Sorra vettük a gyermek születésétől járó állami támogatásokat, mindazokat a segítségeket, amelyeket egyedülállóként is igénybe vehetünk. Megnéztük, milyen összegeket tudnánk megtakarítani ideális esetben, és milyen lehetőségeink vannak egyedülálló szülőként gyermekünk jövőjének megalapozására.

Az otthonfelújítási támogatás kapcsán újra előtérbe került az egyedülálló szülők támogatottságának kérdése, hiszen – mivel egyetlen jövedelemhez mérten vehetnek fel hitelt ennek előfinanszírozásához – ők rosszabb feltételekkel tudják igénybe venni azt. 

Vajon milyen plusz juttatásokra jogosultak azok, akik egy keresetből nevelik gyermeküket? Milyen pénzbeli és nem pénzbeli segítségre számíthatnak az állam részéről? Pontosan mennyi állami támogatás érkezik összesen egy egyszülős családi kasszába? És mire elég mindez? 

Nemcsak az állami támogatások, de az információk terén is főleg a kétszülős családokra fókuszálnak a gyermeknevelés költségeivel, a gyermekek jövőjének megalapozásával foglalkozó írások. 

Nézzük meg, mi az, ami anyagi vagy egyéb támogatást jelenthet egy egyedülálló szülő számára, és vegyük sorra, milyen lehetőségeink vannak, ha ilyen nehéz helyzetben is szeretnénk gondoskodni gyermekünk anyagi biztonságáról, jövőjéről. 

Alapfogalmak tisztázása

Ma Magyarországon 350.000 egyedülálló szülő van, többségében anyukák, de az egyedül gyermeket nevelő apukák száma is jelentős, 77.000. 

Ha pedig azt nézzük, hogy mindez hány gyermeket érint, akkor több mint félmillió gyermekre kell gondolnunk, ők azok, akiket csak az egyik szülőjük nevel. Ráadásul 30.000-nél is nagyobb az olyan egyszülős családok száma, amelyekben három vagy több gyermek nevelkedik.

De mégis ki számít egyedülálló szülőnek? Erre nem is olyan egyértelmű a válasz. A jog ugyanis a hajandonként/nőtlenként gyermeket vállalók és az elváltak, özvegyek mellett azokat a házastársakat is egyedülállónak tekinti, akik nem váltak ugyan el, de egymástól  külön élnek, sőt, azokat is, akik ugyan egy lakásban élnek, de a válás már bírósági úton megkezdődött. 

Az egyedül örökbe fogadók is egyedülálló szülők, noha 2021-től már csak különleges esetben, miniszteri jóváhagyással lehet egyedülállóként vagy élettársi kapcsolatban élőként gyermeket örökbe fogadni. 

A családi pótlék szempontjából pedig az a család is egyszülősnek számít, amelyben az egyik szülő: 

  • még jövedelem nélküli tanuló;
  • megváltozott munkaképességű és nincs jövedelme;
  • illetve jövedelem nélkül adott járadékban (például rokkantsági vagy nyugdíjjellegű) részesül.

Láthatjuk tehát, hogy nem keveseket érint a probléma, az egyszülős családoknak pedig számos nehézséggel kell megküzdeniük: rendkívül erőt próbáló a gyermek minden igényének, szükségletének egy személyben eleget tenni, támasz nélkül intézni a lakásügyeket, az iskolaügyeket, a bevásárlásokat, megfelelni a gyermek alapvetően kettős irányú elvárásainak, anyának is és apának is lenni napról napra. 

Mégis a legnagyobb kihívást talán az anyagi biztonság megteremtése jelenti, az, hogy ennek minden felelőssége az egyedülálló szülőre hárul. Ha van is tartásdíj, amelyet a jelen nem lévő szülő fizet, az csupán a havi bevétel töredéke – a hiányzó összeg előteremtésének terhe, ennek folyamatos fenntartása az egyedülálló szülő vállát nyomja. 

Márpedig felnevelni egy gyermeket nem olcsó mulatság: ahogyan azt már korábbi cikkünkben kiszámoltuk, egy gyermek 14 éves koráig nagyjából 14 millió, 18 éves koráig 20 millió, a diplomáig pedig hozzávetőlegesen minimálisan 24 millió forintot költünk úgy, hogy ebbe nem tartoznak bele az olyan kiadások, mint egy nyaralás vagy egy nyelvvizsga. Még ezek az alapköltségek is átlagosan havi 100.000 Ft kiadást jelentenek – ennek összegét az egyszülős családok esetében egyedül kell előteremteni. 

A képen egy édesanya mesét olvas a kislányának.

Egyedülálló szülőként az egyik legnagyobb kihívást az anyagi biztonság megteremtése jelenti.

Ráadásul egyedülálló anyaként vagy apaként számos olyan probléma merülhet fel, amelyre a kétszülős családok esetében adott a megoldás: a másik fél által jelentett anyagi támasz is ilyen

Mi történik például, ha megszűnik a munkahely, és időbe telik, míg újra rendszeres jövedelmünk lesz? Ha hosszabb időre táppénzre kényszerülünk? Ha valami miatt csökken a munkaképességünk? Ha váratlanul nagyobb kiadás adódik? Ha történik valami a lakással? Ha a gyermeknek bármilyen rendszeres kezelésre lesz szüksége? 

Egy jól átgondolt pénzügyi terv sokat segíthet, de igencsak nagy kihívás a két szülőre vetített gyermeknevelési költséget egyedül előteremteni. 

Mindezek után adódik a kérdés, hogy vajon mennyit segítenek ebben az állami támogatások? Mielőtt sorra vennénk ezeket, talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy sajnos nem túl sokat: nagyon kis mértékben veszik csak figyelembe azt, hogy hány szülő neveli a gyermeket – elég csak a „megemelt” családi pótlék összegére gondolni, amely mindössze 1.500 Ft-tal több akkor, ha egy anya vagy apa egyedül nevel egy gyermeket. 

Milyen támogatások járnak gyermekvállalás esetén?

Általánosságban elmondható, hogy az állami támogatások nagy része független attól, hogy hány szülő neveli a gyereket; más része kifejezetten az egyedülálló anyákat segíti; és vannak, amelyeket egyedülálló anyák és apák is igénybe vehetnek. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra számszerűsítve, így látni fogjuk, hogy ezek a juttatások pontosan mekkora összeggel is járulnak hozzá a gyermeknevelés költségeihez.

Támogatások, amelyek esetében mindegy, hány szülő neveli a gyerekeket

Az alábbi támogatások esetében ugyanakkora összeg jár akkor is, ha két szülő, és akkor is, ha csak az anya vagy az apa neveli a gyermeket.

1. Családi adókedvezmény

A családi adókedvezményt a magzat fogantatásától számított 91. naptól vehetjük igénybe. Maximális összege egy gyermek esetén havi 10.000 Ft, két gyermek esetén havi 20.000 Ft, három vagy több gyermeknél pedig havi 33.000 Ft. 

A családi adókedvezmény a tanköteles kor végéig jár (16 év), ha a gyermek nem tanul tovább, és 20 éves korig, ha tanulmányait folytatja

Rendelkezhetünk úgy is, hogy nem havonta kérjük, hanem egy összegben vesszük igénybe az éves adóbevalláskor – ez lehetőséget teremthet esetleg megtakarításra vagy épp egy nyaralás vagy az iskolakezdés költségeinek fedezésére. 

2. CSED (csecsemőgondozási díj)

A gyermek életének első 168 napjában jár a CSED, amelyet az egyedülálló anya vagy apa is igénybe vehet. Ennek összege a bruttó fizetés 70 százaléka, 2021. június végétől viszont a 100 százaléka. Mivel a CSED-ből nem vonják le a társadalombiztosítási járulékot, több pénzt kapunk kézhez, mint amennyi a gyermek születése előtti fizetésünk volt. 

3. Gyermekgondozási díj (GYED)

A GYED a gyermek születésének 169. napjától 2 éves koráig jár. Akkor jogosult rá a szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt. Biztosítottnak akkor számítunk, ha a jövedelmünkből levonásra kerül vagy megfizetjük az állam részére az adókat. Biztosítottak tehát az alkalmazottak, a vállalkozók, az őstermelők, az álláskeresési járadékra jogosultak, valamint a CSED, a GYED és a GYES is biztosított jogviszonyt jelent. 

A GYED összege a jövedelem 70 százaléka azzal a megkötéssel, hogy nem lehet magasabb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százalékánál (vagyis 2021-ben bruttó 234.360 Ft-nál). 

4. GYED Extra, diplomás GYED

A GYED Extra nem külön támogatást jelent, hanem a GYED-del kapcsolatos olyan kedvező változásokat, amelyek tovább segíthetik a családokat. 

Ezek a változások a következők:

  • Testvér GYED/GYES: testvér születése esetén kétszeres mértékű GYED/GYES jár a családoknak, három gyermek esetén pedig háromszoros GYED-et igényelhetnek. 
  • Munkát is lehet végezni a GYED, illetve GYES folyósítása mellett – a gyermek féléves korától.
  • Ikrek esetén a GYED-re való jogosultság időtartama 1 évvel meghosszabbodik, vagyis nem a gyermekek 2, hanem 3 éves koráig jár. 
  • Diplomás GYED: ha a szülő felsőoktatási intézmény hallgatója vagy a gyermek a tanulmányok befejezését követő 1 éven belül születik, akkor jár a diplomás GYED. Két aktív félévet kell igazolni hozzá nappali tagozaton. Összege vagy a mindenkori minimálbér 70 százaléka, vagyis 2021-ben 117.180 Ft, vagy pedig mesterképzésen a garantált bérminimum 70 százaléka, azaz 153.300 Ft.
5. Gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)

A GYES a gyermek 2 éves korától 3 éves koráig jár, havi összege nettó 25.650 forint.

6. Gyermeknevelési támogatás (GYET)

A GYET 3 vagy több gyermek nevelése esetén jár, összege a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege, vagyis 2021-ben 28.500 Ft, amelyből 10 százalék nyugdíjjárulékot vonnak le. 

A gyermek 3 éves korától 8 éves koráig vehető igénybe, és maximum heti 30 óra munkát lehet végezni mellette (kivéve, ha otthoni munkavégzésről van szó, amely korlátlan időtartamú lehet). 

A fenti támogatások akkor tudnak igazán hathatós segítséget nyújtani, ha az egyedülálló szülő vissza tud menni dolgozni a gyermek féléves korától. Nézzünk egy olyan példát, amikor a első gyermekét egyedül nevelő szülő jövedelme nettó 150.000 Ft volt a gyermek születése előtt. Ebben az esetben a 18 hónapnyi GYED és a 12 hónapig folyósított GYES a gyermek 6 éves koráig összesen 2.439.378 Ft-ot jelent. Ha ehhez még a családi adókedvezményt és a családi pótlékot is hozzáadjuk, akkor a példában szereplő szülő 4.205.778 Ft állami támogatással számolhat.

CSOK és egyéb lakhatáshoz kapcsolódó kedvezmények

A pénzbeli juttatásokon kívül a lakhatáshoz kapcsolódó állami támogatásokkal is élhetünk, noha ezek nem jelentenek megélhetést segítő vagy megtakarítható összegeket, hiszen általuk csupán a kiadásokat mérsékelhetjük. Ennek ellenére vegyük sorban ezeket a lehetőségeket is!

1. Kedvezményes áfa és áfa-visszatérítés

2021-től ezt két lépcsőben is megtehetjük, mivel új építésű ingatlanok vásárlása esetén a 27% áfa helyett már csak 5% áfát kell fizetni, amelyet ráadásul vissza is lehet igényelni, ha CSOK-ot (családi otthonteremtési kedvezményt) is igénybe vettünk. (Kérdés persze, hogy egy egyedülálló szülőnek mennyiben van lehetősége nem használt, hanem új építésű ingatlan vásárlására, de a lehetőség elméletben adott.) 

2. Családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK)

A CSOKot használt lakás vásárlására, bővítésre vagy tetőtér-beépítésre is igénybe vehetjük, akár egyedülállóként is. Összege új építésű lakásoknál vagy építés esetén 1 gyermekkel 600.000 Ft, 2 gyermekkel 2.600.000 Ft, 3 gyermekkel 10 millió Ft.

Használt lakás vásárlása esetén 1 gyermekkel 600.000 Ft, 2 gyermekkel 1.430.000 Ft, 3 gyermekkel 2.200.000 Ft, míg 4 vagy több gyermekkel 2.750.000 Ft.

Ha szeretné kiszámolni, hogy mennyi CSOK-ot vehet igénybe, és megtudná, hogy ennek milyen feltételei vannak, azt itt teheti meg. 

3. Illetékmentesség

A vagyonátruházási illeték az ingatlan vételárának 4 százaléka, amelyet 2021-től elengednek, amennyiben CSOK-os vásárlásról van szó. 

4. Otthonfelújítási támogatás

A már említett otthonfelújítási támogatásnál a teljes felújítási költség felét utólag visszatéríti az állam, ennek maximális összege 3 millió forint lehet.A felújítást azonban előre meg kell finanszírozni, amelyre ugyan lehet hitelt felvenni, de ez egyedülálló szülőként nehezített pálya, hiszen a törlesztőrészletekkel csak bizonyos mértékig terhelhető a fizetés. Ez az úgynevezett adósságfék-szabály, amelynek értelmében 400.000 Ft-nál alacsonyabb jövedelem esetén a törlesztőrészletek a havi jövedelem 50 százalékát tehetik ki, 400.000 Ft feletti fizetés esetén pedig maximum a 60 százalékát. 

Életkezdési támogatás

Bár nem a szülőnek, hanem a gyermeknek jár, de meg kell említenünk az életkezdési támogatást, amelynek összegét az éves költségvetési törvény határozza meg, 2021-ben ez 42.500 Ft-ot jelent. Ezt a kamatokkal együtt a gyermek kapja meg 18 éves korában, így jó alapja lehet egy megtakarításnak, amellyel elkezdheti majd felnőtt életét.

Támogatások csak anyáknak

Az alábbi két támogatást csak az édesanyák tudják igénybe venni. 

Anyasági támogatás

Az anyasági támogatás egyszeri összeg (64.125 Ft), amelyet a szülést követő 6 hónapon belül lehet igényelni. 

Diákhitel-kedvezmény

A diákhitel terén is különböző kedvezményekkel élhetünk, bár ezek egy gyermek esetén abban merülnek ki, hogy az ügyleti kamat és a törlesztőrészletek szüneteltethetők a gyermek 3 éves koráig. A második gyermek megszületése esetén azonban a tartozás felét elengedik, a harmadik vagy további gyermeknél pedig a teljes tartozás megfizetése alól mentesülünk

Támogatás, amely egyedülállóknak jár

A fenti támogatások tehát attól függetlenül járnak, hogy hány szülő neveli a gyermeket. Az egyedülálló szülők számára mindössze a családi pótlékban mutatkozik némi pénzbeli kompenzáció.

A képen egy egyedülálló apát láthatunk kislányával, ahogy éppen beköltöznek egy új lakásba.

Az egyedülálló szülők az emelt összegű családi pótlékon kívül főként nem pénzbeli támogatásokban részesülhetnek.

„Emelt összegű” családi pótlék 

Az idézőjel sajnos okkal szerepel a fenti címben, hiszen az egyedülálló szülők rendkívül csekély mértékben kapnak többet, mint a kétszülős családok – egy gyermek esetén mindössze 1.500 Ft, több gyermek esetén pedig 3.000 Ft a különbség: 

  • 1 gyermeknél 12.200 Ft helyett 13.700 Ft a családi pótlék; 
  • 2 és 3 gyermek esetén pedig 26.600 Ft helyett 29.600 Ft, illetve 48.000 Ft helyett 51.000 Ft jelenti az „emelt összeget”. 

Nem pénzbeli juttatások

A fentieken kívül csupán olyan támogatások járnak az egyedülálló szülőknek, amelyek nem pénzbeliek: 

  • Előny a bölcsődei felvételnél: az egyedülálló szülők előnyt élveznek a bölcsődei felvételnél, így előbb vissza tudnak menni dolgozni. 
  • Több táppénzes nap is jár: a gyermek 6 éves koráig a 42 napnyi gyermekápolási táppénz helyett 84 naptári napot, 6–12 éves gyermeknél pedig 14 nap helyett 28 napot lehet igénybe venni. 

A gyermektartási díj 

A gyermektartási díj természetesen nem támogatás, de az egyedülálló szülő ideális esetben ezzel az összeggel is számolhat a havi költségvetésben. 

Mértékéről a szülők állapodnak meg, ha erre nincs mód, akkor a bíróság dönt róla. Ez általában a kereset 15-20 százaléka gyermekenként azzal a kikötéssel, hogy az összes tartásdíj összege nem haladhatja meg a jövedelem 50 százalékát.

Ha a tartásdíjra kötelezett szülő nem teljesíti a fizetést, akkor van ugyan mód annak állami megelőlegezésére, de igen szigorú feltételek mellett: legalább 6 hónapi elmaradás után, és csak akkor, ha a gyermeket nevelő szülő jövedelmének egy főre eső összege nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét.

Az állam általi folyósítást legfeljebb 3 évre lehet kérni, amelyet egy alkalommal újabb 3 évre meg lehet hosszabbítani. 

Ha egy szülő özvegyként neveli a gyermekét, akkor ő özvegyi nyugdíjra jogosult, a félárva gyermek pedig árvaellátásra – amennyiben megfelelnek minden feltételnek. Ez nem kifejezetten gyermeknevelést segítő összeg, de a teljes képhez elengedhetetlen megemlíteni, hiszen sokan így válnak egyedülálló szülővé. Bővebb információt ezekről a juttatásokról és az igénybevétel feltételeiről a Magyar Államkincstár honlapján talál.

Ami még segíthet

Lássuk, a fent részletezetteken kívül még  milyen egyéb segítség jöhet szóba.

1. Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény

Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény csak a fokozottan nehéz helyzetben lévő családok számára jár: az egy főre jutó havi jövedelem összege nem lehet magasabb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 145 százalékánál, amely 2021-ben mindössze 41.125 Ft.

Számos más támogatásnak is az az alapja, hogy a család részesül-e gyermekvédelmi kedvezményben, így például a kedvezményes vagy ingyenes óvodai, iskolai étkezés is csak ekkor igénybe vehető. 

2. Beiskolázási (iskolakezdési) támogatás

Beiskolázási (iskolakezdési) támogatást is kérhetünk az önkormányzattól, amely szintén egyszeri összeg a tanév megkezdése előtt. Fontos megjegyezni, hogy önkormányzatonként eltérhetnek az összegek, valamint a feltételek is.

Az összeget sávosan állapítják meg attól függően, hogy általános iskoláról, középiskoláról vagy felsőoktatási intézményről van szó. A támogatások 5000 Ft-tól 30.000 Ft-ig is terjedhetnek. Van, ahol óvodára is lehet igényelni.

A beiskolázási támogatás alanyi jogon is járhat, de jellemzőbb, hogy feltételekhez kötik – a jövedelemnek az öregségi nyugdíj bizonyos százaléka alatt kell lennie, amely lehet 150 százalék, de akár 550 százalék is.  

3. Páratlan Szülő Díj

2021-től minden évben lehetőség lesz a Páratlan Szülő Díj elnyerésére, idén  április 24-ig várták a jelöléseket. Olyan egyedülálló szülőket, nagyszülőket lehet jelölni, akik példát mutatnak a mindennapokban. A díjazottak 100.000 Ft-ot kaphatnak. A fenti támogatások csekély mértékét látva is egyértelmű, hogy ezt a díjat minden gyermekét egyedül nevelő szülő megérdemelné, hiszen rendkívül nehéz helyzetben kell helytállniuk, mindenesetre bizakodásra adhat okot egy ilyen elismerés megszületése.

Egyedülállóként nem könnyű gyereket nevelni

A fentiekből látható, hogy bár pozitív változásként elméletileg már az egyedülálló anya vagy apa számára is igénybe vehetők mindazok a támogatások, amelyekben egy kétszülős család részesülhet, ám alig van valami, ami plusz segítséget jelentene.Tulajdonképpen mindössze az emelt családi pótlék jelent (egyébként elhanyagolható) konkrét pénzösszeget

Ráadásul láthatjuk azt is, hogy ily módon a gyermeküket vagy gyermekeiket egyedül nevelők a gyakorlatban még azokat a támogatásokat sem mindig tudják azonos feltételekkel igénybe venni, amelyeket a kétszülős családok igen, hiszen a lakhatási támogatásoknál mind az önerő, mind a hitelképes kereset nehezen megvalósítható egy egyedülálló anya vagy apa számára.  

A kormány családbarát intézkedésekkel igyekszik orvosolni a helyzetet, ám ezek leginkább nem anyagi természetű segítséget jelentenek. Az egyedülálló szülőknek így önmaguknak kell megteremteni mindazt gyermekük számára, amelyekért egy kétszülős családban általában két ember két keresettel küzd. 

De hogyan valósítható meg, hogy egyedül is esély legyen erre? Valóban nagyon kevés lehetőség áll rendelkezésünkre, ám azokat érdemes megfontolni, és ha módunk van rá, megragadni. 

Ilyen lehet a gyermeknek nyitott számla, amelyen rokonok, barátok is elhelyezhetnek olykor egy-egy összeget – akár kérhetjük, hogy az ötödik Mikulás-csomag vagy a kiszemelt kiskabát helyett inkább a számlára fizessék be azt, amit rászántak. 

Ha vissza tudunk menni dolgozni a gyermek 3 éves kora előtt, akkor az állami támogatások megtakarításán is érdemes elgondolkodni, de akár csak a családi pótlék összege is szép kis summát eredményezhet, ha félretesszük.

Kapcsolódó cikkünk

Természetesen ezek valóban igen szűkös lehetőségek– de ha ki tudjuk használni őket, enyhíthetünk a gyermeknevelés anyagi terhein, és esélyt teremthetünk a gyermek jövőjének pénzügyi megalapozására.