyermeket nevel, az gyermekenként 16.000 Ft-ot, egyedülállóként pedig 17.000 Ft-ot kaphat havonta családi pótlék (újabb keletű megnevezéssel: nevelési ellátás) jogcímén. Ezzel szemben az egy gyermeket nevelő családok 12.200 Ft-ot, a kétgyermekesek pedig 13.300 Ft-ot kapnak gyermekenként.

Pénzügyi szakértők szerint legalább ezt az összeget érdemes lenne félretenni a gyermekeink számára. Ennek az az oka, hogy ez a megtakarítás most talán nem terheli meg túlzottan a családi kasszát, ugyanakkor a gyermekek számára, a nagykorúságot elérve kiváló alap lehet a további tanulmányok vagy az önálló élet elkezdéséhez. Ezt az összeget akkor, egy összegben minden bizonnyal jóval nehezebb lenne előteremteni, mint hónapról hónapra lecsípni a háztartási költségekből.

Családi adókedvezmény

Az adókedvezmény rendszerét minden évben módosítják, egyre jobb és jobb feltételeket kínálva a gyermekvállalóknak. Jelenleg a három vagy több gyermeket nevelők jóval kevesebb személyi jövedelemadót fizetnek: gyermekenként 33.000 Ft-tal csökkenhet a családonként befizetett jövedelemadó összege. Ez azt jelenti, hogy három gyermeknél ez az összeg már 99.000 Ft lehet havonta, ennyivel több maradhat a család zsebében.

Személyi jövedelemadó mentesség

2021 óta hazánkban a négy vagy több gyermeket nevelő édesanyák életük végéig mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetésének kötelessége alól. Ez a törvényben meghatározott jövedelmekre vonatkozik, azaz a munkabérre, a táppénzre, az őstermelői jövedelemre és az egyéni vállalkozásból származó jövedelemre.

Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK)

Ez a legnépszerűbb, mára már tömegesen igénybe vett kedvezmény ingatlancélra fordított vissza nem térítendő támogatást jelent. A támogatást használt és új ingatlanra is elkölthetjük: használt lakás vásárlása vagy bővítés esetén három gyermek esetén 2.200.000 Ft, négy vagy több gyermeknél pedig 2.750.000 Ft az összege. Új építésű lakás vásárlásakor vagy tetőtér beépítésekor jóval többre számíthatunk: kettő vagy több gyermek nevelése esetén 10.000.000 Ft-ot kapunk, és további 10.000.000 Ft kedvezményes hitelfelvételére vagyunk jogosultak.

Jelzáloghitel elengedése

Komoly segítség ez is: a jelzáloghitel tőketartozásából 4.000.000 Ft-ot elengednek mindazoknak, akik három gyermeket nevelnek, és ez az összeg minden további gyermeknél 1-1 millió forinttal nő.

Diákhitel-tartozás elengedése

A teljes diákhiteltartozását elengedik azoknak az édesanyáknak, akik három vagy több gyermeket nevelnek egy háztartásban. Van viszont egy fontos kitétel: a harmadik gyermeknek 2018. január 1. után kell megszületnie, vagy ezen dátum után kell őt örökbefogadni.

Nagycsaládosok földgázárkedvezménye

Ez a kedvezmény a felhasznált földgáz mennyiségére vonatkozik: az alaphasználat felső határa 41.040 MJ évente. Három vagy több gyermek egy háztartásban történő nevelése esetén ehhez még további 20.250 MJ vehető igénybe kedvezményes díjszabással. A negyedik gyermek után gyermekenként további 10.250 MJ mennyiséget lehet még kedvezményesen felhasználni, de fontos tudni, hogy mindezt csak egy felhasználási helyen lehet igénybe venni.

Gyermeknevelési Támogatás (GYET)

Három vagy több gyermeket egy háztartásban nevelő szülő vagy gyám veheti igénybe ezt a támogatást, és a legfiatalabb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig jár. Abban az esetben igényelhető, ha a szülő kereső tevékenysége nem haladja meg a heti 30 órát, vagy pedig az otthonában történő munkát végez – ez utóbbi esetben nincs időkorlátozás. Havi összege – a gyermekek számától függetlenül – azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, azaz jelenleg 28.500 Ft.

Ingyenes vagy félárú gyermekétkeztetés

Hazánkban minden nagycsaládban nevelkedő bölcsődés és óvodás gyermek ingyenes étkezésre jogosult. Az iskoláskorú, nappali oktatásban részesülő nagycsaládok gyermekei pedig 50% kedvezményt kapnak az iskolai étkezés árából.

Autóvásárlás állami támogatással

A fenti támogatások körébe illik a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása. Ez olyan vissza nem térítendő állami támogatást jelent, amit a nagycsaládok 7 személyes autó vásárlásához vehetnek igénybe, maximálisan 2,5 millió forint értékben. Az igényléshez rendelkezni kell B-kategóriás jogosítvánnyal, nem lehetünk eltiltva a vezetéstől, és nem lehet semmilyen köztartozásunk.

A nagycsaládosok vissza nem térítendő állami támogatást vehetnek igénybe 7 személyes autó vásárlásához, 2.5 millió forint értékben.

A nagycsaládosok autóvásárlási támogatásával maximum 2,5 millió forint állami támogatással vásárolhatunk hétszemélyes autót.

Az igény adott

A nagycsaládosoknak nem kell magyarázni: három gyerekülést egy normál, ötszemélyes autóba majdhogynem lehetetlenség egymás mellé elhelyezni, nagyon kevés modell alkalmas erre. A hétüléses autók ugyanakkor sokkal magasabb árkategóriába tartoznak, komoly fejtörést okozhat a megvásárlásuk: jelenleg 7-8 millió forintnál kezdődik egy ekkora, alapfelszereltséggel rendelkező autó listaára.

Éppen emiatt hazánkban 2019 közepéig jellemzően már sokat futott, használt hétszemélyes autókat vásároltak a nagycsaládosok – sokszor sajnos éppen a biztonságot illetően kötve kompromisszumot, hiszen a régebbi autók még nem rendelkeztek olyan biztonságtechnikai újításokkal, mint a modernebb társaik.

De vajon tényleg szükség van hétüléses autóra? Nos, a legtöbb nagycsaládos szerint igen: akár a gyermekek óvodai-iskolai logisztikájában, akár a családi utazások alkalmával valós igény, hogy mindenki együtt utazhasson, kényelmesen és biztonságosan. Nem beszélve arról, hogy ezekben a modellekben rendszerint a hátsó üléssorok átalakításával alkalmi áruszállításokat is meg lehet oldani, így a család kisebb-nagyobb vásárlásaiban is segítség lehet, de sokszor a gyermek iskolatársainak hazafuvarozásakor is jól jön.

Milyen az ideális hétüléses kivitel?

A kínálat óriási: jelenleg 70 típus összesen 1200 modelljéből választhatunk. De vigyázzunk: a mindennapi használhatóságban óriási különbségek vannak. Az egyik legfontosabb szempont az autó tágassága. Készüljünk fel arra, hogy vannak típusok, ahol a harmadik üléssor már jóval kisebb ülésekkel van felszerelve, és a csomagtér mérete is korlátozott.

Semmiképpen se katalógusból válasszunk, hanem menjünk el, és nézzünk meg, próbáljunk ki minél több modellt, hiszen hosszú évekre választjuk ki a család hűséges járgányát.

A tágas beltéren túl nagyon fontos a biztonság: a vezető- és utasoldali légzsákok, a fejsérülések kockázatát kivédő plusz légzsákok megléte, a menetstabilizáló berendezések és a minél több csillagos törésteszt sokaknál döntő szempont.

Ez óriási előrelépés a korábbi, 15–20 éves autók biztonsági állapotához képest – talán éppen ez ennek a kedvezménynek a legnagyobb érdeme, hogy biztonságosabb autókat tesz elérhetőbbé a nagycsaládosok számára.

A fentieken kívül – mivel jórészt gyermekek szállítására szolgál majd a jármű – a sok pakoló-tároló felület is praktikus, ahogyan az ülések átalakításának a lehetősége is, az esetleges szállítási feladatok megoldására.

Szintén fontos tulajdonság a barátságos fogyasztás – főként a hosszított karosszériájú, tágasabb modellek „étvágyára” figyeljünk oda. Szerencsére szép számmal vannak azért átlagosan 8 litert fogyasztó modellek, sőt, létezik elektromos üzemű kisbusz is (amelyre az elmúlt években egyébként – korlátozott számban ugyan, de – további 1,5 millió forintos állami támogatás is igényelhető volt, és elképzelhető, hogy ez a továbbiakban is elérhető lesz, igaz, az alapár ebben az esetben jóval magasabb az átlagnál, 14-15 millió forint).

Nem hanyagolható el az autók szervizigénye, és a lakóhelyünkhöz közeli szakszerviz rendelkezésre állása sem. Fontos tudni ugyanis, hogy ezeket az autókat a vásárlást követően a garancia lejártáig rendszeresen szakszervizbe kell majd hordanunk – ennek a költségeire is fel kell készülnünk.

Nem biztos, hogy a háromnál több gyermeket nevelő családok elférnek egy hétszemélyes autóban. Ám a kedvezmény szerencsére ebben az esetben is kínál megoldást, ugyanis kiterjed a B-kategóriás jogosítvánnyal vezethető, tehát személygépjárműnek minősülő kisbuszokra is. További előny, hogy ezekre a járművekre nem szükséges tetőboxot szerelni ahhoz, hogy a csomagok is beleférjenek – persze az ilyen járművek ára jelentősen magasabb a hétszemélyes kivitelű egyterűeknél.

A befutó modell esetén érdemes még egy családi tesztvezetést is egyeztetni a kereskedéssel. Ha minden igényünknek megfelel a tesztelt modell, akár már el is kezdhetjük az adásvételi procedúra egyeztetését, legalábbis szóbeli tájékoztatást biztosan kaphatunk, hiszen a kereskedéseknek már bőven van tapasztalata a kedvezménnyel igényelt autók értékesítésében.

A választék tehát nagy, az állami segítség adott – nézzük, mire van szükség az igénylés leadásához!

Nagycsaládos autóvásárlási kérdezz-felelek

Kik jogosultak a kedvezményre?

  • Akik három vagy több családi pótlékra jogosult gyermeket nevelnek egy háztartásban (egy vagy két gyermek esetén is, amennyiben úton vannak már a testvéreik).
  • Akik a háztartásban rendelkeznek legalább egy B-kategóriás jogosítvánnyal.
  • Akik nincsenek eltiltva a járművezetéstől, vagy nem folyik ellenük szabálysértési eljárás.
  • Akiknek nincs köztartozásuk.
Nézzük meg, kik jogosultak a támogatás igénybevételére és hogyan zajlik az igénylés folyamata!

Nézzük meg, mire lesz szükségünk az igénylés leadásához!

Hogyan történik az igénylés folyamata?

  1. Ha megvan a kiszemelt autómodell, érdemes felvenni a kapcsolatot a forgalmazókkal. A márkakereskedések rendszerint egyedi ajánlatot adnak, amelyekben esetenként további kedvezményekre is lehet számítani.
  2. Ezután a Magyar Államkincstár (MÁK) ügyfélszolgálatainál kell benyújtani a kérelmet.
  3. Ha a jogosultsági feltételek rendben vannak, a MÁK kiállít egy támogatást megállapító határozatot, és ezután lehet a kereskedővel az adásvételi szerződést megkötni. Erre a határozat kiállításától számítva 6 hónapig van lehetőségünk.
  4. Az aláírt szerződést ezután be kell mutatni a MÁK-nak, az pedig közvetlenül a kereskedő bankszámlájára folyósítja a támogatás összegét. A családnak a fennmaradó vételárat kell rendeznie.

Hitellel is igénybe lehet venni a támogatást?

Igen, gépjárműhitellel vagy zártvégű lízingszerződéssel is igényelhető.

Mekkora a támogatás összege?

Hétszemélyes személygépkocsi esetén 2,5 millió forint, de legfeljebb az autó bruttó vételárának a fele (ez utóbbi jellemzően 1 évnél nem régebbi használt jármű vásárlása esetén lehet érdekes). Elektromos üzemű kisbusz esetén pedig összesen 4 millió forint.

Meddig lehet igényelni?

Ezt a támogatást 2019. július 1-től 2022. december 31-ig lehet igényelni.

Csak új gépjárművet lehet támogatással vásárolni?

A támogatás új, vagy maximum 2000 kilométert futott bemutatóautó vásárlása esetén igényelhető, tehát használt autókra nem vehetjük igénybe.

Mi a helyzet akkor, ha el szeretnénk adni az autót?

Erre csakis az adásvételi szerződés dátumától számított 3 év letelte után van lehetőségünk. Ha mégis eladjuk, a kedvezmény teljes összegét vissza kell fizetnünk a Magyar Államkincstárnak.

Egyedülálló szülő is igényelheti?

Igen, egyedülálló nagycsaládos is jogosult a támogatás igénybevételére, amennyiben megfelel az igénylés további feltételeinek (lásd a Kik jogosultak a kedvezményre? kérdésre a választ).

Mi a helyzet akkor, ha felbomlik az igénylő házassága vagy élettársi kapcsolata?

Amennyiben ez a helyzet azzal jár, hogy a gyermekek elhelyezése miatt az igénylő fél már nem minősül nagycsaládosnak, abban az esetben vissza kell fizetnie a támogatás teljes összegét. Viszont ha a család továbbra is nagycsaládnak számít, akkor a támogatással nincs egyéb teendőnk.

Ha valamiért vissza kell fizetni a támogatást, milyen extra költségekkel kell számolni?

Az egyetlen költség az államháztartási törvény szerint meghatározott késedelmi kamat, ezzel növelt összeget kell visszafizetni. Indokolt esetben a visszafizetésre kérhetünk 12 hónapos fizetési halasztást vagy 36 hónapos részletfizetést. Viszont fontos tudni: amennyiben vissza kell fizetnünk a támogatást, ezért kvázi büntetést kapunk: három évig nem igényelhetünk semmiféle egyéb állami támogatást.

Mi van akkor, ha totálkáros lesz a kocsi?

Itt meg kell különböztetni azt a két esetet, amikor az autó lízingelt vagy hitel van rajta, illetve, amikor teljes egészében az igénylő tulajdona. Ez utóbbinál egyszerűbb a helyzetünk: a biztosítóval egyetetve, a baleset körülményeitől függően a saját vagy a másik fél kötelező biztosításának terhére kell eljárni. Amennyiben viszont hitel van az autón, és ennek megfelelően casco biztosítással is rendelkezik, ott kissé bonyolultabb a helyzet. Ilyen esetben a MÁK lesz a társbiztosított a szerződésben, ezért a kártérítésből ő is fog profitálni. Ennek mértéke annak a függvénye, hogy mennyi idő van még hátra a kötelező három évből, amíg az autót nem lehet értékesíteni.

Együtt utazik a család

A kormány arra számít, hogy – az előzetes várakozásokat felülmúlva – a program 2022-es lezárásáig összesen 32.000–35.000 autót vásárolnak majd a nagycsaládosok. A számok is ezt igazolják: az induláskor, 2019. második felében 6.600, 2020-ban pedig 14.000 támogatott autót vásároltak.

Nem véletlenül ilyen népszerű ez a lehetőség: sokan gondolják úgy, hogy érdemes a kedvezménnyel élni, hiszen egy ilyen autóval hosszú évekre megoldják a család utazási igényeit. A régi, kevésbé biztonságos jármű cseréje mindenképpen racionális döntés.

A vásárlás ugyanakkor jelentős beruházás is a család részéről, hiszen egy ekkora autó magas fenntartási költségekkel jár. Fel kell készülnünk a gépjárműadóra, a rendszeres szakszervizekre, az üzemanyagköltségre, a biztosításokra, az útdíjakra, és ezt sokan hajlamosak alábecsülni.

Érdemes tehát a pro és kontra érvek egymás mellé sorakoztatásával, a saját igényeink és a pénzügyi helyzetünk pontos és alapos felmérésével felelős döntést hozni, de ettől függetlenül a támogatás valódi könnyebbséget hozhat a családok életébe.